Svatý Kámen (u Rychnova nad Malší) – rozestupující se zázračné kameny
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Svatý Kámen je velice zajímavé poutní místo, nacházející se v jihočeském pohraničí. Jedná se o areál, jehož historie se začala psát již na počátku – nebo nejpozději v I. polovině - 16. století. Zřejmě již tehdy se totiž objevila legenda, která popisovala zrození rozpůleného a „rozestupujícího se“ balvanu. Podle této letité pověsti se okolo roku 1500 zdejším pastýřům zjevila na balvanech Panna Marie, v božím lesku a doprovodu zpívajících andělů. Všichni společně – myšleny jsou samožřejmě pouze ony „nadpřirozené bytosti“, pastýři jen stáli s otevřenou „hubou“ - vzápětí rozdělili velký kámen na dvě části, které se od sebe od té doby neustále vzdalují. Až prý vznikne mezi balvany tak velký prostor, že jím projede vůz se senem, nastane konec světa. Není ovšem jisté, jak moc je tato historka věrohodná, protože prý existuje i méně používaná verze této legendy, ve které se k sobě kameny naopak přibližují, a konec světa přijde s jejich opětovným spojením. V každém případě však na té „větší polovině" kamene najdeme dvě prohlubně (asi jak Maruška zatlačila) a na základě této pověsti zde byl v 17. století českokrumlovskými klariskami založen mariánský poutní kostel.
Ten je zasvěcen Panně Marii Sněžné a se svatými půlkami (přírodního kamene, samozřejmě)) je velmi úzce propojen. Součástí této jednolodní stavby s trojboce zakončeným presbytářem a hranolovitou věží nad západním průčelím je totiž nejen čtvercová sakristie u východní strany presbytáře, ale také - u severní strany chrámové lodi se nacházející a roku 1993 zrestaurovaná - trojboká kaple Zjevení, v níž můžeme vidět zdejší hlavní „kultovní lákadlo“, tedy posvátný kámen. Na kameni je dnes umístěna nejen dřevěná socha Panny Marie s Ježíškem v náručí a v doprovodu andělů, ale také spousta dalších „tretek“, takže návštěvník kaple občas ani neví, jestli je na posvátném místě, v prodejně odpustků, pseudouměleckém vetešnictví nebo na vietnamské tržnici.
Původní kámen zde byl nepochybně vždy a dá se předpokládat, že náboženským účelům toto místo sloužilo již v době předkeltské. Poprvé se však o něm začalo hovořit až ve zmíněném roce 1500, kdy se objevila legenda o Zjevení Matky Boží, které způsobilo puknutí - od té doby se rozestupujícího - kamene. V roce 1650 se prý mezi oběma částmi už dalo projít, dnes je vzdálenost u země přibližně jeden (necelý) metr. Již v roce 1502 získali pozemek u svatého kamene od Rožmberků klarisky z Českého Krumlova. Tato neobyčejná rychlost a aktivita církve svědčí o mimořádné povaze místa i hodnověrnosti zprávy o zjevení Panny Marie.
Dnes je prostor volně přístupné kaple téměř vyplněn kameny, ale podle mnohých také – nebo hlavně - velice silné energie, kterou prý výrazně cítí každý citlivý jedinec. A platí zde přímá úměra - více energie má větší z obou kamenů. „Odbornící“ doporučují těm, kteří se potřebují nabít nebo dobít do podoby baterie Duracell, aby se postavili do uličky mezi kameny a o ten větší se následně opřeli zády.
K posvátnámu balvanu se však neváže pouze jedna legenda, ale pověsti dvě. V roce 1634 údajně porazil zedník z Rychnova nad Malší Šimon Stepinger strom, rostoucí poblíž posvátného kamene, aby získal dřevo na topení. Když však doma zatopil dřívím z tohoto stromu, přiblížila se jeho tříletá dcera ke kamnům tak neopatrně, že na ní začaly hořet šaty a holčička přežila jen zázrakem a s těžkými popáleninami. Zoufalý otec pozdě nahlas litoval toho, že porazil strom na posvátném místě. Přesto vroucně vzýval Pannu Marii, aby zachránila jeho dítě. Jeho motlitba byla vyslyšena a holčička se brzy zcela uzdravila. Zpráva o této události se v širokém okolí bleskurychle rozšířila a lidé začali Svatý Kámen ve velkém množství navštěvovat, aby Pannu Marii poprosili o pomoc v nejrůznějších záležitostech.