Kaplice – kostel sv. Floriána
Kaplický kostel sv. Floriána z Lorchu je tím menším ze zdejšího unikátního dvojkostelí. Nachází se na jižním okraji areálu někdejšího hřbitova a jedná se o pozdně gotickou stavbu pocházející z období okolo roku 1490. Později byl barokně upravován, což způsobil mj. požár v roce 1718. Kaplický kostel sv. Floriána najdeme východně od zdejšího Náměstí – mezi ulicemi Bělidlo a Pohorská - a v jeho těsné blízkosti se nachází původně raně středověký kostel sv. Petra a Pavla. Na okolním hřbitově se pohřbívalo až do roku 1787.
Svatý Florián je jednolodním kostelem s polygonálním kněžištěm, východní sakristií a párem bočních kaplí. Jeho střecha je sedlová, částečně i valbová. Presbytář s 5/8 závěrem je bez opěráků. Na jižní i severní straně najdeme půlkruhově zaklenuté okno s kamenným ostěním. Severní strana kněžiště je prolomena pravoúhlým portálem s kamenným ostěním, zatímco na jeho jižní straně najdeme záklenek s kamenným ostěním lomeného pozdně gotického okna. Pod korunní římsou je namalován erbovní štítek se znamením pětilisté růže na stříbrném štítě i dekorativní pás.
Kněžiště je sklenuto valenou klenbou s žebry milevského typu (žebra jsou u stěn nasazena na polygonální konzoly a protínají se ve vrcholu bez svorníku). Ve středu závěru se dochovala pozdně gotická oltářní menza, v jižní zdi kněžiště je zazděna žulová náhrobní deska z roku 1591. Na východní straně kněžiště je připojena sakristie s křížovou klenbou, do které se vstupuje portálem za hlavním oltářem. Z jižní strany je k lodi připojena boční kaple s půlkruhovým závěrem. Na severní straně lodi najdeme kamenné schodiště na kruchtu. Nalevo od něj je pak k lodi připojena severní boční kaple.
Západní vstupní průčelí vrcholí trojúhelným štítem předěleným římsou. Na hraně štítu se tyčí šestiboká zvonička s jehlancovou stříškou. Ve spodní části průčelí se nachází vstup do podkruchtí a lodi, jejíž interiér je zaklenut valenou klenbou se sítí žeber. Podlahu lodi tvoří pás kamenných desek, které doplňují cihelné dlaždice. Mezi lodí a kněžištěm je umístěn vítězný oblouk, v západní části lodi se nachází dřevěná kruchta na čtyřech sloupcích. Oltář je barokní, zaujme - u vstupu do kaple do podlahy zapuštěný - žulový osmiboký almužní sloupek. Interiér však většinou bývá zcela nepřístupný.
Kostel sv. Floriána je spolu se sousedním farním kostelem sv. Petra a sv. Pavla pohledovou dominantou historického jádra města (při pohledu od jihu a východu). Tato pozdně gotická stavba je vysoce hodnotným příkladem produkce rožmberské stavební huti na konci 15. století (obvodové zdivo, menza hlavního oltáře, síťové klenby v kněžišti a lodi). Ceněny jsou rovněž barokní úpravy, které změnily tvar oken a přinesly různé přístavby, včetně severní kaple sv. Linharta z roku 1718 nebo unikátní sakristie za oltářem.
Chráněnou kulturní památkou se tento kostel stal hned v květnu roku 1958, od listopadu roku 1990 je pak navíc také součástí kaplické památkové zóny.
Na závěr ještě pár doplňujících informací:
Podle některých informačních pramenů byl tento jednolodní kostel postaven až po požáru z roku 1507. Není však v žádném případě pravda, že se tak stalo na základech starší svatyně. Občas se můžete také dočíst, že se původně jednalo o tzv. český kostel (české bohoslužby se zde konaly od roku 1901) zasvěcený Panně Marii nebo dokonce o karner. Interiérový mobiliář pochází převážně ze 17. a 18. století. Za napoleonských válek sloužil tento kostel jako sklad vojenského materiálu. Kostel sv. Floriána byl naposledy rekonstruován v letech 1997 až 1999.