Dolní Lomná - obec
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
První písemné zprávy o Lomné pocházejí již z r. 1596. Dolní a Horní Lomná tvořily společnou obec až do r. 1899 pod názvem Lomná. Podle zákona z r. 1899 pak byly od 1.1.1900 rozděleny na dvě samostatné obce. Obě Lomné leží v nejkrásnějším údolí Těšínských Beskyd, v Chráněné krajinné oblasti Beskydy na pomezí se Slovenskem a Polskem. Vznikla na vyrubiskách postupně přeměněných na pastviny. Prvními osadníky byli právě pastevci, kteří pásali svá stáda krav a ovcí na horských loukách podél říčky Lomné a jejích přítoků. Na území Lomné bylo několik velkých salaší - Jelitov, Přelač, Křínov, Uplaz, Gluvčín atd. První salaš v Malém Křínově získal od správy knížecích statků jablunkovský vojvoda Jiří Sikora. V 18. století po vydání zákona o ochraně lesů se začalo s postupným zalesňováním pastvin a k rušení salaší.
Dolní Lomná má rozlohu 2.703 ha a 874 obyvatel. Je rozložena v údolí, od severu chráněná širokým hřbetem KOZUBOVé a od jihu Skalkou a Velkým Polomem. Pro svou polohu je výchozím bodem pro mnohé turistické trasy (z Matyščiny louky), prales Mionši, z Velkého Polomu se dá přejít až na Bílý kříž. Staré, ale renovované chaty na V.Polomu, Slavíči, Kozubové i Kamenitém jsou známými středisky pro letní i zimní pobyty. Pravidelně se zde konají akce - Festival na Pomezí (hudební), Horský maraton, Běh Na Kozubovou, Vozatajské závody, Slezské dny (folklorní), Jarmark a mnoho dalších. Nezapomeňte navštívit Lomňanské muzeum nedaleko hotelu Pod akáty a nově vybudované informační centrum na Matyščině louce a hlavně s dětmi Zemědělský dvorek a Pohádkovou stezku.
Hlavními dřevinami jsou zde buk lesní a jedle bělokorá, ve nejvyšších polohách smrk a na vlhkých místech jasan ztepilý. Národní přírodní rezervace je jednou z nejdůležitějších mykologických lokalit v ČR. Velmi zajímavou a významnou kapitolu představuje i fauna. Protože je v této oblasti velmi rozmanitá flora, vyskytují se na ní mnohdy vzácné či endemické druhy hmyzu - motýli, můry, brouci i vzácní plži. Vyskytuje se zde mlok skvrnitý a čolek horský, kteří jsou chráněni, vzácné druhy ptáků jako puštík bělavý, datlík tříprstý či strakapoud bělohřbetý. Z lesní zvěře je to je to zvěř jelení a srnčí a v poslední době je území vhodné i pro rysa, medvěda nebo vlka.