Malé Hradisko
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Obec Malé Hradisko leží v severní části Drahanské vrchoviny v polovině cesty (silnice č. 150) mezi Prostějovem a Boskovicemi (do obou měst je to cca 20 km). Obec tvoří, mimo centrálního Malého Hradiska, místní části Trpinky (602 m.n.m.) a Skřivánkov (550 m.n.m.). Přibližně dva kilometry vzdušnou čarou severovýchodně pak leží osada Okluky (425 m.n.m.).
Z historie
Historie Malého Hradiska je přehledně sepsána na stránkách obce www.malehradisko.cz, proto jen několik základních bodů:
Na území Malého Hradiska se v 1. stol. př.n.l. nacházelo jedno z vůbec nejvýznamějších starověkých městských sídlišť - keltské oppidum. Jednalo se velmi významné kulturní, hospodářské a obchodní centrum.
Staré Hradisko patřilo mezi mezi nejvýznamnější obchodní centra s jantarem, přičemž využívalo své polohy na trase od Baltského moře směrem na jih - tzv. Jantarová stezka.
Konec keltského osídlení je zahaleno tajemstvím. Ani archeologické průzkumy totiž neposkytly informace o tom, že by oppidum vyhořelo nebo bylo napadeno cizími válečníky. Nabízí se však jako vysvětlení, že Keltové opustili Staré Hradisko ze strachu před germánskými nájezdníky.
Na dlouhá staletí po odchodu Keltů neexistují žádné stopy o případném osídlení na současném katastru Malého Hradiska. První písemným dokladem je tak záznam v zemských deskách olomouckých z roku 1358 o majtetkových transakcích pana Bernarda z Čech, které se týkaly i území dnešního Malého Hradiska. Dá se předpokládat, že osídlení tohoto území existovalo mnohem dříve (možná i kontinuálně s odchodem Keltů), s jistotou to však lze konstatovat o polovně 14. století.
Následně se v Hradisku vystřídalo velké množství pánů, ale nikdy již nenabylo významu, který mělo za Keltů. Jeho hlavní hospodářskou náplní bylo zemědělství a od počátku 19. stol. i zpracování dřeva.
V současnosti má obec dle údajů ČSÚ k 1.1.2016 371 obyvatel s průměrným věkem 44,9 roku. Kromě původních obyvatel se stalo Malé Hradisko místem hojně vyhledávaným chlupáři. A to zejména pro svůj klid, čistý vzduch, všude přítomnou přírodu s dostupným terénem, a to vše při výhodné poloze nedaleko větších měst Prostějova a Boskovic.
Pro turisty
Na území Malého Hradiska nalezneme turistické značky čtyř barev. Všechny čtyři trasy se pak setkávají u rozcestí Skřivánkov, což je, pomineme-li poněkud vzdálené Okluky, nejníže položené místo v Malém Hradisku.
Žlutá značka zde začíná a pokračuje západně po trase Protivanov, Suchý, Benešov, Kořenec.
Modrá značka naopak začíná v centru obce a přes Skřivánkov vede východním směrem po trase Staré Hradisko, Okluky, Pohodlí, Stražisko, Hvozd až do Vojtěchova u Javoříčka.
Zelená značka přichází ze směru Pohora, Horní Štěpánov, Buková, vede přes Skřivánkov a pokračuje směr Repech a končí v Drahanech.
Červená trasa je nejdelší ze všech. Začíná v Prostějově u místního nádraží, pokračuje směr Plumlov, Stínava, Okluky, odkud vede do Skřivánkova. Zde se láme asi 10 metrů před rozcestníkem prudce vpravo a pokračuje přes Seč, Stražisko, Přemyslovice, Laškov až do Náměště na Hané.
Kromě putování po značených trasách je možné navštívit i zajímavá místa v okolí. Za zmínku stojí:
Přímo v Malém Hradisku nalezneme kapli Panny Marie, ve Skřivánkově zvoničku se zvonem z roku 1776, od rozcestníku ve Skřivánkově je při dobré viditelnosti na sever výhled na hřeben Hrubého Jeseníku a rozeznatelný je i vysílač na vrcholu 70 km vzdáleného Pradědu. V okolí do 10 km západně stojí za zmínku objekt meteoradaru Skalky, který spolu s tím brdským poskytuje data pro dobře známé snímky aktuálních srážek na území republiky. V obci Suchý nedaleko Skalek je pak možné koupání v místním rybníku se zpravidla čistou vodou. Jen nepatrně přes 10 km jihozápadně je to z Malého Hradiska do Moravského krasu s Punkevními jeskyněmi a dechberoucí propastí Macochou. Vzdušnou čarou 10 km jihovýchodně pak leží město Plumlov se svým nejen historií zajímavým zámkem, tyčícím se na skalním ostrohu nad Podhradským rybníkem a nedalekou Plumlovskou přehradou, která je po mnoha letech opět vodním rájem s čistou vodou.
V okolí Malého hradiska si na své přijdou také vyznavači geocachingu.
Pro cyklisty
Dosah pro cyklisty je mnohem snadnější i pro vzdálenější cíle. Ačkoliv přímo Malým Hradiskem neprochází žádná značená cyklotrasa, dostupnost na kole je vynikající. Kdo se necítí na překonání výškového rozdílu cca 320 metrů oproti Prostějovu, může v sezoně využít služeb cyklobusu, jenž zastavuje buď přímo v Malém Hradisku nebo v nedalekém Protivanově, respektive Bukové. Nahoře již na cyklistu čeká mírně zvlněný terén bez prudkých nebo mnohakilometrových kopců. V dosahu je již zmíněný Moravský kras, Boskovice, Letovice, Plumlov, Konice, Bouzov, Javoříčko atd.
Pro běžkaře
Malé Hradisko je součástí skupiny osmi lyžařských okruhů na Drahanské vrchovině. V případě dobrých sněhových podmínek zde naleznete zajímavé a upravené trasy. Více na www.lyzarsketrasy.cz.