Małołączniak
Małołączniak (slovensky Malolučniak) 2096,8 m - vrchol v hlavním, zde i hraničním hřebeni Západních Tater, ve skupině Červené vrchy. Na východě sousedí svrcholem Kopa Kondracka, oddělen od ní sedlem Małołącka Przełęcz (1924 m). Na západně pak sousedí s vrcholem Krzesanica (2121,9 m), od kterého jej odděluje sedlo Litworowa Przełęcz (2037 m). To je docela výrazný vrchol. Jižní, slovenský svah padá do Javorového žlebu, ústícího do Tomanovské doliny. V severozápadním směru vybíhá z hory dlouhé rameno, nazývané Czerwony Grzbiet, oddělující Dolinu Małej Łąki od Doliny Miętusiej. Czerwony Grzbiet má relativně mírný sklon a plochý reliéf, ale na jeho úbočích jsou strmé svahy Wielkiej Turnii. Níže pod sedlem Kobylarzowe Siodełko, na konci tohoto hřebene, je několik strmých stěn: Pośrednia a Skrajna Turnia Małołącka, Zagonna Turnia a Kobylarzowa Turnia.
Małołączniak je budován vápenci a dolomity. Kolem vrcholu ve výšce cca 1840 m se dostávají kpovrchu krystalické břidlice, pokryté nízkou trávou spřekládajícími druhy: sítina trojklanná (Oreochloa disticha) a bika chlupatá (Juncus trifidus). V období končícího léta zbarvují, tyto druhy, hole Małołączniaka červenou barvou. Na východních svazích a v okolí průsmyku Małołącka Przełęcz, najdeme v červenci mnoho velkých a krásných květů v Tatrách vzácné rostliny - upolínu nejvyššího (Trollius altissimus), který zde tvoří velké shluky.
V severních svazích Małołączniaka jsou nejhlubší jeskyně vTatrách: Jaskinia Wielka Śnieżna a Śnieżna Studnia. Poslední, velký, speleologický objev vtěchto horách, jeskyně Siwy Kocioł se také nachází ve svazích Małołączniaka.
Kruhový rozhled z vrcholu viz: http://panoramy.wyprawy.org/malolaczniak.php.