Wieskirche Bavorsko - NĚMECKO
Wieskirche
Cesta autobusem CK ze zámku Neuschwanstein pokračovala do nedaleké osady Wies u Steingadenu. Stojí zde kostel Wieskirche (Poutní kostel sv. Josefa u bičovaného Spasitele ve Wies). Patří k nejznámějším a nejkrásnějším rokokovým památkám v Evropě a je zapsán na seznam Unesco.
Podnětem pro stavbu se stala pověst o selce Marii Loryové, která dne 14. června 1738 Ježíšovi osušila slzy (slzy spatřila v očích dřevěné sochy, představující bičování Ježíše Krista). O rok později dal opat H. Gassner svolení ke stavbě otevřené kaple v polích. Brzy nato se objevily první zprávy o zázračném uzdravení několika sedláků z okolí. Začal narůstat počet poutníků z různých krajů i zemí.
Mniši z kláštera ze sousedního Steingadenu, pod které osada Wies spadala, tu nechali (v letech 1746-1754) postavit chrám Páně. Kostel ve Wiesu se stal nejslavnějším z děl bratrů Zimmermannů. Architektem byl Dominikus Zimmermann a jeho bratr Johan Babtist autorem fresek. Zázračná socha je umístěna v zaskleném výklenku v nástavci hlavního oltáře se šesti sloupy z červeného mramoru.
Osudy Lučního kostela byly různé. Poč. 19. stol. stavbě hrozila v důsledku převodu církevního majetku do světské správy demolice, která však byla odvrácena. V letech 1985 – 1991 probíhala renovace. Bylo radostí nahlédnout dovnitř – výzdoby na klenbách, světlost, obrovský prostor, vysoká okna… O co skromněji, zdrženlivěji působil kostel zvenčí a v dolní části interiéru, o to bohatší (na mne až příliš) měl výzdoby v části horní a na stropě. Přesto tu vládla harmonie.
Wieskirche každoročně přiláká miliony návštěvníků.
Malebné okolí s výhledy do Alp zvalo k vycházce, ale průvodce už nás naháněl k odjezdu na zámek Linderhof.
Na návštěvu kostela nikdy nezapomenu, už jen proto, že jsem při „hledání dobrého úhlu“ (mimo dovolenou trasu), zůstala viset na ostnatém drátě plotu. Snímek však stál za tento drobný karambol.
duben 2012