Františkovy Lázně

Městečko, Ašsko - Chebsko
U divadla
U divadla
lupa

Františkovy Lázně leží v Západních Čechách, severně od města Chebu na východním okraji ašského výběžku. Františkovy Lázně jsou vyhledávaným a světově proslulým lázeňským městem. V lázních se zaměřují na léčbu nemocí ženských, srdečních, cévních, na léčbu kloubů a páteře. Nejznámějším symbolem města je proslulá Socha Františka. Město se pyšní pěknou parkovou úpravou u jižního okraje města. V parku najdeme léčivé prameny minerální vody. Město se rozkládá v údolí pod vrcholky pohoří Smrčiny. U severního a západního okraje města je vybudován rozsáhlý komplex rybníků a jihozápadním směrem je vodní nádrž Skalka. U největšího z rybníků jménem Amerika je vybudováno přírodní Koupaliště s plážemi a byl tu postaven i kemp. Na břehu rybníka je vyhledávaná výletní restaurace a nedaleko půjčovna lodiček. V blízkosti rybníka je vybudována minizoo, kterou si můžeme prohlédnout z vagónu minivláčku, který tu v sezóně jezdí. Vodní nádrž Skalka také slouží rekreačním účelům, na břehu najdeme pláže a několik kempů, a také několik chatových osad. V městečku se křižují dvě značené cyklistické trasy, jedna z nich je Krušnohorské magistrála. Najdeme tu také řadu značených turistických tras, po kterých se vydáme na výlet kolem soustavy rybníků nebo zavítáme k vodní nádrži. Vydáme-li se na procházku do parku, najdeme u jeho jižního okraje u hotelu Pyramida rozhlednu, poskytující malebné výhledy do kraje.

Historie

Pravoslavný kostel sv. Olgy ( 1887-89, G. Wiedermann )
Pravoslavný kostel sv. Olgy ( 1887-89, G. Wiedermann )
lupa

Františkovy Lázně jsou nejmladší památkovou rezervací v České republice. O příznivých účincích minerálních pramenů, které tu vyvěrají věděli obyvatelé nedalekého města Cheb již v daleké minulosti. Chodili ke zdejším pramenům pro vodu,kterou poté prodávali. První písemná zmínka je z roku 1406, která uvádí existenci pramenů na tak zvané kyselkové cestičce. V roce 1603 byl u dnešního Františkova pramene postaven dům, který měl sloužit odpočinku. V období třicetiletí války poklesl zájem o místní minerální vodu. Rozkvět nastal v druhé polovině 17. století. V roce 1661 tu byla postavena první stáčírna vody. Další dva odpočinkové domy tu vyrostly v letech 1694 a 1704. V letech 1753 až 1810 nechal doktor Bernard Vincenz Adler upravit a vyčistit pramen vody a svedl jej do jímky. Nad jímkou pak byl vystaven první pavilon, což se nelíbilo původním nosičům minerální vody a tento pavilon zničili. Tuto událost prošetřovala komise, a její závěr obsahoval návrh na postavení lázní. Oficiální ráz tomuto návrhu dal dekret ze dne 27. dubna 1793, kterým císař František I. potvrdil výstavbu lázní. Jako první byl postaven pavilon u Františkova pramene, na který navazovala dřevěná kolonáda. Později objevil zakladatel lázní doktor Adlernový pramen z něhož vyvěral i plyn a založil plynové lázně. Lázeňské prostory nestačily náporu zájemců a to byl důvod k pečlivým seznamům lázeňských hostů, který je vedený od roku 1797. V roce 1852 byl komplex lázní odtržen od města Chebu a stal se samostatnou obcí, která byla v roce 1865 povýšena na město. I po vybudování železniční trati do města tu nebyl budován žádný průmysl, městečko si zachovalo svůj lázeňský a rekreační charakter. Za druhé světové války byly Františkovy Lázně pro svoje léčivé účinky ušetřeny náletů. Františkovy Lázně nemají náměstí, centrum města tvoří Hlavní třída. Domy jsou postaveny symetricky. Mezi první postavené domy patří hotel Tři Lilie a lázeňský dům na Hlavní třídě. Z počátku 19. století pocházejí lázeňské domy Sevilla a Beseda. V roce 1831 byl vybudován pavilon kolem Františkova pramene se sloupy a kopulí. Z druhé poloviny 19. století je novogotický dům Winsdor, novorenesanční budova Lázní II. Z budov postavených počátkem 20. století nejvíce zaujme hotel Kyjev. Empírový kostel Povýšení svatého Kříže byl postaven v letech 1812 až 1820.

TIP: Lázeňský dům Luna - Františkovy Lázně, lázeňské domy Temparano

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Františkovy LázněDalší informace

Hodnocení:
754. místo
Poloha:
480 metrů nad mořem
Bylo zde:
40 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Františkovy Lázně-Aquaforum
(vzdálenost od místa: 0.68 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Františkovy Lázně

24.08.2013 10:58
Františkovy Lázně jsou podle mě nejhezčími lázněmi v západním Čechách. ;)
19.07.2014 23:41
Hezká procházka lázněmi. Přímo v centru města oáza klidu a pohody.
26.08.2014 12:45
Klidné a příjemné lázně
25.07.2015 07:45
Zde se mi moc líbilo a cítila jsem se tu na rozdíl od Varů moc dobře.
31.05.2016 16:41
Opravdu krásný pobyt, doporučuji!

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace