ZŘÍCENINA HRADU LEVNOV

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Pohled od řeky
Pohled od řeky
lupa

Na Levnov jsme vyrazili autem. Průvodce uvádí, že je možné autem dojed až pod zříceninu. Nesmí však být nasněženo nebo mokrá cesta. My jsme dojeli do chatové oblasti za Ketkovicemi a odtud jsme šli pěšky ke zřícenině.

Za čím jedeme?

Výhled do okolí
Výhled do okolí
lupa

Cílem naší cesty je zřícenina hradu Levnov který byl postaven na počátku 13. Století Lévou z Levnova. Na přelomu 14. a 15. století vymřel rod z Levnova po meči a od té doby se na hradě vystřídala spousta majitelů. Po bitvě u Lipan hrad násilně obsadil Burghart Kienberger s německými žoldáky, kteří nedostali vyplacen svůj žold. Roku 1442 byl hrad za pomoci poddaných z okolních vesnic zbořen. Kamení z hradu bylo použito jako stavební materiál na domy v okolních vesnicích.

Údolí řeky Oslavy
Údolí řeky Oslavy
lupa

Ketkovský hrad Levnov se nachází na skalách asi 120 metrů nad řekou Oslavou. Hrad byl poměrně rozlehlý. Byl přirozeně chráněn ze tří stran. Přístup do hradu byl pouze od východu. Hlavní budova palácovitého typu byla situována od východu na západ. Na východní straně hradu bylo široké předhradí a na západní straně obraná bašta.

Pohled od řeky
Pohled od řeky
lupa

Až do roku 1970 nebylo téměř nic známo o vzniku, historii a zkáze tohoto hradu. Naproti tomu už přes sto let bylo pro moravské historiky záhadou, kde stával hrad Levnov, o němž se zachovalo poměrně mnoho zpráv, ale jehož lokalizace upadla v zapomenutí. Dr. Voldán pak bádáním ve starých josefínských mapách ve znojemském archívu objevil, že Levnov je totožný s dnešním Ketkovským hradem, což potvrzují názvy pozemků, které patřily k mlýnu na řece pod hradem: Levnovská louka, Levnovské pole a Na levnovci. Tím byla stará záhada vyřešena.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Výhled do okolí
Výhled do okolí
lupa

Na výletě jsme neobědvali. U chatové oblasti Ketkovice se otevřen malý kiosek, kde je možné si koupit drobné občerstvení a také turistické známky. Dobře se najíst bude určitě možné v nedalekém Mohelně, Oslavanech nebo Náměšti nad Oslavou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Údolí řeky Oslavy
Údolí řeky Oslavy
lupa

Na celém výletě nás nejvíce zaujala krása údolí řeky Oslavy, kterým jsme procházeli na cestě k hradu. Výhled ze zříceniny umožňuje daleký pohled do krajiny na jejímž horizontu se tyčí Jaderná elektrárna Dukovany.

Vybrali jsme si nádherné slunečné počasí, tak jsme mohli spatřit všechny krásy tohoto nádherného údolí.

Ostatní informace

Zřícenina hradu je celoročně volně přístupná.Další informace

Hodnocení:
3461. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na kole
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rapotice
(vzdálenost od místa: 5.18 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu ZŘÍCENINA HRADU LEVNOV

07.07.2013 21:42
Supr výlet :-)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace