Tajemný kamenný kruh u Lemberku

Kámen, Máchův kraj
Kamenný kruh
Kamenný kruh
lupa

Nejvíce tzv. menhiru (v překladu Dlouhých kamenů), najdeme ve Francii( Bretani), Anglii a Irsku. Málokdo ví, že několik těchto záhadných památek najdeme i na našem území, zvláště na Lounsku a Rakovnicku. Kdo chce získat představu, jak takovéto prastaré přírodní svatyně vyhlížely, může spojit návštěvu zámku Lemberk, nacházející ho se nedaleko malebného Městečka Jablonné v Podještědí.

Menhiry
Menhiry
lupa

Od zámku se ke Kamennému kruhu dostaneme po místní komunikaci směr Janovice, asi po 300 metrech spatříme rozlehlou louku na pravé straně dotýkající se pásu lesa. Sejdeme na louku a po znatelné cestě vstoupíme do lučního porostu, abychom asi po 100 metrech odbočili vlevo k špici lesního porostu. Hned na kraji uvidíme první vztyčené kamenné sloupy a po mírně stoupající cestě dojdeme k nevelkému prostranství s Kamenným kruhem.

Anděl
Anděl
lupa

Kdo by očekával tisíciletou historii tohoto místa, bude asi zklamán. Kameny zde byly vztyčeny docela nedávno, začátkem devadesátých let minulého století a jsou dílem akademického malíře Jiřího Beránka jakou součást sochařského sympozia, které proběhlo v okolí Lemberka v roce 1992. Několik dalších sochařských výtvorů najdeme na začátku Lipové aleje. Zmiňovaný Kamenný kruh nazval autor Bezčasí. Dílo mělo znázorňovat spojení starých a nových kultur a civilizací, není dokončeno, chybí dvě desky z leštěné žuly, které měly představovat časovou smyčku, proudění času tam i zpět. 21 čedičových sloupů sem bylo přivezeno z lomu v Polevsku a vztyčeno pomoci jeřábu.

Čertík
Čertík
lupa

Někteří psychotronici a záhadologové nepochybují o léčivých účincích tohoto místa, faktem je, že že do kruhu chodí stále hodně návštěvníků hledajících klid a relaxaci. I když místo samé bylo poslední dobou dosti poškozeno vlivem vandalského řádění, přesto lze tu najít oázu klidu v rušném způsobu života dnešní civilizace.

Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
316 metrů nad mořem
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jablonné v Podještědí
(vzdálenost od místa: 0.8 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Tajemný kamenný kruh u Lemberku

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace