Zámek Nemilkov s poplužním dvorem
Historie
Nedaleko známých Velhartic stojí dlouho opomíjená kulturní památka – zámek s poplužním dvorem Nemilkov. První písemné prameny o této památce jsou z roku 1382. Jsou to zmínky o gotické tvrzi, jejichž vlastníky byli Ahník a Ctirad z Nemilkova. Tvrz sloužila k obraně, hospodářství i ubytování. Další významnou osobností sídlící na Nemilkově byl český šlechtic Jan Bohuchval z Hrádku, který na konci 16. století přestavěl část tvrze na renesanční zámeček s poplužním dvorem. Po bitvě na Bíle hoře (1620) panství levně získal nechvalně známý generál Don Martin de Hoef-Huerta (pán z Velhartic). Od té doby se tu velmi rychle střídali majitelé. Až v polovině 18. století koupil dvůr rod Khuenů z Bellassy, a ti rozšířili zámek o barokní křídlo. V roce 1798 koupil Nemilkov Martin Bartoloměj Schreiner. V zemských deskách byl ale uveden jako majitel až o pár let později. To proto, že deskové statky v té době mohla vlastnit výhradně šlechta. Rodina Schreinerů byla sice vzdělaná a pokroková, ale pocházela ze selských poměrů. Přesto se jim podařilo zámek získat. Čtyři generace zde velice úspěšně hospodařili, provozovali nejen zemědělství, ale i pivovar, lihovar, hamr a pilu, vodní elektrárnu, stavěli silnice i částečně železnici. Nemilkov proslavili po celé Evropě speciálními odrůdami jehličnanů, které zde šlechtili. Za jejich vlastnictví na zámku přibylo klasicistní patro. Společensky nejznámější Gustav Schreiner, nebyl Čechy moc milován. Byl právník, poslanec říšského sněmu a aktivní člen mnoha „proněmeckých“ spolků. Hájil německou menšinu za Rakouska-Uherska i za Československa. Opakem byl jeho syn Georg, který mezi národy nedělal rozdíl. Jeho bývalí zaměstnanci pamětníci na něj vesměs vzpomínají velmi kladně. Musel to být velice zajímavý i když asi i trochu zvláštní člověk. Miloval historii a umění. Bohatou historii na zámku odkrýval a restauroval. A co víc, podle svého vkusu a povahy zámek historicky přikrášloval. Celou jeho rodinu však čekal nepříjemný osud jako ostatně většinu Němců. Hned po válce v roce 1945 byli s manželkou a dětmi odsunuti. Jak to všechno v Nemilkově za posledních Schreinerů bylo, a jak to s nimi skončilo? To se dozvíte, když přijdete na zámek na komentovanou prohlídku.
Současnost
Po letech využívání hospodářského dvora a zámku místním MNV a JZD, vše zchátralo. Co se dalo odnést, se odneslo, a co se naopak nehodilo, to se přineslo. Dlouhá léta na budovách pracoval „zub času“. Když ho kupovala rodina Kaplanova a Hagerova (děti) v roce 2016, byl areál zpustlý. Zatím stále probíhá jeho obnova, ale i přes to je přístupný veřejnosti. Práce tu bude i pro budoucí generace. Jenom obnovit všechny střechy je úkol, po všech stránkách vyčerpávající. Bývalý poplužní dvůr už nemá ani jeden m2 zemědělské půdy, ale za to má téměř jeden hektar střech. Obnovovací práce probíhají nejen ve výškách, ale i v interiérech a okolí. V průběhu let zámek nikdy neprošel celkovou rekonstrukcí, proto dodnes nese prvky gotiky, renesance, baroka i klasicismu. Při komentované prohlídce můžete nahlédnout do společenských i soukromích prostor posledních majitelů. Některé místnosti jsou zrekonstruovány tak, jako by je rodina Schreinerova opustila jen před pár okamžiky. A co víc? Můžete také zkusit rozpoznat, co je skutečná historie, a co pouze dílo Georga Schreinera. Jeho „po historizující faky“ matou i odbornou veřejnost. Za příznivého počasí můžete posedět a občerstvit se v nově otevřeném venkovním baru nebo navštívit volně přístupnou expozici historických zemědělských strojů. Všechny aktuální informace naleznete na webové stránce zámku a sociálních sítích nebo můžete volat na 724 048 255.
https://www.zamek-nemilkov.com/cs
https://www.facebook.com/ZamekNemilkov
https://www.instagram.com/zameknemilkov/
Plány do budoucna
Největší a nejaktuálnější výzvou je rekonstrukce barokního květinového sálu a jeho kaple. Tento sál je zvláštností i zajímavostí zároveň. Vždy plnil dvě funkce, společenskou i duchovní. Pevně věříme, že se do sálu po rekonstrukci vrátí život, a hlavně tu společenskou funkci bude opět plnit. Práce na obnově původní barokní výmalby budou finančně náročné, proto jsou v plánu různé benefiční akce. Projekt „Zachraňme barokní květinový sál, aneb kup si svoji růžičku“ právě startuje. Zájemci budou mít možnost přispět například na povánočním koncertě v květinovém sále, který se bude konat 27.12. v 17,00, na kterém vystoupí děti ze ZŠ Velhartice s paní učitelkou Marií Wolfovou. Protože je v tuto dobu v zámeckých prostorách poměrně chladno, tak bude na návštěvníky čekat v uvítací krbové místnosti malé „zahřátí“. V letních měsících se v areálu plánují koncerty, divadla, dětské zábavné i vzdělávací programy apod.
A plány pro celý zámecký komplex? Minipivovar, restaurace, historické ubytování a prostory pro zážitkovou turistiku. V přízemí zámku vznikne malá kavárnička a v podkroví prostor pro výstavu historických hraček. Dále zázemí pro cyklisty, dobíjení elektrokol, veřejný park, a nakonec spojení s hradem ve Velharticích cyklistickou stezkou podél řeky Ostružné…Ale to už jsou spíše sny.