Alojzovské louky a Pasák

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Pokud se rozhodneme jen pro kratší variantu, stačí lehká výbava, ale vzhledem k terénu určitě dobré boty.

Za čím jedeme?

Výlet nás zavede k zajímavým skalním útvarům a ve správnou roční dobu na krásně rozkvetlé louky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Alojzovské louky výhled
Alojzovské louky výhled
lupa

Městečko Branná je oblíbené východiště do Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor, nejblíže od nástupu na trasu (u nádraží) je výborná hospůdka U Pytláka, v centru to může být hotel Kolštejn, hospoda U Kovárny, penzion U Kosků aj.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pasák
Pasák
lupa

Nejsnažší výstup na Pasák je od nádraží v Branné trasou naučné stezky. Od rozcestníku u silnice stezka prochází pod železničním mostem a po té nastupuje zvolna vzhůru úbočím. První úsek projde lesem a zpětným průhledem vyhlíží věžička zámku v Branné. Po chvíli již cesta pokračuje mezi pastvinami, z kterých se otvírají první výhledy, protože ještě nejsme příliš vysoko, otvírá se před námi spíše protější svah nad údolím říčky Branné se Soví skalkou na Františkovem. Asi po kilometru stezka prudčeji uhýbá a vrací se do lesa, kde na hřebínku narazíme na skály Pasáku. Jedná se o několik izolovaných skalek (Pasák a Kovadlina) a další souvislejší skaliska z paraamfibolitu. Tato hornina s příměsí uhličitanu vápenatého tvoří zvětráváním zajímavé struktury členěná římsami, výčnělky a převisy. V jedné skále najdeme skalní okno široké 2, vysoké 3m a dlouhé 5m.

Skalní okno
Skalní okno
lupa

Od Pasáku pokračujem stále po trase naučné stezky. Trasa střídavě prochází lesem a po okraji a od hřebínku zv. Pekelec můžeme opět nacházet podobné skalky jako u Pasáku. To již ale přicházíme k prvním Alojzovským loukám. V minulosti byla Vesnice Alojzov daleko větší a chalupy stoupaly do větších nadmořských výšek. V 50. letech byla část chalup zbořena, což dokazují hromady kamenů, na které cestou narazíme. Část odlesněných ploch slouží jako pastviny, ale některé louky jsou ponechány volné. Protože se nechávají kosit až později, na přelomu května a června začnou hýřit barvami. Mezi běžnými lučními travinami vynikají i vzácné nebo výjmečné květiny, zejména vstavače, lilie zlatohlavá a cibulkonosná, vemeníček, kýchavice a dokonce i střevíčník pantoflíček. Máme-li pěkné počasí, jsou barevné louky umocněny výhledem Na Králický Sněžník a dole v údolí vykukuje věž branenského kostela. Od vyhlídky na Předním Alojzovem trasa pokračuje k Zadnímu Alojzovu, pokud bychom chtěli dál, mohli bychom pokračovat po zelené značce až k Josefové, až tam se táhnou pestrobarevné louky, ale dáž už bychom pokračovali lesem na Vozku.

Skalní okno 2
Skalní okno 2
lupa

Chceme-li však zpět do Branné, ze Zadního Alojzova odbočíme po naučné stezce k hájovně Banjaluce, případně můžeme se vrátit až k vyhlídce a přes ohrazenou pastvinu (krávy) se po zelené značce spustit do Alojzova a Branné. Pod Alojzovem pak opět můžeme narazit na skálu obdobného složení jako je Pasák a pokud máme čas, zjistíme že i samotná Branná s hradem leží na podobném podloží.

Ostatní informace

Stezka je ve volném terénu, takže platit nic nemusíme.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na hory
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Branná
(vzdálenost od místa: 1.3 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Alojzovské louky a Pasák

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace