Londýn - historie i nákupy
Cestování po Londýně
Chystáte se do Anglie na pracovní stáž, letní brigádu nebo studijní pobyt? Chtěli byste vědět něco málo o místech, která stojí za zhlédnutí? Jako každý rok jsem i tyto prázdniny pracovně v Londýně a jelikož už jsem prošla snad všechny nejznámější památky, nabízím pár typů, kam se podívat a která zajímavá místa navštívit.
Pokud budete v Londýně jen na pár dnů, nejlevnější je koupit si týdenní jízdenku, která vás bude stát +/- 20 liber (každým rokem se to trošku mění) a budete mít možnost cestovat jak vlakem, tak metrem i autobusem. Denní travel card stojí cca 6 liber (důležité je zjistit si, ve kterých zónách Londýna se chcete pohybovat, ceny se v různých zónách trochu liší. V metru si jednoduše vezmete Tube map, ve které jsou zóny označeny). Jelikož je v letních měsících Londýn absolutně přeplněn turisty, doporučuji nejlépe metro, které je rychlé a dostanete se s ním v podstatě kamkoliv. Další alternativou je zřídit si Oyster card, která sice stojí 3 libry, ale následné cestování vás vyjde levněji.
Nejznámější památky
Pravděpodobně první, co vás napadne, když se řekne Londýn je London Eye nebo Houses of Parlament. Výhodou těchto dvou památek je, že stojí skoro přímo u sebe. Asi nejbližší cesta k „oku“ je ze stanice Waterloo, z které je to už jen pár kroků. Nejlépe je zamluvit si na internetu lístky předem, jinak vám může trvat hodiny, než se konečně dostanete nad Londýn. Eye ovšem není jediné místo, z kterého si můžete prohlédnout Londýn z výšky. Nedaleko Katedrály svatého Pavla se nachází vysoká rozhledna, z které vidíte panorama Londýna a stojí vás to pouze pár liber. Fronty jsou malé. Jediné, co musíte překonat, jsou stovky schodů, ale výhled určitě stojí za to. U oka vás každou hodinu vyruší zvony Big Benu, který stojí na druhé straně řeky Temže společně s celým komplexem Houses of Parlament, od kterého to je cca 10 min k Buckinghamskému paláci. Ikdyž je Londýn obrovské město, centrum a památky jsou velmi blízko sebe a vůbec bych se nebála chodit pěšky a nasávat tak atmosféru letního Londýna (i když někdy je to opravdu boj prodrat se tím obrovským davem turistů). Buckinghamský palác sám o sobě není až tak zajímavý. Doporučovala bych vybrat si dobu, kdy se střídají stráže. Od podzimu do jara probíhá obden – pozor každý měsíc v jiné dny (sudé, liché) a v letních měsících snad každý den. Jedinou nevýhodou jsou bohužel velké davy, ale i ty se dají zvládnout. Zážitek je to jistě zajímavý.
Jak cestovat po vodě?
Pokud máte rádi vodu, stojí za to zhlédnout Lodnýn z nějaké vyhlídkové plavby. Např. u London Eye můžete nasednou na loď, z které shlédnete břeh centra (poplujete kolem Kleopatřiny jehly, Shakespearova muzea, Tate Modern, pod Milenium Bridge, uvidíte Katedrálu sv. Pavla a dostanete se tak až k Tower Bridge a zpět). Já si tuhle jízdu užila.
Kde najít umění?
Pro milovníky umění stojí za to navštívit Národní Galerii, (která je zadarmo, tak jako většina památek v Londýně) na Trafalgar Squere. Samotné náměstí vás zaujme svými fontánami a sloupem admirála Nelsona. Jsou zde k vidění díla velmi slavných starých mistrů (Da Vinci, Botticeli, Velasque, Tician a další), které můžete obdivovat celé hodiny.
Pro mě osobně bylo ovšem více zajímavé moderní umění, které je k vidění v Tate modern (v části South bank), a ve kterém se dá najít nespočet zajímavých a pro mě i nepochopitelných děl z oblasti surrealismu, impresionismu, fauvismu, futurismu, konceptualismu a dalších stylů 20. století. Úchvatné jsou zejména některé obrazy umělců suprematismu a i konceptualistické instalace. Výhodou oblasti South Bank je, že leží poblíž dalších památek, ke kterým se dá dojít pěšky. Např. k St Paul´s Catedral vás dovede Millenium Bridge – moderní most Normana Fostera.
Která muzea navštívit?
První, co vás zaujme na Britském muzeu, bude určitě budova a její úžasná prosklená střecha. Je to největší zastřešený prostor v Evropě. Po vstupu pod slavným Athénským průčelím na vás čekají egyptské, mezopotamské, řecké, římské, japonské, africké a další artefakty a vzácné památky.
Oblast South Kensington je proslulá svými dalšími muzei. Natural History Museum (přírodovědecké muzeum) postavené v novogotickém stylu se nachází hned vedle Scientific museum (muzeum vědy). Obě stojí za navštívení a navíc jsou zadarmo.
Kde nakupovat?
Nejrušnější a nejzajímavější „shopping street“ pro obyčejné lidi (ne pro ty, co mají miliony a můžou si dovolit nakupovat u Gucciho, Armaniho a Versaceho) je Oxford street. Najdete tu snad všechny nejznámější anglické obchody od Debenhams, Gap, H&M, Next, Benetton až po Top shop, John Lewis a v neposlední řadě levný Primark, ve kterém jsem se ještě nikdy nedostala na řadu ke kabinkám na zkoušení, jelikož se tam nedá hnout. Na Oxford street se musíte prodírat velkými davy snad od jara do zimy a někdy je to boj. Pokud vás nebaví čekat hodiny na zaplacení oblečení, které si chcete koupit, dobrou alternativou je Clapham Junction – ulice Northcote, která je taková menší „oxford street“. Najdete tu Debenhams, Mark and Spencer, New Look, TK max, Clarks atd. a při tom si můžete dát dobré kafíčko u Starbucks nebo Costa Coffe. A pokud zůstanete až do večera, můžete si zajít na dobré pivo do některé z hospod, které se na této ulici nachází, a nemusíte se bát, že nenajdete místo k sezení.
Pokud vám stále zbývá čas a energie na Londýn, můžete si projít uličky Soho, kde najdete nespočet kaváren, obchodů, restaurací a zajímavých hospod, ve kterých vás možná překvapí koberce, které jsou tak velmi typické pro anglické puby. Ještě teď jsem si na to nezvykla. Ale to je nejspíš to kouzlo Londýna. Neustále vás něčím překvapuje.