Luhačovice

Město, Slovácko
pramen dr. Šťastného
pramen dr. Šťastného
lupa

Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemoci. Luhačovice se rozkládají mezi Vizovickou vrchovinou a Bílými Karpaty. Luhačovice jsou obklopeny pěknými lesy. Městem protéká řeka Šťávnice, na které je u severního okraje města vybudovaná přehradní nádrž Luhačovice. Přehrada je určena k rekreačním účelům a na jejím břehu je vybudován kemp. Vývěry léčivých minerálních pramenů najdeme ve střední části města. U severního okraje města je ranč s chovem koní a možností projížděk na koních. U jižního okraje města byla vybudována malá sjezdovka s lyžařským vlekem. Luhačovicemi prochází značená cyklistická trasa. Město je výchozím bodem celé řady značených turistických tras, které nás zavedou do výše jmenovaných horských oblastí. Kolem lázeňského města byl vyznačen vycházkový okruh nesoucí název D. Jurkoviče.

Historie

pramen dr. Šťastného: detail
pramen dr. Šťastného: detail
lupa

První zmínka o Luhačovicích je z roku 1412. Osada patřila k panství hradu Světlov. V roce 1590 se Luhačovice staly samostatným statkem s tvrzí. Majitelem statku byl Vít Bartodějský z Bartoděj. Po události na Bílé hoře byl statek zabaven a Luhačovice se vrátily do majetku panství hradu Světlov jehož majiteli byl rod Serényiů. V letech 1730 až 1738 byla tvrz přestavěna na barokní zámek. První zmínky o místních léčivých pramenech jsou ze 17. století. V roce 1669 byly kolem pramenů postaveny zdi a majitelé panství nechaly léčivou vodu stáčet do láhví a prodávali ji. První lázeňské budovy byly postaveny v roce 1789. Největší rozvoj lázní byl v 19. století v důsledku odprodání lázní rodem Serényiů akciové společnosti Luhačovické lázně. Byla postavena řada budov na základě návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Byla postavena kolonáda a Lázeňský park. V roce 1905 byla ve městě dokončena železnice. Přehradní nádrž Luhačovice byla vybudovaná v roce 1928. V roce 1936 byly Luhačovice prohlášeny městem. Nejznámější léčebný pramen nese jméno Vincentka. Historické centrum města je v okolí zámku. Kostel svatého Josefa byl původně zámeckou kaplí. Kostel svaté Rodiny pro lázeňskou část města byl postaven v letech 1996 až 1997. Lázeňské náměstí obklopují budovy postavené dle návrhů architekta D. Jurkoviče na počátku 20. století. V Lipově vile postavené v roce 1885 v současné době sídlí Muzeum Luhačovického Zálesí. Velká kolonáda s pramenem Amandka byla postavena v roce 1947. Bruselská fontána byla původně součástí světové výstavy v Bruselu v roce 1958. V lázeňské části města bylo postaveno několik kašen, fontán a soch, které zpříjemňují procházky v místních parcích.

TIP: Lázeňský dům Luna - Lázně Luhačovice, lázeňské domy TemparanoDalší informace

Hodnocení:
112. místo
Poloha:
275 metrů nad mořem
Bylo zde:
78 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Luhačovice
(vzdálenost od místa: 0.33 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Luhačovice

27.06.2012 16:27
Moje nejoblíbenější lázně. Krásná kolonáda, spousta pramenů, Jurkovičovy domy, lázeňské oplatky, přehrada a nádherné okolí.
10.02.2014 18:52
Vřele doporučuji ..hezká dovolená či lázeňský pobyt
30.07.2014 12:30
Krásné klidné lázeňské město s promenádou kolem říčky.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace