Místa, která byste v Londýně nečekali
Hinduistický chrám
Jednoho večera jsem náhodou narazila na dokumentární pořád Channel 4 o zajímavých stavbách v Londýně. Najednou jsem zjistila, že je v něm řeč o hinduistickém chrámu postaveném z mramoru. „No moment, v Londýně je hinduistický chrám? Jak se sem dostal?“. Má zvědavost a touha po poznání této unikátní stavby východní kultury mi nedala a začala jsem pátrat po tom, kde se chrám nachází.
K mému překvapení nebylo těžké ho najít. Má cesta vedla z metra na vlak a pak na bus (celé to z centra Londýna trvalo cca 1hod), ale když jsem dorazila na vytoužené místo, nemohla jsem uvěřit vlastním očím. Hinduistický chrám Shri Swaminarayan Mandir známý jako „Neasden Temple“ se nachází v severozápadním Londýně (NW10 8LD, Brentfield Road). Je to první tradiční hinduistický chrám v Evropě, na kterém v Indii pracovalo přes 1 500 řezbářů a který byl poté jako obrovské puzzle obsahující téměř 26,300 řezbářských částí přepraven do Londýna. Je to neobyčejná stavba moderní doby, ideální místo k poznání Indické kultury a hinduistických hodnot.
Vstup pro dospělého stojí cca 2 libry a velmi zajímavým momentem je, když po vás žádají, abyste si zuli boty. V celém chrámu je povoleno chodit jen bosky, a pokud přemýšlíte o návštěvě v sexy sukni, tak na to můžete zapomenout. Nejsou povoleny shortky ani šaty/sukně, které jsou kratší než pod kolena. Jedinou nevýhodou je, že se uvnitř chrámu nesmí fotit ani točit. To ovšem neubírá na nezapomenutelném zážitku něčeho nadpřirozeného, neobvyklého. Na ticho a klid, který vás obklopí určitě jen tak nezapomene.
Procházka v korunách stromů - Kew Gardens
Dalším zajímavým a velmi klidným místem, které je vhodné jak k odpočinku, tak k příjemné procházce jsou Kew Gardens – královské botanické zahrady, které se leží mezi Richmondem a Kew (jihozápad Londýna). Rozléhají se na 300 akrech (121 ha), na nichž se nachází rostlinné dědictví nashromážděné za téměř 200 let. V roce 2003 byly Královské botanické zahrady zařazeny ke světovým památkám UNESCO.
Najdete zde skleníky s různými druhy stromů a palem (ve skleníku princezny z Walesu je dokonce k vidění 10 klimatických pásem), herbáře, knihovny, nebo i japonský typ domu- minka. Zahrady obsahují jednu z nejrozmanitějších sbírek rostlin ve Velké Británii. V severním rohu byla postavena osmiboká pagoda, jejíž výška je 50 m. Po čínském vzoru je pokryta různobarevnými plechy a každá galerie je chráněna zábradlím. Rohy na střeše jsou ozdobeny sochami draků pokrytých barevnými skly.
Obrovským lákadlem je však procházka v korunách stromů, která byla otevřena pro veřejnost v roce 2008. Navrhl ji architekt Marks Barfield, který je i autorem Londýnského oka. Ve výšce 18m nad zemí můžete pozorovat vrcholky budov Londýna a kochat se pohledem na rozsáhlou zahradu plnou různých druhů květin a stromů. Když budete mít štěstí, uvidíte v korunách skákat veverky, které určitě potěší malé návštěvníky. Poté, co se pokocháte výhledem, můžete sejít až do podzemí, kde je cesta lemovaná příklady různých druhů dřev. Uvnitř se nachází zařízení, které vysvětluje vztahy mezi kořeny stromů, půdou a organismy, jako jsou hadi, brouci a bakterie. Na podlaze je mozaika znázorňující vzájemně prospěšné vztahy, které existují mezi mnoha kořeny rostlin a hub.
Pokud chcete strávit příjemné odpoledne s rodinou a nebo si sami v klidu vyčistit hlavu ve vrcholcích stromů, určitě bych doporučovala Kew Gardens.