hrad Helfenburg
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Celkem zachovalý hrad v krásném terénu,celoročně přístupný.O výkendech přístupná věž.Dostupnost z obce Skalka nebo Rašovice nebo Úštěk.Vlakové zastávky-Úštěk,Blíževedly.
Hrad Helfenburk
Už by se mohlo zdát, že jediným hradním pánem široko daleko byl na celém úštěcku ten, který sedával v palácích městského hradu kousek od náměstí. Hradu, ze kterého se ještě než úplně zchátral, stala sladovna, ve které místní měšťanstvo vyrábělo léta svůj zlatavý mok. Ale není to tak. Jeden z největších severočeských hradů stál necelé tři kilometry od města a zbyla z něj moc pěkná zřícenina.
Hrad Helfenburk, nazývaný také Hrádek (takto ho najdete i v turistickém značení), postavili v první polovině Ronovci, ale už roku 1375 se dostal do vlastnictví pražského arcibiskupství. Masivní opevnění, které výrazně pozměnilo celkový ráz hradu, nechal postavit arcibiskup Jan z Jenštejna. Z velké části se dochovalo dodnes. Komplex hradeb vysokých až 12 metrů a polozřícených průchodů, kterému dominuje přes 17 metrů vysoká věž, je volně přístupný po celý rok. Pouze věž je přístupná jen o víkendech.
Ke Hrádku vede z Úštěka značená turistická trasa. Žlutá. Z náměstí sejdete podle směrovky do údolí a pak budete muset kus cesty po silnici. Další část cesty ale vede údolím kolem Hrádeckého potoka a lesem. V blízkosti Obce Ostré se na žlutou napojí ještě červená turistická značka a obě vás dovedou pod příkrý svah, který budete muset v poslední fázi cesty zdolat. Odměna je ale velkolepá. Díky místnímu občanskému sdružení, které se o Helfenburk celoročně stará, jsou ruiny vystavěné na pískovcové skále velmi dobře přístupné. Rozhled po krajině a atmosféra mohutné stavby rozhodně stojí za to.