Turistika na českých řekách startuje
Závěr dubna a první dny května přinesly na hladinu i na břehy Labe již XII. ročník akce, nesoucí název Lodě na Labi. Tato událost, organizovaná společností Pruh Polabí, představuje jisté slavnostní otevření plavební sezony především na Labi a Vltavě, ale i na ostatních tocích na českém území, kde funguje lodní doprava, určená turistům, především těm se smyslem pro romantiku na vodě.
Letošní ročník byl odstartován plavbou hotelové lodi Florentina po trase Mělník- Nymburk. První a zatím jediná hotelová loď plovoucí pod českou vlajkou, ozdobená elegantním jménem, je impozantních rozměrů – 80 m dlouhá a 9,42 m široká. Má kapacitu 49 komfortních kajut s klimatizací a vlastním sociálním zařízením (celkem 92 lůžek), restauraci a bar s 80 místy, sluneční palubu s 200 místy a tzv. panoramatický salonek. Snese bez rozpaků srovnání s podobnými plavidly, operujícími na ostatních evropských veletocích. Toto vybavení umožnilo také pořadatelům akce využít v pondělí, 29. dubna prostory Florentiny k uspořádání konference pod souhrnným názvem Labe – tepna nejen turismu pod záštitou ministra dopravy ČR Martina Kupky a hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové.
Téměř celodenní program konference během zahajovací etapy plavby umožnil účastníkům vyslechnout bezmála dvacet přednášek na rozmanitá témata, více či méně úzce souvisejících s letní turistikou na vodě. Přednášející se ve svých vystoupeních zabývali jak obecnými podmínkami lodní dopravy a novinkami v jejich úpravách, tak otázkami infrastruktury pro rekreační plavbu na Labi a Vltavě, bezpečností plavebního provozu, perspektivami rozvoje cestovního ruchu na vodních cestách, až po informace a propagaci těchto aktivit. Ve svých vystoupeních se nevyhýbali ani letitým problémům, plynoucím z rozmanitých názorů na plavbu, střetávajících se s v Česku oblíbeným ekoterorismem, kdy tzv. ochránci přírody a klimatu jdou až do extrémů, přinášejících značné hospodářské škody a ztráty. Zazněla i naléhavá, dosud naprosto neřešená otázka, jak chce Česko uskutečňovat celoevropský závazek, který podepsalo, a to že do určité doby přenese 30 % dopravy na vodní toky.
Po závěru konference a přistání ve Staré Boleslavi měli účastníci příležitost prohlédnout si Baziliku sv. Václava, baziliku Nanebevzetí P. Marie a kostela sv. Klimenta. Naskytla se i možnost dovědět se něco o varhanní chrámové hudbě s ukázkami. Odpoledne a večer zaujal hosty také program, ve kterém vystoupili členové „Spolku panstva na tvrzi Žiželeves“ a trio Martina Maxy. Většina účastníků konference poté na Florentině přenocovala a následující den se zúčastnila plavby do Nymburka, kde se odehrál zbytek programu celé akce.
Pro turisty, pohybující se v letní sezoně po turistických stezkách, je vodní plavba výrazným bonusem. K zážitkům z objevování a obdivování památek, přírodních krás a dalších zajímavostí na souši tak přidávají své potěšení z cestování a zážitků na vodní hladině. Tady už nejde jen o Labe a Vltavu, ale i množství dalších českých řek, kudy se plaví lodě menší než Florentina. Platí to samozřejmě i o atraktivních vodních plochách prostornějších, jako přehradách Vltavské kaskády, Lipně a dalších. Dokumentuje to například také rychle rostoucí zájem o plavby po Baťově kanálu. Vodní cesty nás mohou zavést nezvyklými trasami do mnoha oblastí turisticky mimořádně přitažlivých, s celou škálou atraktivních cílů. Vrátíme-li se v úvahách zpět na Labe, příkladem k plavbě přilehlé oblasti, která nepochybně stojí za objevení, nám může být České středohoří. Města jako Litoměřice, Roudnice nad Labem, Terezín, Ústí nad Labem, hrady a zámky jako Střekov, Libochovice, Hazmburk, Velké Březno, či Lobkowiczký, ale i přírodní krásy a zejména vrcholy s vyhlídkami, jako Milešovka, Buková hora, Říp, či Varhošť dokážou velmi uspokojivě naplnit naše pomyslné cestovatelské deníky stránkami dojmů a zážitků (a jistě také fotografií), jež si zachováme dlouho, ne-li natrvalo. A to ještě nehovoříme o vinařství a gastronomii, lidové architektuře, zoologických zahradách, společenských, kulturních a zábavních akcích, jako jsou festivaly, divadelní představení, koncerty, lokální slavnosti atd. České středohoří pamatuje i na speciální nabídky pro rodiny s dětmi i seniory. To byl jeden příklad. Naše řeky nám takových zpřístupní mnohem více, jen si vybrat…
Plavební sezona roku 2024 byla zahájena. Že slavnostně a s bohatým programem, za to vděčíme společnosti Pruh Polabí. Jak nám řekl její předseda Pavel Hlaváč, vyžádalo si to letos obzvláště velké úsilí, ale stálo to za to. Přejme letošní sezoně úspěch – ať už těm, kdo stojí u kormidel, tak těm, kdo se starají o plavební cesty. Bude to znamenat tím pádem i spokojenost turistů, kteří se v letošním roce pro vodní turistiku rozhodnou…
Miroslav Navara