Lucký vrch

Vrchol, Žďárské vrchy
Lucký vrch

Oblíbené výletní a výhledové místo, 739 m.n.m., součást Pohledeckoskalské vrchoviny. Jde o kuželovitý vrchol tvořený převážně migmatity a dvojslídnými rulami s amfibolitovými polohami. Na vrcholu je několik výstupků izolovaných skal, částečně zalesněn. Na svazích kolem se rozprostírají louky a pole. Dříve byl nazýván Lucberk, Lucperk či Vrch sv. Lucie. Do okolí bylo zasazeno spisovatelkou Terézou Novákovou dějiště románu Jiří Šmatlán (zde Jiří Šmatlán čekával na borovského faráře Košuta a později tudy chodil za socialistou Hamerníkem na Betlém). V letech 1943-1945 zde probíhala činnost partyzánského oddílu Vpřed. Pokud nespěcháme, uděláme si malou odbočku na vrchol. Zde je umístěna retranslační věž včetně zařízení pro přenos signálu mobilních operátorů. Postupně se otvírá kruhový rozhled do širokého okolí, převážně východním směrem na Poličsko a Litomyšlsko. Dokonce Teréza Nováková o Luckém vrchu napsala, že se odtud otevírají jedny z nejkrásnějších pohledů na Vysočinu.

V chatě na jižním úbočí je možnost občerstvení a ubytování. Chatu vystavěl Klub československých turistů. Stavba byla započata r. 1940 a po dokončení byla za hojné účasti veřejnosti (asi 1500 osob) předána do užívání tehdejšímu předsedovi KČST v Poličce Ladislavu Pražanovi. Jejím prvním nájemcem byl František Živný, bratr bývalého svojanovského kastelána Aloise Živného. František Živný chatu začal provozovat 18. prosince 1942. Turisté si hned poté našli na Lucký vrch cestu. Protože zde bývala také bohatá sněhová pokrývka, mohly se tu konat i závody v lyžování, do kterých se zapojili zejména občané Telecího, např. Němec, Pajkr, Švanda aj. Kromě nich sem jezdívali také novoměstští lyžaři. Pořádaly se tu i tzv. Zborovské lyžařské závody. Místo si oblíbili také hosté z Brna a Prahy. Zdejší chatu navštívili např. houslista Libor Hlaváček, hudební skladatel Emil Hlobil, herec Svatopluk Beneš nebo Rafael Kubelík. Vrchol Luckého vrchu si oblíbila i řada malířů - Pavliš, Šindler, Svítek, Zrůst, Hanych, Síla a další. Společenský život byl také pestrý - konávaly se tu např. oblíbené taneční zábavy. V poválečných letech zde turistický ruch ustal. V květnu r. 1950 byla chata předána sokolskému družstvu služeb Vzlet a od 1.11.1952 přešla do majetku Československé armády - sloužila jako zotavovna Vojenské nemocnice v Praze. Klubu českých turistů nikdy již vrácena nebyla a vzhledem k legislativě zřejmě ani nebude.

Rozhledy z Luckého vrchu - od S ve směru hod. ručiček:

Borová (2 km), Andrlův Chlum (559 m), Kozlovský hřbet, Litomyšl (31 km), Pohodlí – telekomunikační vysílače, Sebranice (9 km), Javornický hřeben (586 m, 19 km), Hřebečský hřbet, Polička (7 km), Baldský vrch (691 m), Librův kopec (722 m, 13 km), Telecí (2 km), Prosička (742 m, 8 km), Matoušův kopec (700 m, 2,5 km), údolí Svratky, Bohdalec (791 m, 10 km), Pohledecká skála (812 m, 14 km), Buchtův kopec (810 m, 6,5 km), Devítiskalská vrchovina, Kobylí (1,5 km), Rybenské Perničky (748 m, 4 km), Spálený kopec – radiokomunikační věž (765 m). Mimo jiné lze pozorovat též pomyslnou hranici Evropského rozvodí Labe-Dunaj a Krkonoše či Orlické hory. Je-li pěkné počasí a dobrá viditelnost, lze bystrým okem uvidět také Boží muka u Trhonic a od nich nedaleko se zvedající Chládkův vrch (669 m). Celkový výčet všech viditelných bodů nelze vyjmenovat. Je jich však mnohem více, než je zde uvedeno a každý sám může tuto skutečnost posoudit.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Lucký vrch
  • Lucký vrchDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
739 metrů nad mořem
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Borová u Poličky zastávka
(vzdálenost od místa: 1.77 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Lucký vrch

25.09.2012 22:35
Prima ubytování v chatkách,kuchyně ucházející.Pěkný pobyt v jakékoli roční době.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace