Železnice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Železnice leží v Severních Čechách, severním směrem od města Jičín. Městečko se rozkládá východním směrem od chráněné krajinné oblasti Český ráj. Severním a východním směrem od města se rozprostírá les. Ve východním okraji města je lázeňský areál, sloužící jako dětská léčebna. Od jižního okraje města se zvedají zalesněné stráně kopce Železný ( 369 m.n.m.), kde jsou nedaleko vrcholku pozůstatky slovanského hradiště. V okolí městečka je vybudováno několik rybníků. Jižním směrem od města je obec Valdice a v její východní části je stejnojmenná věznice. V severní části města je výchozí bod značené cyklistické trasy, která vede severním směrem z města přes les do města Lomnice nad Popelkou. Městečko je výchozím bodem několika značených turistických tras. Západním směrem z města dojdeme do oblasti Českého ráje do míst zvaných Prachovské skály, kde jsou zajímavé skalní útvary. Jižním směrem z městečka se vydáme do města Jičín, kde můžeme navštívit místní zámek a nebo vystoupat na rozhlednu Čeřovka, odkud je nezapomenutelný výhled na Prachovské skály. Severním směrem ze Železnice půjdeme po trase nazvané Zlatá stezka Českého ráje a dojít můžeme na vrchol Tábor ( 678 m.n.m.) a odtud dále pokračovat podél křížové cesty do města Lomnice nad Popelkou. Vydáme-li se severovýchodním směrem dojdeme k pozůstatkům zříceniny hradu Bradlec a odtud budeme dále pokračovat východním směrem k zřícenině hradu Kumburk na vrcholku stejnojmenného kopce ( 642 m.n.m.).
Historie
Ve 13. století tu byla u staré obchodní stezky založena osada. Nedaleko osady bylo v roce 1400 založeno město. Obyvatelé města se živili železářstvím a sběrem drahých kamenů, které nalézali v okolí města. V roce 1826 ve městě vypukl požár a dosud dřevěné městské domy lehly popelem. Město bylo postaveno znovu a jeho centrum tvořilo čtvercové náměstí. Domy byly postaveny v klasicistním či empírovém slohu s prvky pozdního baroka. Toto historické centrum města je chráněno jako městská památková zóna. Muzeum bylo instalováno v domě pyšnícím se arkádovým nádvořím s kašnou a jeho součástí je rovněž kaple. Střed náměstí zdobí mariánský sloup zhotovený v roce 1794. Po celém městě je rozmístěn soubor barokních soch a bylo tu instalováno sousoší Nejsvětější Trojice pocházející z roku 1887. Pod domem č.p. 61 jsou rozlehlé sklepní prostory, které byly původně součástí tvrze. Původně románský kostel svatého Jiljí pocházející z doby kolem roku 1200 byl goticky a barokně upraven v roce 1727 až 1739. Z původní stavby kostela se dochovala věž. Nedaleká barokní budova fary byla postavena v roce 1804.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 19 C5
kostel sv. Jiljí (13. stol.)
zbytky hradu (1/2 14. stol.)
městská památková zóna
slatinné lázně
barokní sochy
kamenný kříž
První zmínka o objektu 1318
Jiný název objektu Železný, Isenberk
Prvotní osídlení železnického katastru proběhlo dle archeologů v období kolem 6. století př.n.l. Nedlouho po té zde vzniklo sídliště, které dalo základy pozdějšímu hradišti. To zde vybudovali patrně Keltové. Slované, kteří se zde usadili kolem 9. století našeho letopočtu pokračovali ve vývoji hradiště v 10. století. Následně zde vznikl i hrádek, který je prvně uváděn v roce 1318 v majetku Ratibora ze Železnice. Rod tohoto majitele byl však znám již ve století 12., kdy je zaznamenán Čéč ze Železnice. Nevíme však, zda v této době zde již stával hrad. Již v polovině 14. století však byl Isenberk, neboli Železný hrad opuštěn a rychle spěl ke své zkáze. Na přelomu 14. a 15. století již není uváděn ani jako pustý, ani jako zřícený. Dá se tedy s poměrnou jistotou usoudit, že zcela zanikl již před tímto datem. Zdejší páni přesídlili na Bradu a ve vsi Železnici vystavěli tvrz, kde jsou již v polovině 14. století uváděni páni z Turgova. Jinak to přímí dědicové původních pánů ze Železnice. V průběhu dalších let se ves dostala do majetků Valdštejnů z nichž nejznámější je Albrecht, ale nejedná se o frýdlantského vévodu, který žil o století později, ale pouze o spřízněného muže z jiné rodové větve Valdštejnů. Nicméně však, to byli Valdštejnové, kteří prodali ves v roce 1539 do majetků města Jičína, kde již byla ves vedena do zániku patrimonia v roce 1848. Zdejší tvrz zanikala postupně a její stopy jsou dodnes patrné ve sklepních prostorách domu čp. 61 a 63. Z původního hradu Isenberka zůstalo zachováno jen několik míst se stopami valové a příkopové fortifikace. Zbytek byl zničen při těžbě kamene. Z dalších zajímavostí obce uveďme jen kostel sv. Jiljí, který jsa vystavěn ve 13. století jako románský církevní objekt, prošel celou řadou úprav. Mnoho staveb, které nesly prvky lidové architektury, bylo zničeno požárem v roce 1826, ale i tak se jich zde zachovalo poměrně velké množství. Další byly vystavěny po tomto ohnivém datu. V Železnici můžeme spatřit mnoho barokních soch, včetně sloup Panny Marie z roku 1794, sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1887, kamenného kříže u kostela z roku 1886 a další a další. Mezi zajímavosti Železnice patří bezesporu i zdejší slatinné lázně, jejichž provoz byl oficiálně zahájen roku 1904. Při návštěvě obce lze také navštívit muzeum Železnice s regionálním zaměřením. Obcí prochází červená TZN od Jičína, Valdic a místa původního hradu, která směřuje dále ke Kyjím a hoře Tábor, kde se větví na několik směrů. Ze Železnice vychází zelená TZN k Bradě a Prachovu.