Lagginhorn normální trasou
Trasy • Pěší trasa • Velká náročnost
Výstup na nejmenší švýcarskou „4000“ patří normální trasou po západním hřebeni mezi ty mixové. Pochopitelně záleží do značné míry na podmínkách – skalnatý horní úsek může být ještě začátkem léta celý pod sněhem a mění se i podmínky na „ledovci“ ve spodní části. Celkem lze trasu rozdělit na tři části. Začíná se ve výšce 2800 m/m nebo 3100 m/m u chaty Weissmies nebo horní stanice lanovky na Hohsaas. Obě cesty se spojují na ledovém plató, na jeho jižním okraji. Toto údolí pokrývá Lagginhorngletscher, ale spíše než o ledovec se jedná o směsici ledu, firnu a zbytků lavin. Cesta jej traverzuje v horní části, ale poněkud s odstupem od skalní hrany. Až pod hřebenem se stává strmější. Cesta se stáčí doleva (západně), až pod skalní bloky. Celkem asi 1 hod. + 1 hod. nástup na „ledovec“ (mocný max. několik metrů, trhliny četné a spíše plytké).
Druhou částí trasy je přechod skalního západního hřebene. Na něm se v závěru nachází skalní blok (II UIAA). Zde se ztrácí čas spíše hledáním trasy. V případě sněhové pokrývky místy dost zdržující mixová chůze (prudší úseky na mačky, po skále hroty nevhodné). Asi 2 hod.
Od drobného sedla ve výšce asi 3539 m/m se stoupá sněhovým polem, na konci léta kamenitým. Jeho popisy se podle počasí dost různí, udává se sklon 45 až 50 stupňů. Autorsky lze popsat pouze ledový svah s ostrůvky kamení, v dolní a pak v horní pasáži asi 60 stupňů (bez vyšlapaného chodníku pro traverzování vpravo v dolní části). 1 hod.
Sestup vede stejnou trasou, ve sněhu asi mnohem pohodlnější. Výstup či sestup jihozápadním hřebenem je časově náročnější, než jak se zdá. Dolů asi 3 hod. Celkem cca 1300 m, 8-9 hod. vč. návratu. Po trase výhledy na masív Mischabel s ústředním Domem, částečně na Weissmies (mateřský vrchol), z vrcholu na Fletschhorn a široký masív od Dufourspitze po Bernské Alpy. Nutné ledovcové vybavení (mačky, cepín…), lano, lezecké vybavení není nezbytné. Další info zde.