Němčice

Vesnice, Svitavsko
lupa

Němčice jsou poměrně velkou obcí s 900 obyvateli a najdeme ji na okraji Českomoravské vrchoviny, severovýchodním směrem nedaleko města Litomyšl. Součástí obce jako její místní části jsou osady Člupek, Pudilka, Podrybník a Zhoř. Obec se rozkládá podél toku potoka Zlatý pásek a na jeho toku je u severovýchodního okraje obce malý rybník. Východním směrem od obce se rozprostírají rozlehlé lesy. Na území obce na toku potoka Zlatý pásek je osm vodních mlýnů. Němčicemi prochází silnice spojující města Litomyšl a České Třebová. Kolem západního okraje obce prochází modrá turistická značka a přes osady Člupek a Pudilka vede značená trasa lokální cyklostezky. Modrá značka vede z města Litomyšl a kolem Němčic pokračuje dále do Ústí nad Orlicí.

Historie

lupa

První písemná zmínka o obci je z roku 1347 a byla majetkem litomyšlské kapituly, později přešla obec do majetku litomyšlskému panství. V obci stojí kaple svatého Jana Křtitele z roku 1883. V Němčicích se dochoval bývalý zajézdní hostinec. Jedná se o částečně roubený dům pocházející z přelomu 18. a 19. století.

Člupek

lupa

Osada Člupek navazuje na severovýchodní okraj Němčic. Původně tu stával jen panský dvůr s tvrzí, jež byl majetkem Člupeckých z Člupku. V roce 1543 byla tvrz a dvůr prodána tehdejšímu majiteli Litomyšle a to Bohuši Kostkovi z Postupic. Za účast na protihabsburském povstání přišel Kostka z Postupic o část svého panství a to o litomyšlské, zůstalo mu pouze panství Brandýs nad Orlicí a několik malých obcí. Tímto se dvůr a tvrz Člupek stává součástí brandýského panství. V roce 1695 byla parcelací panského dvora založena osada Člupek a v roce 1699 byla tato osada připojena k litomyšlskému panství. Dominantou osady je kaple Andělů Strážných pocházející z přelomu 18. a 19. století.

Pudilka

Osada Pudilka leží severovýchodním směrem od obce Němčice. Osada vznikla v roce 1697 parcelací panských pozemků. Osada byla součástí majetku litomyšlského panství.

Zhoř

lupa

Osada Zhoř se rozkládá severovýchodním směrem od Němčic a podél silnice spojující města Litomyšl a Českou Třebovou. Osadu obklopují rozlehlé lesy. Osada vznikla kolem roku 1292 na území jež patřilo buď litomyšlskému klášteru a nebo králi. Podle dochovaných dokladů toto není možné přesně uvést. V roce 1292 je osada součástí majetku lanšpersko - lanškrounského panství. Po tomto roce osadu král Václav II. věnoval zbraslavskému klášteru. Dominantou osady je kaple svaté Magdalény postavená v druhé polovině 19. století.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
385 metrů nad mořem
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Litomyšl
(vzdálenost od místa: 3.35 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Němčice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace