Meluzína v Krušných horách, která ale tentokrát nekvílela
Kdo na vrcholu ještě nebyl, tak by si měl pospíšit. Nahoru totiž vedou jenom neznačené vyšlapané pěšinky. Brzy vrchol zaroste a člověk toho moc neuvidí. Plošina je rozlehlá a nebude těžké se tam ztratit a po setmění potkat Meluzínu.
Meluzína je skalnatý vrchol, který leží v Krušných horách. Dle mého názoru se jedná bezesporu o jeden z nejzajímavějších krušnohorských vrcholů, který spolu s dominantním Klínovcem tvoří charakteristikou siluetu viditelnou například až z hlavní příjezdové silnice od Prahy do Karlových Varů.
Meluzína je víla, která má místo nohou hadí ocas. Touha i strach, krása i nebezpečí. Pověsti o této bytosti, která byla napůl žena, napůl had, se objevovaly již někdy od 14. století a Meluzína později pronikla do české lidové mluvy. Začalo se tak říkat kvílení větru. Žalostný nářek za chladných a temných nocí.
Původ jména Meluzína je pro mě neznámý. Lze se dočíst, že dostala jméno po hradu Lusignan v západní Francii, kde se má zjevovat. Ale také se uvádím, že by to mohlo být naopak a hrad získal jméno podle této zakleté víly.
Kdy „přicestovala“ Meluzína do českých pověstí a pohádek, se asi neví. Ale je obecně považována za ženu větru. Venku nebo doma v komíne naříkající zakletá víla s dlouhými rozpuštěnými vlasy. Většinou tento nářek nevěštil nic dobrého.
Já jsem při výšlapu na tuto krásnou krušnohorskou tisícovku kvílení Meluzíny neslyšel. I když to chvíli vypadalo všelijak. Ale posléze jsem zjistil, že to nadává moje ženuška. Já, když vidím nějaký zajímavý kopeček, tak nasadím šílené tempo a skoro zapomenu, že jde se mnou moje víla Pavlínka.
*
Kdo by se tam chtěl vydat, tak napíši ještě něco málo o tomto zajímavé kopečku, který získal své jméno asi podle větru. Nikde jsem to ale nečetl.
Pro Meluzínu je charakteristické výrazné ploché temeno (přibližně 250 x 60 m), které je snadno rozpoznatelné i z velkých vzdáleností. Vrcholovou plošinu a její okraje zkrášlují četná skaliska a kamenná moře – pozůstatky mrazového zvětrávání. V současné době začíná nedávno odlesněný vrchol opět zarůstat. Jehličnany doplňuje například jeřáb a stromky jsou zatím nevysoké, a tak se z vrcholové plošiny otevírají vynikající kruhové výhledy na blízké vrcholy Krušných hor, hluboké údolí Ohře či Doupovské hory.
Nejvyšším místem Meluzíny je dvojvrcholová skalka uprostřed plošiny, kde lze najít také geodetický bod (kóta 1094,2 m). Podle podrobného geodetického měření z května 2008 dosahuje nejvyšší skalka nadmořské výšky 1096,8 m. Určit však, která ze skalek roztroušených ve vrcholové části je nejvyšší, je prostým okem skutečně velmi nelehký úkol.