Zimní Řeka po trampsku

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

lupa

Vydáváme směr Těšínské Beskydy na trampskou boudu užít si trochu té romatiky jako ,,za mlada". Kdysi bychom asi jeli vlakem a jen cesta by nám zabrala dopoledne. Jedema tedy autem, ale to nás stejně neušetří cesty do dokopců v lesích.

Za čím jedeme?

Na boudu jsme dorazili už po tmě s baterkama. Zjištění, že bouda stojí a okolní návštěvníci jsou podle stop jen srnky a zajíci nás uklidňuje.

Tak nejprve naštípat dříví, zatopit a rozmrznout. Zajít do studánky pro vodu a pak už jen pohodička...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Vybalit jídlo z vlastních zásob. Jídlo by se dalo vařit na peci, ale jsme přece za trempy, proto si rozděláme oheň venku. Špekáčci na ohni jsou přece nejlepší...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

No přece že nikde nikdo, žádná komerce, žádní lidé, co si uděláš, to mášSmile

Ostatní informace

Něco z historie trempingu

opravdu jak na divokém západě
opravdu jak na divokém západě
lupa

Pojem tramp - tremp pochází z angličtiny a používal se v Americe jako označení pro tuláka, který se vyhýbá práci, tramping - tremping je tudíž v tomto smyslu také něco jako „ toulání “. Lidově bývá též označován slovem vandr či „ vandrování “, což je významový posun od původního dnes již zastaralého významu tohoto slova; dále bývá označován též, slangovým výrazem čundr resp. „ čundrák “, čili člověk nechovající se striktně podle nepsaných trampských zákonů.

opravdu jak na divokém západě
opravdu jak na divokém západě
lupa

Do češtiny přešel v už poněkud pozměněném významu, tak jak je používán na Novém Zélandě, z českého vydání knihy Jacka Londona “ Cesta ”. Další inspirací byly filmy a knihy tematicky čerpající z prostředí Divokého západu, které byly plné romantiky a dobrodružství (kupř. knihy Karla Maye). První trempové bývali obvykle lidé pocházející z chudších sociálních vrstev a nezaměstnaní.

lupa

Nejstarší známá česká osada byla založena kolem roku 1918 na Vltavě v místě zvaném Svatojánské proudy , dnes zatopeném hladinou přehradní nádrže. Jmenovala se původně „ Roaring Camp “ (Tábor řvavých) podle povídky Breta Harta. Později byla přejmenována na „ Ztracenou naději “.

počasí moc nepřeje
počasí moc nepřeje
lupa

Zatímco stará historie trampingu z dob jeho prvopočátků je díky osobnosti Boba Hurikána celkem dobře literárně popsána, novodobá historie trampingu, zpracovaná ve vší komplexnosti, zejména v období po Druhé světové válce (a to až do roku 1989) na své kvalitní literárně pojaté historické zpracování teprve čeká.

lupa

Tramping nebo i Tremping je české a slovenské občanské lidové hnutí inspirované Ligou lesní moudrosti respektive woodcraftem, skautingem (resp. junáctvím) a americkým Divokým západem. Anglicky hiking, na Novém Zélandě tramping.

schovaná bouda
schovaná bouda
lupa

Podle české legendy je dost často prezentován zjevně mylný názor, že trampování nemá ve světě obdoby v žádném jiném státě, než českém nebo slovenském. Nicméně lze dovodit, že český tramping měl vždy svá dosti osobitá a často i velmi výrazná specifika.

lupa

Český tramping měl po celou svoji své existence velký vliv také na hudební dění zejména v oblasti české lidové a české populární hudby. A platilo to nejen pro období První Československé republiky. Po Druhé světové válce se to také velmi projevilo - mimo jiné třeba velkým rozmachem hudebních žánrů folk, country & western music doplněném původní tradiční i moderní trampskou hudbu. Celou tuto skupinu hudebních žánrů moderní trampské a skautské hnutí vždy považovalo tak trochu za své a dosti často se s nimi i výrazně ztotožňovalo.

lupa

Moderní trempové měli i svůj vliv na vznik specificky trampského písničkářství a s ním spojeného literárního dění na poli trampské literatury, zejména na poli kvalitní poezie.Mezi moderními trampy bychom také našli řadu vynikajících výtvarníků a fotografů, kteří při pobytu v přírodě čerpali (a až doposud stále čerpají) nejen svoji tvůrčí inspiraci ale především svou základní životní energii.

a pro vodu
a pro vodu
lupa

V dnešní době se setkáváme s názory, že klasický tramping i skauting, tak jak ho známe z dějin 20. století, je již definitivně překonanou minulostí a že je již de facto mrtvým hnutím. I na toto téma probíhá v současné společnosti dosti živá diskuse a téma se zdá být značně otevřené, tato záležitost není plně a uspokojivě vysvětlena dodnes. Velký společenský pohyb a změny, jenž nastaly po událostech z listopadu roku 1989 poznamenal bez pochyby i trampské hnutí. Jisté ale je, že všechna tři příbuzná hnutí (t.j. tramping, skauting a lesní moudrost) našly své moderní myšlenkové ekvivalenty v mnoha jiných občanských hnutích a lidových iniciativách zaměřených kupř. na ochranu přírody a krajiny, na ekologii či, na ochranu památek a životního prostředí apod. Nelze také nevidět, že i mnohá současná moderní sportovní odvětví dnes velmi aktivně provozovaná v přírodě (tzv. "outdoor" aktivity) mají svůj reálný předobraz v některých starších formách trampského či skautského sportování a pobytu v přírodě. Stále živé je především vodáctví, pěší či lyžařská turistika, táboření v přírodě, horolezectví, jezdectví a další sportovní či rekreační aktivityDalší informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Druh:
do přírody, na hory
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mosty u Jablunkova
(vzdálenost od místa: 4.81 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zimní Řeka po trampsku

04.12.2011 21:38

Super, skvělé, perfektní. To se tady ještě neobjevilo. Jen nějak nesouhlasím s výrokem, "čundrák, čili člověk nechovající se striktně podle nepsaných trampských zákonů". Na brněnsku čundrák=tramp. A samozřejmě milovník přírody. Bohužel opravdu se doba mění a změny ve společnosti přinesly jiná lákadla a komerci. Ale trampské osady a trampové stále existují a jezdí na potlachy. A zaučují své ratolesti jako pokračovatele v lásce k přírodě, toulání a životu v přírodě. 

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace