Hradiště u Kaplice – sloup Nejsvětější Trojice
Velice zajímavý sloup se sousoším Nejsvětější Trojice a balustrádou můžeme vidět v jihočeském Hradišti u Kaplice. Jedná se o velmi hodnotné barokní sousoší s vysokou kvalitou zpracování z hlediska sochařského i řemeslného. Sousoší pochází z roku 1764. jeho autor zůstává neznámý a dnes bývá považováno za doklad rozšíření tohoto typu zpodobnění Nejsvětější Trojice (tzv. Gnadenstuhl) z dolnorakouského poutního místa Sonntagberg.
Krycí baldachýn je novodobý a pochází z roku 2005, kdy doplnil svatotrojiční sousoší v rámci prováděných restaurátorských prací.
Celková výška sloupu se sousoším je více než 4,5 m a jako materiál posloužila žula v kombinaci s mušlovým vápencem. Využita byla také polychromie, kterou doplnilo zlacení. Žulový sloup je vlastně válcový štíhlý dřík s odstupňovaným prstencem, na kvádrovém soklu, na jehož přední straně je malovaná datace. Hlavice je iónská, doplněná abakem na němž je osazeno vápencové sousoší Nejsvětější Trojice. To je asi metr vysoké, 45 cm široké a 46 cm hluboké.
Před sebou zde máme sousoší rakouského typu (Sonntagberg), tzn. že sedící velká postava Boha Otce s tiárou na hlavě přidržuje rukama a mezi koleny kříž s tělem Boha Syna, tedy Ježíše Krista. Ježíšovy nohy jsou ukončeny nad koleny a kryty holubicí coby symbolem Ducha Svatého. Sousoší spočívá na obláčcích, které vepředu a po pravé straně doplňují dvě okřídlené hlavičky andílků. Socha je v tomto případě opracována i zezadu. Do tiáry Boha Otce je osazen kovaný zlacený křížek.
Kolem sloupu je osazena z žuly vytesaná balustrová ohrádka se zdobenými nárožními kvádrovými sloupky.
Vzhledem k tomu, že se jedná o velice kvalitní dílo, které svou úrovní dalece přesahuje hranice jihočeského regionu, jistě nepřekvapí, že bylo toto sousoší na seznam našich chráněných kulturních památek zapsáno hned v květnu roku 1958.