Šternberk

Hrad, Střední Morava - Haná
lupa

Hrad Šternberk je dominantou stejnojmenného města na okraji Nízkého Jeseníku. Hrad Šternberk se nachází v Olomouckém kraji. Kromě zbytků opevnění a zdí hlavního paláce je zde i mohutná věž z hrubého lomového zdiva, palác, skládající se ze dvou částí, gotická kaple s věžičkou a trojbokým arkýřovým uzávěrem a renesanční budova Předhradí. V prostorách renesančního paláce je pozoruhodný tzv. Vizitkový sál se jmény kreslenými na zdech. Rytířský sál má pěkné dřevěné vyřezávané stropy. V hradní kapli se zachovaly zbytky nástěnných maleb a portál. Při prohlídce mohou návštěvníci vidět cenné sbírky původního rodového muzea Lichtenštejnů, je zde i mobiliář svezený z nepřístupných severomoravských zámků. V podhradí je muzeum hodin, které je jediné svého druhu u nás.

Historie

lupa

Hrad založili ve 13. století Šternberkové. O rozšíření hradu se zasloužil především Albert II. ze Šternberka, významný diplomat a rádce Karla IV., který nechal vybudovat mj. i hradní kapli. Za husitských válek byl hrad silně poškozen, jeho obnova pak probíhala v několika etapách. Bylo vytvořeno i nové předhradí s hospodářskými budovami. V roce 1538 hrad vyhořel. Následná obnova i přestavba byla provedena v duchu renesance. Další škody způsobily švédské vpády v období třicetileté války. Následovaly barokní úpravy. Po prusko-rakouských válkách pak Lichtenštejnové objekt upravili v duchu romantického historismu. V 18. století byl založen park. Škody způsobené během 2. světové války odstranila poslední obnova hradu, uskutečněná po skončení války a poté byl hradní areál zpřístupněn veřejnosti.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • ŠternberkDalší informace

Hodnocení:
259. místo
Poloha:
290 metrů nad mořem
Bylo zde:
36 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Šternberk
(vzdálenost od místa: 1.85 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Šternberk

Doporučuji
04.05.2006 21:54

Zelinka Josef
Opravdu jen pár metrů po silnici směrem nahoru nad hradem je malý, útulný penzion s příznačným názvem "U hradu". Výborná kuchyně a pěkný výhled. Doporučuji:-)!!
Šternberk - kulturní památky
28.08.2007 20:50

Hana Fikarová
Jsem rodačka ze Šternberka u Jeseníků a chci upozornit, že třetí fotografie Detail - 61 KB není příslušná zámku Šternberku (má zcela jinoui věž). Hana Fikarová
Šternberk-hrad
26.05.2008 21:34

hanakzhor
Již jednou bylo upozornění,že třetí snímek není z hradu Šternberk.Je to snímek z hradu Sovinec.
28.02.2012 09:16
Spíše zámek než hrad, jak je uvnitř krásný :-)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace