TURISTIKU PODPORUJÍ
61 465 turistů a cestovatelů
109 128 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 363 015,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Jičína a okolí
O Jičíně se říká, že je městem pohádek. Jako v pohádce se ale budete cítit v celém okrese Jičín, vydat se zde můžete i na pohádkové prohlídky za draky na Staré Hrady či poznávat krásy Českého ráje a Prachovských skal
TIP:
 Trasy Jičín a okolí (64)
Český ráj
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Český ráj
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 3. den: Prachovské skály - cca 10 km částečný okruh: zřícenina skalního hradu Pařez - rybník Pelíšek - řada skalních vyhlídek - skalní rokle Fortna - Pařezská Lhota

Cestopisy

Ranní výhled z vyhlídky u Lobče
Ranní výhled z vyhlídky u Lobče  •  Fotografie (106)  • Foto: jircak
Jdeme na zříceninu hradu Pařez

Pátek 15. 10. 2021
Možná i proto, že venku mrholí, se venku neochlazuje, spíš naopak. Teplota v noci stoupla. Když vstáváme, máme v autě dokonce 12 stupňů, venku je 9. Je zataženo, lehce to protahuje, ale mlha trochu zmizela. Už vidíme domky v obcích na obou stranách. Jsou docela blízko.
Přejíždíme z bláta ke stolku s lavičkou. Řádně navlečeni frajersky snídáme venku. Předpověď na dnešek je trochu příznivější, má být polojasno, pršet má až k večeru. Snad to vyjde. Včera jsme se pohybovali v civilizaci, dnes chceme do přírody. Máme naplánovaný výlet do Prachovských skal. Byla jsem tam před mnoha lety a ráda si je zase projdu.
Po desáté odjíždíme. Nejdřív do Samšiny koupit chleba, pak do Pařezské Lhoty. K radosti nám stačí málo. Nad námi se v tmavé šedi objevilo několik modrých flíčků. Že by se to vybíralo?
Parkujeme na jihu obce u rybníka. Kousek se vracíme na rozcestí Pařez - zříc. odb. a po červené jdeme 100 m převážně po schodech ke zřícenině skalního hradu Pařez.
První zmínka o hradu, který stál na skalním bloku připomínající pařez, je z r. 1372. R. 1424 byl dobit husity a pobořen, to znamenalo zánik hradu. I archeologické nálezy dokazují život jen do pol. 15. století - byla nalezena keramika datovaná na konec 14. a 1. pol. 15. století, pražské groše Václava IV. a pravděpodobně zbytek kovářské dílny.
Ve spodní části byly ve skále vytesané sklepy. Skalní puklinou vedlo nahoru schodiště. Tam byl pravděpodobně hrázděný palác. V západní části mají být vidět poměrně velké zbytky čtvercové věže. Přiznám se, že zdiva jsem moc neviděla, je tam však několik skalních místností ve dvou patrech. Nahoře je upravená vyhlídka. Je vidět hlavně na rybník, u kterého parkujeme. Kdyby bylo hezčí počasí, možná by ty výhledy byly lepší.
Nahoře se zdálo, že se nechá sejít do nějakého dalšího spodního patra, ale dostali jsme se pod hrad a pak už skoro po rovině na silnici.
Dle původního plánu jsme chtěli autem popojet na parkoviště v Prachovských skalách. Počasí není nejhorší, tedy neprší, je docela teplo, jdeme pěšky. Budeme to mít sice asi o 4 km delší, ale to zase tolik nevadí.
Pokračujeme tedy po červené na druhé straně silnice. Hned po pár metrech zjišťujeme, že jsme udělali dobře. Cestu lemují skalní věže i skalní bloky, cesta je pohodlná - jen mírně zvlněná.
Najednou přicházíme k malému rybníčku Pelíšek. Tady je hezky. Kdyby bylo sluníčko, tak by to bylo ještě lepší. Je tady něco jako totem - socha. Je to Pelíšek - skřítek Prachovských skal. Když tu někdo dělá nepořádek, něco mu provede - pošle na něj komáry, do cesty mu dá mokrý klacek, aby na něm uklouzl. Ale když se chováte slušně, třeba uvidíte srnku nebo uslyšíte datla.
Po neznačené odbočce vlevo nás šipka posílá do čajového altánu Plující oblaka. Pravděpodobně je otevřeno v sezóně. Dnes je zavřeno, ale vypadá to tu pěkně.
Když jsme přišli na parkoviště Prachovské skály – turistická chata, je tam otevřené infocentrum, ale obě občerstvení mají zavřeno. I když u restaurace turistické chaty Prachov je vítací cedule a u druhé je napsaná nabídka. Asi už je to připraveno na zítra. Ani jsme však nepočítali s tím, že bychom si v říjnu v pátek tady něco mohli dál. Bylo by to však milé překvapení. I to otevřené infocentrum nás překvapilo.
Sedli jsme si tedy k prázdnému stolku a dali svačinu. Najednou jsme si všimli, že pod stříškou turistické chaty je basa plná různých piv. Jdu se zeptat majitele, který venku něco opravuje, zda by nám jedno neprodal. Dostáváme informaci, že to jsou piva s prošlou lhůtou, kterým však nic není. Klidně si ho můžeme vzít a kolik mu dáme peněz, to nechá na nás. Prodávat to nesmí. Za 20,- Kč jsme si vzali jedno pivo - ALE z pivovaru Jung Berg v Hořicích o zajímavém obsahu 0,66 l. Tenhle pivovar známe, pivo nám tam chutnalo. Spokojeni jsme tedy všichni. Pivo je vychlazené a na zapití oběda výborné.
Pak odcházíme do skal. Kasa je kupodivu otevřená. Čekali jsme, že ke vstupence dostaneme mapku, ale to máme smůlu. Nevadí. Mám s sebou tablet, kde jsem naplánovala okruh přes většinu vyhlídek - na mapě je značený jako Velký okruh, ale občas někde něco změníme. Počasí je hodně proměnlivé. Chvíli to vypadá, že každou chvilku musí sprchnout, za chvíli svítí sluníčko. To se střídá.
Jdeme po zelené přes rozcestí Pod Prachovskou jehlou, vpravo vidíme pásmo vysokých skal, vrcholky jsou nějaké zamlžené. Tam někde by měla být ta Prachovská jehla, Prachovská čapka a řada dalších skalních věží.
Kdo to tady zná, ví že je to tady většinou jen po schodech nahoru a pak zase dolů. Občas jsou odpočinkové rovinky. První schody na nás čekají za rozcestím Zadní Točenice. Nejdřív vedou mezi dvěma skalami, ale pak stále dál a výš, až jsme se dostali na rozcestí Schlikova vyhlídka.  Už cestou jsou pěkné výhledy, dokonce vidíme i další vyhlídku. Po dalších 30 m jsme nahoře. Vyhlídka je pojmenována po tehdejších majitelích Prachovských skal - pro hraběcí rodině Schliků.  Před námi je skalní město - samé štíhlé věže. Jak já ty skály miluji. Vždy žasnu, co ta příroda dokáže a nikdy se mi neokoukají. Zase vidíme Všetečkovu vyhlídku, ale nejdřív musíme z jedné sejít a na druhou vystoupat. Ta byla zpřístupně 28. května 1922 a je pojmenována po PHDr. Jakubovi Všetečkovi, který byl profesorem jičínského gymnázia, ale také jednatelem KČT a velkým propagátorem turistiky. Tady je vyhlídka opět nádherná.
Následuje kratší odpočinková část. Najednou jsme zase u skal a už nás to žene vzhůru - pomalu se zdá, jako bychom procházeli skalní Mechovou věží, možná Velkou skautskou věží. Každá skála se samozřejmě jmenuje jinak a těžko říct, u které se právě nacházíme. Ale myslím, že to není důležité. Tady je to pouze pro štíhlé. I baťůžek musí dolů.
Konečně jsme se dostali na Hakenovu vyhlídku, která byla pojmenována na počest profesora Josefa Hakena z blízkého Horního Lochova, který tady r. 2022 prováděl archeologický výzkum. Tady trochu litujeme, že je zamlženo, tady by bylo vidět hodně daleko. Jenže počasí si člověk vybírat nemůže. Listy se pomalu zabarvují, každé období má svou krásu.
Jen o kousek dál je Rumcajsova vyhlídka - že bychom byli v lese Řáholci? Je vidět, že výhled z ní není žádný, ale i tak si tam musím dojít. Navíc je skoro u cesty a jde se na ni prakticky po rovině.
Lepší vyhlídka je o kus dál, bohužel mraky jsou nízko, moc toho vidět není. Stále jdeme po zelené, čeká nás opět stoupání, obcházíme skálu Obelisk, zase málem procházíme skálou. To je vlastně tzv. Bratrská modlitebna - 31 metrů dlouhá pseudokrasová jeskyně. Způsobily ji zřícené bloky pískovcových skal. V roce 1922 byla uměle rozšířena na současnou velikost, aby se jí nechalo procházet. Její využívání jako modlitebny je prý asi smyšlené.
 
Najednou jsme na rozcestí U Hlaholské vyhlídky a skály jsou najednou skoro ty tam. Je to tu jako malé náměstíčko.
Po zelené pokračujeme na Hlaholskou vyhlídku, která je samozřejmě na další skále. Tohle je nejvýše položená vyhlídka Prachovských skal. Byla pojmenována po pražském pěveckém spolku Hlahol, který tady r. 1887 byl. Výhledy mají odtud být poměrně daleké východním a severovýchodním směrem. Pro nás zde jsou vyhlídky pouze na skály. Kopečky za nimi jen tušíme. Vidíme skalní věž Velbloudici. Tam někde mezi těmi skalami jsme před chvíli šli. Je tu tak nádherně, že nám to horší počasí ani nevadí. Hlavní je, že neprší a ještě je to o to lepší, že jsme tady zcela sami.
Až k rozcestí Nad Císařskou chodbou je to téměř pohodlná rovná cesta, kterou si můžeme pro změnu zpříjemnit dalším ze zastavení NS Prachovské skály. Celkem je jich tu několik. 
Po zelené na chvilku odbočujeme na vyhlídku Míru, která se dříve jmenovala po presidentu Edvardu Benešovi, který skály navštívil r. 1946. Přejmenována byla na počest ukončení 2. světové války. Tady se najednou setkáváme se zajímavě zdobenými dřevěnými lavicemi. Před námi je obrovské množství skalních věží, dokonce jsou na chvilku vidět v dálce Trosky. Jsou tu dokonce panoramatické tabule, na kterým vidíme to, co nevidíme ve skutečnosti, jsou tu popsané i jednotlivé věže.
Odtud je vidět skála Mnich, kde se 4. 10. 1907 začala psát historie českého pískovcového horolezectví. Toho dne ji zdolali zakladatelé Lezeckého kroužku Prachov. Dnešní česká vlajka není ta původní. Ta byla v tehdejším Rakousko - Uhersku červenobílá.
Vracíme se a pokračujeme dál po zelené přes rozcestí U buku až k rozcestí Vyhlídka Šikmá věž - odb.. Míjíme do skály vsazenou pamětní desku Vojty Náprstka - byla sem umístěna v červnu 1929 na památku 50. výročí Náprstkova výletu do těchto skal.
Na vyhlídku, které se také říká Vítkova vyhlídka to je 100 metrů - samozřejmě vzhůru. Na vrcholu Šikmé věže byla zpřístupněna r. 1923. I když je část výhledu kvůli vzrostlým stromům omezený, je vidět v tomto okamžiku docela slušně. Za běžných podmínek je vidět Jičínsko, vrch Veliš, Zvičinu, Zebín, Loretu, Horní Lochov či Ostružno.
Mezi skalami pro změnu klesáme, procházíme skalní roklí Fortna, což je úzký skalní průchod. V pískovcových stěnách jsou prý vyryty záhadné obrazce, jejichž původ není dodnes zcela vysvětlen. My si jich samozřejmě nevšimli.
Na rozcestí Nad Fortnou zeleně značený Velký okruh opouštíme a jdeme po červené na vyhlídku Českého ráje. Před tím jsme chtěli sejít do úzké skalní rozsedliny Myší díra. Když však vidíme ten sešup dolů a představujeme si, jak zase musíme šplhat vzhůru, tak jsme se shodli na tom, že nemusíme dnes vidět všechno.
Vyhlídku Českého ráje si však nemůžeme nechat ujít. Dříve se jí dokonce říkalo Hraběnčina vyhlídka. Je odtud krásný výhled na skalní město - dokonce s popisem jednotlivých věží. Tady se na nás usmálo dokonce i sluníčko. Je to na závěr, ale i tak je to příjemné. Zase vidíme Trosky.
Než jsme se řádně pokochali a užili si sluníčka, tak najednou vidíme, že se to už zase začíná zatahovat. Procházíme okolo posledních skal a poměrně prudce klesáme. Míjíme další totem Pelíšek.
Jsme však maximálně spokojeni. Viděli jsme nádherné skály, prošli jsme většinu vyhlídek. I když výhledy byly mizerné, tak moc to nevadilo. Shodli jsme se na tom, že na kilometry to nebylo dlouhé, bylo to pěkné, ale náročné. Já už měla pocit, že se mi nohy z těch věčných výstupů a sestupů kudrnatí. Jsem však  moc spokojena.
U restaurace chaty Prachov jsou ještě ta prošlá piva. Tentokrát jsme si vybrali novopacké, nic lepšího tam nebylo, ale i tak jsme spokojeni. K autu to máme 2 km, než tam dojdeme, bude alkohol pryč.
Je to z mírného kopečka. Docela to uteklo, jsme však rádi, že už dál nemusíme. Zjišťujeme, že těch 10,5 km jsme šli skoro 5 hodin, samozřejmě i s pauzou na jídlo a pivo. Ale na trase je různé povídaní, kochali jsme se vyhlídkami, navíc ja nemohu jít a kochat se, to bych se určitě přerazila, takže každou chvíli stojím a kochám se.
Nějaké jiné místo na spaní nehledáme. Jedeme tam, odkud jsme ráno vyjeli. Až na to bláto tam bylo fajn. Dnes nepršelo, třeba to už vyschlo.
Jak na naše místo s vyhlídkou u obce Loveč přijíždíme, žasneme – prakticky nedaleko jsou vidět Trosky, kam se zítra chystáme. A to jsme si ráno říkali, jak vidíme hezky do dálky. Teď si to užíváme. Na chvilku zase vylezlo sluníčko, dáváme vše vyvětrat. Posledních paprsků využívám i k očistě. Vidím, že dlouho svítit nebude. Je to však příjemné. Ohřívám oběd, spíš večeři. Sedíme venku u stolku, koukáme na Trosky, už se to zase u nich zatahuje. Nádobí domývám s prvními kapkami. Nakonec se nerozpršelo, jen drobně mrholí. To nám to tedy vyšlo.
To už sedíme v autě, dopíjíme poslední pivo z minipivovaru Čtyři lípy a jsme příjemně unaveni. Venku je 12 stupňů, ale zvedá se docela silný vítr. Naštěstí tu nejsou žádné stromy, které by na nás mohly spadnout.
V autě je skoro 16 stupňů. A těch světel, co dnes vidíme. Jen Trosky nejsou nasvícené. To je škoda. Jejich siluetu v dálce spíš tušíme, než vidíme. Hezký je i západ slunce. Slunce jsme sice téměř neviděli, bylo zataženo a stále je. Ale na západě je proměnlivý světlý proužek, který dává jasně najevo, že tam pod mraky zapadá sluníčko.
Když jdeme spát, je poměrně teplo, venku je 9, stále to silně fouká a občas prší. V autě je 12. Mezi přeháňkami se stěhujeme z kabiny do postele. I v autě slyšíme, jak venku vichr řádí.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.468, 15.285)
Poslední aktualizace: 20.3.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Zámostí-Blata

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,6km od místa

Příspěvky z okolí Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 3. den: Prachovské skály - cca 10 km částečný okruh: zřícenina skalního hradu Pařez - rybník Pelíšek - řada skalních vyhlídek - skalní rokle Fortna - Pařezská Lhota

Skautská vyhlídka v Prachovských skalách
Skautská vyhlídka v Prachovských skalách
Skalní útvar
Skautská vyhlídka není součástí prvního ani druhého prohlídkového okruhu v Prachovských skalách. Nachází se trochu stranou v severovýchodní části skalního uskupení na žluté turistické značce, která spojuje centrál…
0.1km
více »
Zvonička na Kozích hřbetech
Zvonička na Kozích hřbetech
Zvonice
Hned na úvod musím upřesnit, že zvonička se nenachází na Kozích hřbetech v Krkonoších, jak by se mohlo z nadpisu zdát, ale na nenápadném zalesněném hřbítku na severovýchodní hranici Prachovských skal. Hřbítek se táhne v délce necelého jednoho kilometru od nepřístupného tvrziště Nový Hrádek po parkhotel Skalní město. Ke zvoničce dojdeme po žluté turistické značce spojující…
0.2km
více »
Prachovské skály - Šlikova vyhlídka
Prachovské skály - Šlikova vyhlídka
Vyhlídka
Šlikova vyhlídka se nachází na plošině Plecháč v centrální části Prachovských skal. Z vyhlídky se nabízí výhled na amfiterátr skal směrem k vyhlídce Českého ráje a vyhlídce Míru. Vyhlídka je součástí velkého okruh…
0.2km
více »
Prachovské skály - Všetečkova vyhlídka
Prachovské skály - Všetečkova vyhlídka
Vyhlídka
Všetečkova vyhlídka se nalézá na plošině Plecháč v centru Prachovských skal.  Z vyhlídky se nabízí výhled na amfiterátr skal směrem k vyhlídce Českého ráje. Vyhlídka je přístupná ze zeleně značeného velkého okruhu.
0.3km
více »
Prachovské skály - Točenice
Prachovské skály - Točenice
Rozcestí
Točenice - nejvýznamnější křižovatka cest v oblasti Prachovských skal. Setkává se zde červená značka ve směru Turistická chata - Císařská chodba, obec Prachov, Jičín. Začka žlutá vede turisty po tzv. malém okruhu …
0.3km
více »
Kouzelné Prachovské skály.
Kouzelné Prachovské skály.
Tipy na výlet
Týden v Českém ráji je krátká doba k navštívení alespoň těch nejzajímavějších míst. Nikdy ale není možné vynechat Prachovské skály. Je to v podstatě taková milá povinnost. A tak hned druhý…
0.3km
více »
Prachovské skály - vyhlídky
Prachovské skály - vyhlídky
Tipy na výlet
Směřujeme do Prachovských skal, které zde sice již jsou zmíněny, ale tímto příspěvkem bych se chtěl věnovat jednotlivým vyhlídkám. Jdeme za krásnými výhledy, která nám vyhlídky nabízí. Než však dojdeme k prvním vyhlídkám tak při cestě od Turistické chaty od rozcestí Točenice vstoupíme do Císařské chodby jejíž název je odvozen od návštěvy císaře Františka I v r. 1813 a…
0.3km
více »
Prachovské skály - turistické rozcestí v Zelené rokli
Prachovské skály - turistické rozcestí v Zelené rokli
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v Zelené rokli, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po zeleně značeném I. okruhu, který seznamuje s největší části skalního města a po značce červené ve směru Prachovské skály (Turistická chata) - Pod Svinčicí, Dolní Lochov.
0.4km
více »
Prachovské skály - Pelíšek (nový)
Prachovské skály - Pelíšek (nový)
Socha
Nová dřevěná plastika skřítka a bájného ochránce skal Pelíška se nalézá při vstupu do Zelené rokle, cca 150 metrů od vstupu do skal u Turistické chaty. K vytvoření nového Pelíška byl vybrán stoletý prachovský buk. Plastika je Prací řezbáře Jaroslava Rampase. Na současné místo byl Pelíšek umístěn v roce 2007.
0.4km
více »
Prachovské skály - Pechova vyhlídka
Prachovské skály - Pechova vyhlídka
Vyhlídka
Pechova vyhlídka - většinou neprávem opomíjená vyhlídka, která se nachází bokem od hlavních tras. Najdeme ji při zelené značce mezi Turistickou chatu a rozcestím Nad Fortnou. Nabízí pohled na centrální masiv skal…
0.4km
více »
Prachovské skály - Císařská chodba
Prachovské skály - Císařská chodba
Skalní útvar
Císařská chodba je nejmohutnější částí Prachovských skal. Jedná se Hlubokou rokli, která je lemována kolmými skalními stěnami. Jméno rokle se udržuje od návštěvy císaře Františka I, který skály navštívil v roce 1813. Chodba je přístupná po červeně značené turistické značce ve směru Turistická chata - obec Prachov.
0.4km
více »
Prachovské skály - vyhlídka Českého ráje
Prachovské skály - vyhlídka Českého ráje
Vyhlídka
Název místa Vyhlídka Českého ráje vypovída za vše... prostě nádhera. Z vyhlídky se nabízí výhledy na celý amfiteátr skal, Prachovskou jehlu, Madonu, skály Plecháče. V dálce jsou vidět Trosky, Vyskeř, Mužský, ale i Ještěd a při velmi dobré viditelnosti (jako na foto) Ralsko, Bezděz, České Středohoří a Lužické hory. K Vyhlídce Českého ráje nás dovede odbočka od žlutě značeného…
0.4km
více »
Prachovské skály - vyhlídka Míru
Prachovské skály - vyhlídka Míru
Vyhlídka
Z Vyhlídky Míru se nabízí krásné výhledy na vrcholky skal, které lemují Císařskou chodbu. V dálce se otevírá pohled na Trosky, Mužský, Vyskeř, ale i Ještěd, Bezděz, Ralsko a Lužické hory. K vyhlídce s dostaneme od…
0.4km
více »
Prachovské skály - rozcestí u hotelu Skalní město
Prachovské skály - rozcestí u hotelu Skalní město
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u hotelu Skalní město, ukazuje turistům cestu ve dvou směrech. Po značce žluté ve směru Jičín, Holín, obec Prachov -Turistická chata a po značce modré ve směru Libuň, Hvozdec - Turistická chata.
0.4km
více »
Prachovské skály - rozcestí u Turistické chaty
Prachovské skály - rozcestí u Turistické chaty
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v blízkosti Turistické chaty, ukazuje turistům cestu do centra skal, tzn. zeleně značený je zelený I. okruh a žlutě značený je II. okruh. No a od skal nás červená značka dov…
0.4km
více »
Prachovské skály - rozcestí u vyhlídky Českého ráje
Prachovské skály - rozcestí u vyhlídky Českého ráje
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v blízkosti výhlídky Českého ráje, ukazuje turistům cestu ve dvou směrech, po červené značce ve směru Turistická chata - Dolní Lochov, Nadslav, Staré Hrady, Libáň a po žlutě…
0.4km
více »
Prachovské skály - oáza klidu
Prachovské skály - oáza klidu
Tipy na výlet
Naše společná cesta na Exitu 44 rychlostní silnice R10. Dále pokračujeme směrem na Židněves, Sukorady, Obrubce, Horní Bousov, Sobotka, Ohařice, Dolní Lochov, Ohaveč, Prachov (směr Jičín). Na konci Prachova je parkoviště, kde odstavíme automobil a dále pokračujeme pěšky dle ukazatelů a zde se naše cesty opět rozchází - záleží na každém, jakou cestu či cíl si zvolí. Prachovské…
0.4km
více »
Prachovské skály – Hlavní vstupní brána
Prachovské skály – Hlavní vstupní brána
Skalní útvar
Skalní uskupení pískovcových útvarů různých tvarů, poblíž města Jičína. Přírodní rezervace, součást CHKO Český ráj. Útvary vznikly v období druhohor jako usazeniny na okraji moře. V oblasti…
0.4km
více »
Prachovské skály (vyhlídky)
Prachovské skály (vyhlídky)
Trasa
Začátek trasy je u turistické chaty,u chaty je placené parkoviště( 50kč na celý den)Zde si můžete nakoupit vinfocentrum TZ Prachovské skály.   Dále půjdete po zelené nebo po červené turistické značce. Dojdete ke…
0.4km
více »
Prachovské skály - Turistická chata
Prachovské skály - Turistická chata
Dům, budova
To co v Krkonoších znamená Labská bouda, to v centru prachovských skal znamená Turistická chata. První restaurační zažízení zde dal vybudovat v roce 1886 majitel panství hrabě Ervín Šlik, tehdejší lesní restaurac…
0.4km
více »
Prachovské skály
Prachovské skály
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu 44A dálnice D10 Jičín. Odtud pokračujeme přes Židněves, Sukorady, mineme Sobotku a směřujeme na Jičín. Projedeme Ohařice, Dolní Lochov a u Ohaveče odbočíme doleva na Prachov. Po projetí Prachova se nám již ukazují ukazatelé na parkoviště u vstupu do Prachovských skal, kde zaparkujeme náš automobil. Prachovské skály jsou skalní uskupení pískovcových útvarů různých tvarů, rozkládající se zhruba 5 až 7 km…
0.4km
více »
Prachovské skály - Myší díra
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Prachovské skály - Myší díra
Skalní útvar
Skalní útvar Myší díra v Prachovských skalách se nalézá při cestě malým (žlutým) okruhem ve směru od Točenice k Vyhlídkám. Průchod skalní štěrbinou je však vhodný pro „konfekční" turisty, šíře průchodu je v některých místech něco málo nad 60 cm....
0.4km
více »
Prachovské skály - Hakenova vyhlídka
Prachovské skály - Hakenova vyhlídka
Vyhlídka
Hakenova vyhlídka se nalézá v centru Prachovských skal při velkém (zeleném) okruhu. Z vyhlídky je vzhledem k okolním vzrostlým stromům pouze omezený výhled, ale i tak se nabízí pohled na Krkavčí skály a k Táboru. …
0.5km
více »
Prachovské skály - Hlaholská vyhlídka
Prachovské skály - Hlaholská vyhlídka
Vyhlídka
Hlaholská vyhlídka - nejvýše položené vyhlídkové místo Prachovských skal. Je v pořadí druhou vyhlídkou od vstupu do skal Brankou. Její pojmenování je odvozeno od návštěvy pražského pěveckého spolku Hlaholu, jehož …
0.5km
více »
Prachovské skály - rozcestí Nad Císařskou chodbou
Prachovské skály - rozcestí Nad Císařskou chodbou
Rozcestí
U turistického Rozcestí Nad Císařskou chodbou se kříží tři nejvýznamnější turistické cesty v Prachovských skalách. Setkává se zde žlutě značený malý okruh a zeleně značený velký okruh s červenou značkou, která výletníkům ukazuje cestu ve směru Turistická chata, Císařská chodba - obec Prachov, Holín, Jičín.
0.5km
více »
Prachovské skály - Lepařův památník
Prachovské skály - Lepařův památník
Pomník
Památník věnovaný Dr. Vladimíru Lepařovi, který byl průkopníkem turistiky v Prachovských skalách najdeme na rozcestí silnic k Turistické chatě a Hrdoňovicím. Postaven byk roku 1936 při dokončení výstavby asfaltové…
0.5km
více »
Prachovské skály
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Prachovské skály
Rezervace
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l. Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
0.5km
více »
Pelíšek, ochránce Prachovských skal, stále bdí
Pelíšek, ochránce Prachovských skal, stále bdí
Zajímavost
Kousek za hlavním vstupem do Prachovských skal na křižovatce pěších cest neunikne pozornosti návštěvníků dřevěná plastika obklopená dřevěným mobiliářem (křesílkem, lehátkem a lavičkou) z jedné strany a informačním panelem ze strany druhé. Dřevěná plastika je zhotovená z kmene stoletého prachovského buku. V jejím prostředku je znázorněná tvář Pelíška, který je odedávna…
0.5km
více »
Prachovské skály - Šikmá věž - Vítkova vyhlídka
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Prachovské skály - Šikmá věž - Vítkova vyhlídka
Vyhlídka
Vítkova vyhlídka na Šikmé věži se nachází v jižní části Prachovských skal. K vrcholu Vyhlídky vedou schody vytesané do skály. Z vyhlídky je díky vzrostlým stromům omezený výhled, ale i tak se nabízí výhled na Zvičinu, Jičínsko, Zebín, Veliš, Loretu, Horní Lochov, Ostružno. K vyhlídce je možný přístup od hotelu Pod Šikmou věží, případně odbočkou červené a zelené značky od…
0.8km
více »