Hazmburk

Zřícenina, České středohoří, Žatecko
lupa

Zřícenina gotické hradu Hazmburk, stojící na strmém čedičovém útesu (418 m), je snad nejznámější dominantou Českého středohoří. Hradní zřícenina Hazmburk se nachází na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hradní cesta návštěvníky dvěma branami dovede nejprve do dolního hradu, jemuž vévodí válcová Černá věž, která byla původně opatřena ochozem. Jméno dostala podle tmavého čediče, z něhož byla vystavěna. Výrazný ve skále vylámaný příkop odděluje dolní hrad od Horního Hradu, kterému dominuje hranolová Bílá věž vybudovaná ze světlých pískovcových kvádrů. Je obklopena vysokou a silnou plášťovou hradbou. Zachovaly se zbytky palácových budov a hradeb. Bílá věž je upravena na rozhlednu. Dochovala se zde i zajímavá cisterna na vodu s nálevkovitým ústím. S Hazmburkem je spojeno i mnoho pověstí a bájí, které inspirovaly významné české umělce, např. K. H. Máchu, S. Čecha, E. Fillu a další.

Historie

lupa

Kamenný hrad, původně zvaný Klapý, postavil pravděpodobně kolem roku 1300 Hynek z Lichtenburku z rodu Ronovců. V roce 1314 hrad získal král Jan Lucemburský, který ho v roce 1335 prodal na úhradu dluhů jednomu ze svých největších věřitelů Zbyňkovi Zajíci z Valdeka, který nechal hrad přestavět, rozšířit a zvolil si ho za hlavní rodové sídlo. Současně hrad přejmenoval na Hazmburk podle erbovního znamení svého rodu. Za husitských válek byl hrad pevnou oporou spojenců krále Zikmunda, během bojů byl poškozen. Zajícové postupně ztráceli o hrad zájem a v roce 1558 ho prodali. Již v roce 1586 se Hazmburk uvádí jako pustý. Teprve v 19. století podnítil zájem o romantickou zříceninu některé úpravy. Několikrát pak byly hradní zříceniny ještě upravovány ve 20. století, naposled před několika lety, kdy byly zajištěny především staticky narušené zdi a od té doby jsou zříceniny přístupné veřejnosti.Další informace

Hodnocení:
41. místo
Poloha:
418 metrů nad mořem
Bylo zde:
86 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Slatina pod Hazmburkem
(vzdálenost od místa: 3.31 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Hazmburk

Z nasich pouti - Na Hazmburku
14.02.2004 14:27

Jana Haasova
Máchovi v patách – Hazmburk
08.03.2007 19:10

Jitka Otradovcová
Tajemné hrady, které navštívil, nakreslil a do deníků si zapsal K.H.Mácha - cesta z r. 1833:

1.část na kole - nebo po svých : Házmburk /popř.zámek Libochovice/

Náročnost: nízká 35 km po silnicích , náročnější je výstup s kolem na hrad /i když i tam jezdí správce i autem, / je možné pro Vás telefonicky domluvit úschovu kol v obci Klapý/
Chodci – 22 km

Pozoruhodnosti: Teplá – železitý pramen u kapličky, Třebenice – Muzeum českého granátu,
hrad Hazmburk – vyhlídková věž /vstupné/, Libochovice- ranně barokní zámek a zahrada .

TAM:
Cyklisté:Sutom-parkoviště a penzion- 1 km Skalka /Vlastislav/- 3 km Teplá – 2 km Třebenice -1,5km Chodovlice –3,5 km ves pod Hazmburkem Klapý –1 km Házmburk -1 km zpět Klapý -4 km Libochovice celkem 35 km
Chodci – viz následující vycházka- 4 km lesem do Třebenic- 2 km Chodovlice -3 km Sedlec
- 2 km Hazmburk a stejně zpět – celkem 22 km.

Zpět cyklisté: 4 km Klapý – 4 km Lkáň – 2 km Dlažkovice – 2 km Podsedice –2,5 Vlastislav , za hradem rovně – Sutom 3 km

Chodcům doporučujeme využít zkratky lesem do Třebenic-viz následující vycházka -a v Třebenicích na náměstí najdete červenou značku, která Vás povede 2 km po silnici před Chodovlice – 1 km doleva k Luckému mlýnu – 2 km doprava polními cestami přes Sedlec 2 km –
až k Hazmburku :

Zpět cyklisté : Libochovice 4 km Klapý – 4 km Lkáň – 2 km Dlažkovice – 2 km Podsedice –2,5 Vlastislav , za hradem rovně kousek směr Kocourov, ale na následující křižovatce mírně vpravo – Sutom 3km přes Mokrý vrch /mírné stoupání – jste již téměř na úrovni Penzionu u sv.Petra a Pavla (mob. 606 545 553).
/ Z Vlastislavi 1 km doprava je také možné vystoupat i 12 % stoupáním po silnici obcí Sutom./
13.08.2011 20:31
Krásný výhled na České středohoří, okolní krajinu.Stojí za výšlap.
26.10.2011 17:55
Na hrad jsme šli pochopitelně v džínách.Šli jsme tam zrovna po dešti.Vyhýbali jsme se kalužím a najednou jsem spadl do bláta.Polovina mikiny a džín byla zablátěná,potom jsem spadl podruhé a byla druhá polovina mikiny a džín zablácená.Řekl jsem si jestli ještě jednou spadnu tak se vracín.Pochopitelně jsem spadl a vrátil jsem se,ale přitom jsem ještě 3krát spadl.Když jsem přišel na parkoviště pod hradem,viděl jsem pána jak už si pro nás připravuje žíňku a kýbl s vodou.Když jsme se umyli zeptali jsme se toho pána,vyrazil už vůbec někdo nahoru?pán odpověděl.Jo vyrazili tu jedni turisti v 9 ráno ale ještě se nevrátili.A byly 3 hodiny odpoledne.
Re:
04.11.2011 07:59

Tereza Pokorná

wink pěkný výlet.

To vypadá na docela dramatickou cestu nahoru. Tak ted nevím, jak to vlastně je. Tady jsem se dočetla něco jiného Smile :

http://www.autanet.cz/autonews-hazmburk-brana-do-ceskeho-stredohori-tip-na-vylet-1189

"Velmi dobře dostupný hrad, který je viditelný již z dalekého okolí (při dobrém počasí dokonce ze severního okraje Prahy). Ideální tip na jednodenní rodinný výlet. Od parkoviště se i s dětmi dostanete po bezpečné a značené cestě až k samotné vstupní bráně do hradu. "

Asi to budeme muset s manželem prostě vyzkoušet. Už se na Hazmburk chystáme přes rok.

16.02.2012 15:57
super výhled do kraje, i hrad je pěkný
02.03.2012 11:43
Meli jsme kliku, bylo zavreno, ale mila pani kastelanka nas pustila i tak dovnitr, i do veze, super zazitek....az necekany :-D
Re:
02.03.2012 11:54

ano byl to úžasný nezapomenutelný zážitek wink snad se ještě někdy poštěstí Smile

Re:
02.03.2012 11:57

ano byl to úžasný nezapomenutelný zážitek wink snad se ještě někdy poštěstí Smile

Z nasich pouti - Na Hazmburku
14.02.2004 14:40

Jana Haasova
Z NASICH POUTI - NA HAZMBURKU

V polovine listopadu 2001 jsme se vydali na kopec Hazmburk. Kdyz jsme dosahli vrcholu, zacinalo svitit slunce a pod nim byla jako podle pravitka ohranicena mlha, ktera jen zvolna ustupovala. Pribyvalo i dalsich turistu. Bylo to trochu jako v divadle - vsichni jsme cekali az spadne opona mlhy a otevre se pred nami jeviste - panorama kopcu Stredohori. Najednou se vynoril vrcholy Milesovky a Kostalova se zriceninou hradu a Jezerka. A to co jsme lzacali obdivovat, se znovu cudne zahalilo do zavoje mlhy. Trpelive jsme cekali, az se kopce znovu objevily. Toto drama se nekolikrat opakovalo, nez slunce zvitezilo nad mlhou a nase "snove kopecky" se nam ukazaly v plne krase i s Lovosem.
Po vystupu na bilou vez jsme jeste obesli cedicove skalky, kde na nas cekalo v tomto podzimnim obdobi prekvapeni v podobe velmi pestre kveteny. Kvetly zde: materidouska, ktera na sebe upozornila vyraznou vuni, hvozdik kartouzek (lidove zvany slzicky Panny Marie), divizna malokveta, modry hadinec obecny, rozchodnik velku, bily cistec primy z celedi hluchavkovitych, chrpa cekanek, slez lesni s velikymi ruzovymi kvety a bodlak pchac nizky. Slunicko prilakalo i motyly. Nad nami proletla babocka pavi oko a babocka koprivova se vyhrivala na kameni. Pod nami poletovaly postolky.
Jen neradi jsme se loucili s Hazmburkem, ktery jsme jeste obesli. Cestou jsme narazili na dalsi rostlinu - zluty starcek primetnik a jeste jsme obdivovali Hazmburk z jizni strany, kde pusobi se svymi ovocnymi sady podobne jako i nektere dalsi stredohorske kopce, dojmem italske krajiny.

Jana Haasova, Poutnici Ceskeho stredohori
Re: Z nasich pouti - Na Hazmburku
20.05.2012 22:27

Kopečky Českého středohoří jsou opravdu krásné, takové tajemné, mám inspiraci na další výlet, děkuji  Honza

11.07.2012 14:49
Krásná krajina, kránsý výhled. Úžasná romantika při západu slunce.
21.03.2013 20:06
Romantická zřícenina s nádherným výhledem do okolí. Cesta na hrad je dlouhá a dá vám trochu zabrat.
09.08.2014 22:41
Krásná zřícenina a nádherný rozhled do okolí,byla jsem tam podruhé a tentokrát jsme si cestu zkrátili,šli jsme po kamení rovně do kopce a zadařilo se..
16.04.2016 00:17
Nádherný rozhled.
06.06.2016 19:58

Jan
Dobry den, hrad je nadherny, bohuzel jsem po navratu primo na parkovisti pod hradem ztratil v nedeli 5.6.2016 starsi digitalni fotak. Prosim poctiveho nalezce o kontakt na tel. 608229394 nebo alespon o zaslani fotek z karticky. Odmena je jista ;-) Predem dekuji.
04.07.2016 11:18

Eliška
Kolem hradu jezdím docela často, vždy jsem se tam chtěla podívat. Konečně jsem se dočkala a udělala si výlet na hrad. Bohužel jsem přehlídla informaci, že u parkoviště je platební automat, přijde mi jako velká nevýhoda pro lidi, kteří o něm neví, parkovné stojí 40 Kč, automat nevrací a pro někoho, kdo u sebe nemá dostatek drobných mi to přijde jako velký problém. Když jsme přijeli, po kapsách jsme hledali drobné, nakonec jsme měli dostatek. A automat byl odpoledne mimo provoz, ale našli jsme auto, které tam stálo od rána a lístek mělo. Bylo po dešti a lidé nám poradili jít po cestě kolem višňového sadu a vinice, cesta byla dobrá, pod hradem to trochu na blátě klouzalo. Chápu, že je zde vstupné, přišlo mi poněkud vyšší k poměru co hrad nabízí. Cena 10 korun za pohled mi přišla tak nějak normální. Hrad má kousek zdi a 2 věže, jedna je nepříštupná. Takže zbývá jen jedna věž, ze které je teda krásný výhled. Byla jsem bohužel zklamaná z hradu, protože zaplatit 70 korun za výšlap na jednu věž je hodně. Například na Krakovci je vstupné menší a vidíte víc. Z Hazmburku jsme jeli do Úštěka na Helfenburk. I tato zřícenina je zachovalejší a vstupné zde není.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace