Aichelburg – hrádek co povstal z popela

Tipy na výlet, Krkonoše
Kam a jak jedeme?

íčko Veselý výlet
íčko Veselý výlet
lupa

Výchozím místem naší procházky bylo íčko Veselý výlet v Temném dole. Z Trutnova je to asi 15 kilometrů po silnici II.třídy číslo 296. My jsme trávili několik dní ve Velké Úpě, takže jsme se vydali autem z opačné strany a je to jen pár minut jízdy. V ičku si za opravdu symbolický poplatek zapůjčíte krásný velký klíč a můžete se vydat k hrádku který se skrývá v lese cca 2,5 kilometru západním směrem. V íčku jsme pořídili hned dvě turistické známky a to číslo 676 –Horní Maršov – Temný důl a číslo 1006 Aichelberg. V ičku nám ochotně poradili jak se dostat na naučnou stezku, která nás dovede až k hrádku. Je to příjemná procházka podél říčky Úpy a jen poslední část je do prudkého kopce po starém chodníčku. Ale zvládnul to i náš mrňousek po svých takže v pohodě.

Za čím jedeme?

schody ke hrádku
schody ke hrádku
lupa

Lesní hrádek Aichelburg byl postaven na počest Berthold Maria Johann Anton Franz Daniel, hraběte z a na Aichelburgu. Po jeho tragickém úmrtí 13. 5. 1861 tímto uctili památku místního mecenáše. Proto vznikl vysoko nad řekou Úpou na lesnatém úbočí Světlé hory v nadmořské výšce 736 metrů Lesní hrádek Aichelburg. Na podzim začala stavba a byla ukončena v srpnu roku 1863. Při slavnostním otevření 9. září 1863 byla umělecká zřícenina nazvána " Aichelburgem na Bertholdovu počest". Na slavnosti byl přítomen jeho prvorozený syn Alfons, duchovenstvo a c.k. úředníci z Maršova, představitelé okolních obcí, hosté z Janských Lázní a mnoho prostých lidí.

Aichelburg
Aichelburg
lupa

Nepříznivá poloha hrádku způsobila že nebyl zdaleka tak atraktivní jak se očekávalo a už z roku 1875 je zmínka o zaniklé restauraci a v roce 1901, další zmínka o tom že místo je již pustou zříceninou. V roce 1945, bylo jméno Aichelburg vymazáno z map a nechán pouze název hrádek a tím upadlo na dlouhá desetiletí do zapomění.

Aichelburg
Aichelburg
lupa

V roce 1992 byl proveden stavebně-historický průzkum lesního hrádku Pavlem a Miloslavem Klimešem. Tento první dokument blíže objasnil majetkové a právní vztahy, historii, stavebně-technický stav objektu. Dne 15. října 1995 se na lesním hrádku sešli příznivci, aby založili občanské sdružení Hradní společnost Aichelburg. Od roku 1996 probíhaly udržovací a záchranné práce, nejprve zajištění jižního rohu, aby se nezřítila další část klenutého sklepení. Finanční prostředky pro začátek obnovy hrádku poskytly obecní úřady v Peci pod Sněžkou, Horním Maršově, Janských Lázních a v Malé Úpě a také Vladimír Aichelburg z Vídně. V roce 1998 byla klenba dozděna, vytvořena základová deska a nejnutněji opravena věž. V roce 1998 se podařilo zajistit hlavní díl finančních prostředků z Ministerstva životního prostředí. Miloslav Klimeš připravil prováděcí projekt, podle kterého přes zimu v hale bývalé textilní továrny v Temném Dole tesaři sestavili hrázděnou stavbu. Je pouze dřevěná s užitím tesařských spojů bez kovových prvků. Z popudu Hradní společnosti v letech 1998 - 1999 Správa KRNAP obnovila dva historické chodníky. První vystupuje po 400 kamenných schodech k hrádku přímo od řeky Úpy. Druhý vede z Temného Dolu k Velkým Tippeltovým boudám a prochází sto metrů nad lesním hrádkem.

krásný klíč k Aichelburgu
krásný klíč k Aichelburgu
lupa

Z pohledu dnešních dnů je to velice romantické místo a jistě stojí za to zdolat 400 schodů vzhůru do kopce. Prohlídka zabere asi patnáct minutek, popřípadě víc když se chcete pokochat okolím a vychutnat romantiku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytováni jsme byli ve Velké Úpě a najíst se dá u silnice v množství penzionku, chat a restaurací.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Obdivuhodné je nadšení místních patriotů, kteří vdechli zřícenině hrádku nový život.

Ostatní informace

Za vstupné na hrad a jeho prohlídku se vybírá částka ve výši 10,- Kč za dospělou osobu, 5,- Kč za dítě nebo studenta s platným průkazem, nejméně však 40,- Kč za jednu návštěvu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Svoboda nad Úpou
(vzdálenost od místa: 5.62 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Aichelburg – hrádek co povstal z popela

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace