Lanškroun - hostinec Krčma

Dům, budova, Ústecko-Orlicko
Lanškroun - hostinec Krčma
Lanškroun - hostinec Krčma
lupa

Hostinec na dnešním Malém náměstí stál již v polovině 16. století. Nejstarší částí objektu je sklep s mohutným kamenným portálem. Dnešní podoba objektu pochází z 2. poloviny 18. století. Předsazenou světnici s dřevěnou lomenicí a střechou nesou silné čtyřhranné dřevěné sloupy. Výrazným architektonickým prvkem je i tzv. Křížová světnička pro ubytování hostů, která byla vestavěna kolmo do střechy nade dveřmi, takže zároveň fungovala jako vstupní přístřešek. Celá staletí fungovala Krčma jako lanškrounské společenské středisko a dodnes je oblíbeným hostincem.

Zájezdní hostinec v Lanškrouně stojí již od 16. století. Je umístěn východně od náměstí na bývalém žichlíneckém předměstí směrem na Tatenice. Název "Krčma" má již od počátku své existence. První písemná zmínka o krčmáři Vaňkovi a hospodě je z roku 1568. Ačkoli o majitelích, kteří po něm následovali, je v kronikách téměř vše zapsáno, původní podobu hostince lze pouze odhadovat. Za nejstarší část hostince je považován dochovaný sklep s masivním kamenným portálkem z poloviny 16. století. Nadzemní část objektu je zčásti roubená, zčásti kamenná a obsahuje i později vyzděné křídlo. V roce 1839 je hostinec stejný jako dnes, pouze se jednalo o celodřevěnou stavbu. Podle zachovaných detailů oken a dveří lze usuzovat, že roubená část pochází z přelomu 17. a 18. století. K ní přiléhá původní černá kuchyně. Značným zásahem do původní trojdílné dispozice objektu bylo přezdění hospodářského křídla v 19. století. Přestavba je datována letopočtem na portálku ze síně, a to rokem 1860. Nejzajímavějším stavebním prvkem je roubená vysunutá světnička, které se též bývá nazývána Křížová. Světnička je vestavěna kolmo do střechy v podélné ose průčelí objektu nad vstupem. Je charakteristická zejména pro oblast Podkrkonoší a ve východočeském regionu pro zájezdní hostince. Sloužila k ubytování hostů. Její druhou funkcí byla ochrana vstupu do objektu před nepřízní počasí, kterou zajišťovaly i další vysazené stříšky po obvodě budovy. Světnička je pak nesena trojicí masivních čtyřhranných dřevěných sloupů.

Turistická mapa KČT 1:50 000 č.49 Českomoravské mezihoří-ČeskotřebovskoDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
380 metrů nad mořem
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Lanškroun
(vzdálenost od místa: 0.85 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Lanškroun - hostinec Krčma

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace