Jizerskohorské bučiny
Česká republika má novou památku UNESCO, a co více? Je to i naše první přírodní památka na seznamu vůbec. Představujeme vám Jizerskohorské bučiny – národní přírodní rezervaci. Zápisem na seznam Světového dědictví se zařadily k lokalitám, které jsou velmi významné v rámci celé planety. A že jste tuhle novinku snad ještě neslyšeli? To vám ani nechceme věřit! A nebudeme, protože to není možné, vždyť taková zpráva obletěla celý svět. A my jsme na ní právem pyšní. Teď už ale dost vychloubání a pojďme se do bučin společně vydat.
Rezervace vznikla v roce 1999 spojením sedmi menších rezervací: Špičák, Štolpichy, Frýdlantské cimbuří, Stržový vrch, Poledník, Paličník a Tišina. Každá z nich je něčím zajímavá, ale teprve dohromady tvoří tu pravou ojedinělou památku, která rozhodně volá po naší návštěvě. No a jak se k bučinám vlastně dostaneme? Severozápadní část parku má více nástupních míst z vlaků a autobusů. Nejvýše položený bod směrem na Špičák a Skalní hrad je dostupný ze zastávky autobusu v Albrechticích – Frýdlant, Albrechtice, odbočka. Častější spojení nám ale nabízí vlak. Jako výchozí bod využijeme zastávku Oldřichov v Hájích. Vlak nám jede přímo z Liberecka a cesta nám zabere jenom 15 minut. Kdo by ale chtěl bučiny prozkoumat horem dolem (a to doslova!) doporučujeme začít na Smědavě. K bučinám dojdeme přes Smědavskou horu, můžeme ale zvolit i jiná, vzdálenější místa. No a nezapomeňme se po cestě kochat, protože rozhodně je čím! Ze skal se zde nalézá například Důlní skála, Hřib, Sklaní brána nebo Temná věž. Mimo to jsou zde útvary jako Sněhulák, Oldříšek, Podsvětí, Hřib, Panenka, Kočičí hlava, Pyramida. Mezi všemi ale dominuje velkolepá hlava gorily! Kromě tváře lidoopa nabízejí bučiny také další zajímavosti, třeba dřevěné lůžko s rozšiřující se rourou. Díky ní můžeme naslouchat zvukům lesa.
Věděli jste, že tento fenomén bukových lesů, roste už stovky let a to zcela bez zásahu člověka? A proto i my, turisté, se zde musíme chovat patřičně a ukázněně! Jako například nesestupovat ze stezek, které jsou vytvořeny tak, aby lidé nerušili přírodu v nejcennějších zónách. V bučinách je ale stezek hned několik, a právě díky nim se dostaneme na ta pro nás nejzajímavější místa. Nebojme se tedy, že bychom o něco přišli!
Jak už jste i jistě sami poznali, Jizerskohorské bučiny jsou opravdovým skvostem, který se svým novým titulem chlubí po právu. A kdybychom vám měli vyjmenovat, co všechno nabízí a čím vším se při jeho průzkumu můžeme kochat, věřte nám, že by nám ta slova nedala jen na článek, ale rovnou na celou knihu. A tak, až budete touto památkou vy sami procházet, napište nám na náš FACEBOOK nebo INSTAGRAM, kde jsme jako REGION LIBEREC, co všechno jste po cestě potkali, a co všechno vás zaujalo. Jsme si jistí, že vaše odpovědi se budou velmi lišit. Už teď se na vaše zážitky těšíme a Jizerskohorským bučinám ještě jednou gratulujeme!