Kuří (Říčany u Prahy)

Vesnice, Praha
Obecní dům
Obecní dům
lupa

Vesnice Kuří je dnes částí města Říčany v okrese Praha - východ. Jestli pojedete autem z Říčan do Průhonic (nebo opačně), tak určitě tudy projedete, pokud zrovna nebude na silnici objížďka.

Obecní dům
Obecní dům
lupa

První nám známá písemná zmínka o Kuří je z roku 1309, kdy část Kuří vlastnila pražská kapitula sv. Víta. Ves průběžně patřila např. nejvyššímu purkrabství Pražského hradu, Buzicům, pánům z Valdeka, Smiřickým, ... Majitelem byl i Karel I. z Lichtensteinu, královský místodržící v Čechách po bitvě na Bílé hoře.

Obecní dům s pomníkem za potokem
Obecní dům s pomníkem za potokem
lupa

V obci býval dřív selský dvorec s pivovarem, 2 hospody, 2 vodní mlýny, 3 lomy na hlinitou břidlici, 1 kovář, 2 koláři, 2 kupci. V letech 1907 - 1909 byla stavitelem Lehovcem z Říčan postavena v Kuří škola. V ní se děti učily do roku 1968. Dnes je budova označena jako "Obecní dům" a nejspíš je nevyužívaná. Před školou byl v roce 1922 vybudován pomník na památku 9 padlým v I. světové válce, po druhé světové válce na něj přibylo jméno jednoho popraveného.

kaple Neposkvrněného početí Panny Marie
kaple Neposkvrněného početí Panny Marie
lupa

Na návsi stojí zdejší nejvýznamnější památka - kaple Neposkvrněného početí Panny Marie. Ta byla postavena na dávno vybraném místě. Nejprve od 16. století zde stála boží muka, poté dřevěná zvonice (vysvěcená r. 1806 říčanským farářem P. Josefem Janem Křtitelem Marcociusem) a v 19. století konečně kamenná zvonice. V roce 1903 "ku cti a chvále Boží" přistavěli místní občané ke zvonici kapličku a tak vznikla současná stavba. První zvon z kapličky byl zrekvírován v době I. sv. války, druhý pak ve II. sv. válce. Na jaře 1998 byla kaplička za obecní peníze a s vydatnou pomocí dobrovolníků opravena. Hned v září 1998 však byl vykraden crying vnitřek kapličky: soška Panny Marie a svícny . Soška byla později policií nalezena, uložena do říčanského muzea a do kapličky zhotovena sádrová kopie. V roce 2006 proběhla poslední oprava kapličky. Po opravách byla slavnostně vysvěcena 22.7.2013 říčanským farářem P. Konstantinem Petrem Mikolajkem, O. Praem.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
314 metrů nad mořem
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha-Kolovraty
(vzdálenost od místa: 2.91 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Kuří (Říčany u Prahy)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace