Rožmitál na Šumavě
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Rožmitál na Šumavě je turistickým známkovým místem. V pravém slova smyslu vlastně ani neleží na Šumavě (nachází se na východním okraji Českokrumlovské vrchoviny poblíž Kaplické brázdy). Německy se místo nazývalo Rosenthal, což dotvrzuje jeho polohu v údolí, na soutoku Rožmitálského a Močeradského potoka. Ale růžový tu život rozhodně nebyl.
Městečko bylo založeno v souvislosti se stavbou nedalekého hradu Rožmberk. První písemná zmínka o Rožmitále pochází z roku 1259. Z vesničky se brzy stalo městečko, které se v 16. století stalo dokonce Městečkem hornickým. Těžila se zde stříbrná ruda a důl se nacházel v kopci severozápadně od obce. V roce 1620 se dostal Rožmitál pod správu šlechtického rodu Buqouyů. V městečku žili téměř výhradně Němci, a tak po roce 1938 padlo, jako celé Sudety, pod správu Říše. V roce 1945 bylo osvobozeno armádou USA a po válce byla většina obyvatel odsunuta do Německa a Rožmitál byl nově osídlen.
Nejvýznamnější památkou Rožmitálu na Šumavě je kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je zmiňován již v roce 1259. Původně byl čistě gotický, ale v roce 1909 byl přestavován a přistavován. Některé gotické prvky se ale zachovaly dodnes. Další velmi starou památkou je kamenný sloup s figurální plastikou vzkříšeného Krista, který pochází z roku 1521. V parčíku na náměstí se pak nachází sousoší sv. Jana Nepomuckého, sv. Šebestiána a sv. Floriána z konce 17. století. Dříve ještě stávala v kopci nad pramenem (východně od Rožmitálu) osmiboká centrální kaple Panny Marie Pomocné. Dnes z ní bohužel zůstaly jen zbytky obvodových zdí.
Rožmitál rozhodně stojí zato navštívit nejen kvůli turistické známce a městečku, ale i pro okolní přírodu a krajinu.