Ladná

Vesnice, Lednicko - Valtický areál
Ladná je větší zemědělskou obcí s 1200 obyvateli. Do 30.6.2006 byla Ladná mětskou částí města Břeclav a od 1.7.2006 se stává obcí samostatnou. Obec leží severním směrem nedaleko města Břeclav a jihovýchodním směrem od města Podivín. Ladná se rozkládá na levém břehu řeky Dyje a západním směrem od obce se rozprostírají lužní lesy přírodního parku Niva Dyje. Západní částí obce protéká voda v uměle vytvořené Ladenské strouze jež vede z řeky Trkmanky, přes Podivín a v Břeclavi se napojuje do řeky Dyje. U jižního okraje Ladné byl vybudován rybník. Západním směrem od obce se rozprostírá malebný Lednicko-valtický areál. Jihovýchodním směrem od obce v prostoru mezi Ladnou a Břeclaví je letiště Břeclav s přistávací drahou. Východním směrem od Ladné prochází silnice spojující města Podivín a Břeclav a za touto silnicí dálnice D2 spojující Brno a Bratislavu. Nedaleko východního okraje obce prochází železniční trať na trase Brno - Břeclav. Obcí neprochází značená turistická značka, ale vydáme-li se západním směrem z obce po polní cestě k Ladenskému mostu přes řeku Dyji dojdeme na rozcestí žluté turistické značky a Velkopavlovické cyklostezky. Z tohoto rozcestí se po žluté můžeme vydat severním směrem do města Podivín či západním směrem k Janovu hradu a odtud dále k Lednickému zámku.

Historie

První písemná zmínka o obci je z roku 1270 a jejím majitelem byl Oldřich z Lanštorfa. Obec byla pravděpodobně založena kolem roku 1220 v období německé kolonizace. Území obce ovšem bylo osídleno již v pravěku což dokazují archeologické nálezy. Původně obec nesla název Reinprechsdorf, v roce 1581 Lanštorf, 1850 Rampersdorf a Lanštorf. Pod názvem Ladná je obec uváděna od roku 1950. V 16. století byla obec součástí majetku podivínského panství a později byla připojena k panství břeclavskému. Dominantou obce je novorománský kostel svatého Michaela Archanděla postavený v letech 1911 až 1913. Další památkou v Ladné je kaple svatého Michala z roku 1849, poklona svatého Vendelína z druhé poloviny 18. století a Boží muka z přelomu 18. a 19. století.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • LadnáDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
160 metrů nad mořem
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ladná
(vzdálenost od místa: 1.04 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Ladná

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace