112 161 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 398 552,- odměny za články
Město Blansko nabízí kvalitní turistickou infrastrukturu, bohatý kulturní život i množství sportovních zařízení. Je ideálním výchozím bodem pro výlety do Moravského krasu. V této významné krasové oblasti už bylo objeveno přes 1 000 jeskyní. Jen několik jich je zpřístupněno veřejnosti a navštívit tak můžete Punkevní jeskyně s propastí Macocha (hloubka 138 metrů), Kateřinská jeskyně a mnoho dalších přírodních památek.
To, že je Moravský kras největší krasovou oblastí u nás, ví většina lidí. Údaj, že zde bylo doposud objeveno přes 1100 jeskyní, již není tak známý. Otázkou však je, co si má člověk pod tímto číslem a pod pojmem objevené jeskyně představit. Když jsem se totiž tímto krajem procházel, tak jsem viděl spoustu menších jeskyněk či větších otvorů do skály. Ale na počtech nezáleží, nýbrž na kouzlu daného místa.
V současnosti jsou pouze čtyři velké jeskyně přístupné veřejnosti. Patří mezi ně také Jeskyně Balcarka. Tento tajemný svět skryté podzemní krásy se nachází jižně od městyse Ostrov u Macochy, při východním okraji vápenců Moravského krasu. Jedná se o malebný úsek v jádru skalnatého meandru Suchého žlebu v přírodní rezervaci Balcarova skála - Vintoky.
Na vzniku jeskyně se kdysi podílely vody Lopače a Krasovského potoka. Její přední část byla patrně známa odedávna. Balcarka totiž zaujímá významné místo v historii Moravského krasu. Přibližně před 15 000 lety v ní sídlila početná skupina lidí, lovců sobů a koní z údobí Magdalénienu (Magdalénien zkráceně magdalén či madlén se objevuje po největším ochlazení poslední doby ledové na začátku předposledního desetitisíciletí v západní Evropě a stává dominantní kulturou). Lidé zanechali po sobě několik ohnišť, pazourkové nástroje i hrotů kopí, vyřezaných ze sobích parohů. Také množství zvířecích kostí svědčí o tom, že byli úspěšnými lovci. Většinu informací o využívání jeskyně lidmi s kulturou Magdalénienu získal v letech 1898-1900 svou neúnavnou a pečlivou prací učitel Jan Knies z nedalekého Rogendorfu (dnes obec Krasová). Jím shromážděná archeologická i paleontologická sbírka představuje významnou součást nejstarší historie osídlení Moravy a je dnes uložena v ústavu Anthropos Moravského zemského muzea v Brně.
Tajemství jeskyně byla od roku 1923 postupně objevována občany Ostrova u Macochy pod vedením poslance Josefa Šamalíka a v roce 1936 byly jednotlivé části jeskyně spojeny v jeden celek. Balcarka je pro návštěvníky zvlášť přitažlivá velkou pestrostí krápníkové výzdoby na poměrně malé rozloze. Uvádí se, že svým mimořádné bohatství krápníků i dalšími povrchovými krasovými jevy představuje snad nejbohatší Jeskyni Moravského krasu a patří tudíž právem k vyhledávaným cílům turistických návštěv.
Jeskyně je tvořena složitým systém, vystupujícím ve dvou výškových úrovních spojených vysokými dómy s velmi bohatou, mnohotvárnou a barevnou krápníkovou výzdobou. Návštěva jeskyně začíná v mohutném vstupním portálu, odkud návštěvníci sestoupí uměle uvolňovanou chodbou do nevelkých prostor s první barevnou krápníkovou výzdobou. Následuje asi 10 metrů vysoká, kruhově modelovaná propast Rotunda, která propojuje spodní a horní patro jeskyně. Prohlídková trasa pokračuje do největších prostor Jeskyně Balcarky – Fochova (Velkého) dómu. Jedná se o podlouhlý prostor o přibližných rozměrech 65 × 20 × 15 metrů, které získaly své jméno po francouzském maršálovi z 1. světové války. Při poslední rekonstrukci bylo v celé jeskyni nainstalováno nové osvětlení, přičemž ve Velkém dómu bylo poprvé ve východní Evropě použito osvětlení LED diodami, které vytváří zvláštní světelné efekty, mají nižší spotřebu energie a nezatěžují prostředí vydávaným teplem. Osvětlení bylo doplněno zařízením pro hudební produkci, při které se automaticky osvětlují nejrůznější scenérie Velkého dómu. Následuje strmý výstup na Galerii a odtud do Přírodní chodby. Od počátku prohlídky až do jejího konce může člověk na stěnách a stropech obdivovat zachovalou krápníkovou výzdobu, která je velmi bohatá jak množstvím a rozmanitostí tvarů, tak i barevností. Chodby průkopem ústí do Dómu Zkázy, který vznikl zřícením stropů jeskynních pater. Dále obchází prohlídková trasa strop Rotund a směřuje do Objevitelského dómu (Stojanova kaple). V závěru prohlídky se přichází do prostor nazvaných Popeluška.
Do turistického okruhu byla nově zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem, kde byla instalována expozice představující Balcarku jako jeskyni lovců sobů a koní či zimoviště jeskynního medvěda. Trasa se tak prodloužila o 150 metrů a ven se vychází novým východem přímo u provozní budovy.
Prohlídka trvá přibližně 1 hodinu a návštěvnický okruh je dlouhý 720 metrů. Provozní doba se liší podle ročního období. Základní vstupné činilo v letošním roce 100,- Kč, přičemž existují samozřejmě slevy. Také v této v jeskyni požadují za fotografování či natáčení poplatek 40,- Kč. Před návštěvou je vhodné se podívat na internetové stránky a zjistit si aktuální údaje. *
V Moravském krasu a jeho okolí jsme ještě navštívili tato zajímavá místa: