ČR Chlébské - BLEDULE, Pernštejn, Porta coeli-Předklášteří, rozhledna Klucanina -Tišnov
Chlébské - BLEDULKY, Pernštejn, Porta coeli - Předklášteří u Tišnova
Bledule, bledule, bledule, samá bledule - snad desítky tisíc chráněných rostlinek je možné vidět každý rok v korytě potoka hned jak zima řekne své sbohem. Díky nadměrné koncentraci těchto jedovatých drobných kytiček je Údolí Chlébského potoka vyhlášeno již 59 let přírodní rezervací a od roku 2005 je chráněno i v rámci Evropy.
Máte pocit, že procházíte zasněženou krajinou. Ve skutečnosti lehce čvachtáte v bahýnku. Bahnito těmto krasavicím naprosto vyhovuje.
Poutavá "pokoukaná" trvá pouze několik týdnů. V období květenství se malebná vesnička Chlébské, nacházející se blízko městečka Nedvědice (v přírodním parku Svratecká hornatina, zasahující do okresů Brna – venkova, Blanska a Žďáru nad Sázavou), stává epicentrem turistů, kteří sem přijíždějí přivítat jaro. Připadala jsem si jako na Václaváku, hluční lidé byli rušivým elementem.
Bledule jarní (Leucojum vernum) je ohrožená, tedy i chráněná vytrvalá bylina čeledi amarylkovité. Z cibule vyráží brzy na jaře několik listů a šestičetný květ (nejčastěji jeden - bílé barvy se žlutou špičkou). Plodem je tobolka. K existenci (v naší republice) bledulce vyhovuje vlhká, výživná půda a polostín. Nezapomeňte se tedy vhodně obout, terén je opravdu blátivý. U dolního toku potoka se dá přibrzdit na pivečku a drobném občerstvení.
Z obce Nedvědice (cestou zpět do Brna) jsme z hlavní silnice na chvíli odbočili doprava směrem na vísku Pernštejn. Mezi vesnicemi se na skále majestátně tyčí Pernštejn. Návštěvní sezóna ještě nezačala, ale podařilo se nám na hrad mrknout alespoň z nádvoří.
TIP od známého na restauraci: Steak and Burger restaurant U Medvěda se specializací na hovězí maso.
Následovala další krátká zastávka v ženském cisterciáckém klášteře Porta coeli (Brána nebes), v Předklášteří u Tišnova, založeném v roce 1232. V klášteře žije komunita sester cisterciaček. Rozsáhlému komplexu vévodí románsko-gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie s unikátním portálem v západním průčelí.
Výborná vanilko - čokoládová zmrzlina v Předklášteří byla příjemnou tečkou za prvním jarním výletem.
O necelý rok později...
jsme se na Tišnovsko dostali opět (cestou ze vsi Železné). Prohlédli jsme si další ze zajímavostí Tišnovska – rozhlednu Klucaninu - postavenou na východně Tišnova. Zaparkovali jsme vedle hřbitova a po žluté se vydali 1,2 km lesem do kopce. (Po modré barvě je možné se do cíle také dostat - viz mapa - záleží, ze které části města vycházíte).
Kratičkou cestu zdobí zastávky z dřevěných tabulí, kde si mohou nejen malé děti vtipnou formou vyzkoušet své znalosti o rostlinkách, či zvířatech.
29,3 m vysoká rozhledna stojí na stejnojmenném kopci (410 m.n.m.). Postavena byla v roce 2003. Z původní dřevěné rozhledny, postavené v roce 1932 Klubem českých turistů zbyl v 50. letech pouze zděný podstavec. Posloužil ke stavbě současné rozhledny (tvůrcem stavby bylo občanské sdružení Rozhled na Tišnov). Rozhledna je volně přístupná Na nejvyšší vyhlídku (z celkových tří) je třeba zdolat 133 schodů. Na plošině jsou umístěny 4 desky s popisy výhledů. Rozhlédnout by se bývalo lépe dalo, nebýt zakaboněna, např. na Tišnov, kopec Květnici, vesnici Železné, Lomničku, rozhlednu ve Zlobicích, kopec Babí lom, údolí Svratky atd.
http://www.hrad-pernstejn.eu/titulni-stranka-1/