Ze Sušice na Sedlo.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Sedlo, vrcholová skála
Sedlo, vrcholová skála
lupa

Začátek této cesty je v Sušici. Je to nádherná pěší túra na nejvyšší vrchol východní části Svatoborské vrchoviny, Sedlo ( 902 m.n.m.). Cestou se otevře mnoho úžasných výhledů jak na hory Šumavy tak i do vnitrozemí. Několikrát se nám před očima objeví i hora, na kterou jdeme. Milovníci historie si také přijdou na své. Kostelík v Albrechticích tu stál již za krále Vladislava, který jej daroval spolu se vsí, v roce 1179, bavorskému klášteru ve Windbergu. Kolem roku 1235 zde byl postavem raně gotický kostel P. Marie a sv. Petra a Pavla. V roce 1779 byly provedeny barokní úpravy a další restaurace proběhla v roce 1909. V presbytáři ze 14. století je překrásná nástěnná malba s motivem „ Posledního soudu". Na mapě uváděný památný strom, topol černý, již ale neuvidíte, byl pokácen. Na vrcholu Sedla jsou pozůstatky halštatsko - laténského hradiště. V 9. a 10. století bylo Slovany využíváno k ochraně zlatonosných rýžovišť a jako útočiště v dobách nebezpečí. Má úctyhodné rozměry. Valy byly 920 m dlouhé a 7 m vysoké, postavené z kamenů. Doplňovaly je palisády a srubové věže. Zdejší nálezy keramiky jsou uloženy v muzeu v Sušici. V budoucnu by zde měla stát rozhledna, ze které jsou dnes již vybudované základy. A pokud by někomu tento program nestačil, může jej po návratu do města obohatit návštěvou muzea, které mimo jiné zaujme sbírkou skla, betlémem anebo historií sirkařství v Sušici. Cestou jsou vidět dva velké hrady, ale to necháme jako hádanku.

Za čím jedeme?

Sušice
Sušice
lupa

Ze sušického náměstí jdeme po červené na most přes řeku. Ještě ve městě začíná stoupání na Žižkův vrch. Od pomníku s kalichem je první z hezkých výhledů a to na údolí Otavy s městem a vrch Svatobor. Pěšinka nás dále vede lesíkem, asi po deseti minutách máme vpravo louku. Odtud poprvé na cestě vidíme hory Šumavy, jihozápadně Křemelnou ( 1125 m.n.m.) a Březník ( 1006 m.n.m.). Západně je vrchol Nuzerovské Stráže ( 802 m.n.m.). Cesta dále vede smrkovým lesem. Za ním je u silnice poničený křížek. Odtud k severu je vidět vrch Kalovy ( 727 m.n.m.). Značka pokračuje po kraji lesa, přechází silnici a před vsí Záluží je menší kamenný útvar. Ves procházíme po silnici, ze které na konci obce odbočujeme vpravo. Odtud stoupáme po louce, před sebou vidíme Sedlo a opačným směrem k severu je pohled do vnitrozemí. Za dobré viditelnosti jsou vidět Brdy. Přicházíme k penzionu Pod Sedlem ( 760 m.n.m.). Zacházíme k nedalekému kostelu. Z louky za hřbitovem je mimořádný výhled k severu a východu. Od penzionu to máme na vrchol již jen 1,5 km. Cesta pokračuje lesem, kde v poslední době probíhala dosti velká těžba. Z vrcholové skály Sedla je jeden z nejmalebnějších výhledů na šumavské velikány. Je odtud vidět i nejvyšší hora pohoří, Velký Javor (1456 m.n.m.). Ostatně co je vidět, je popsáno na tabuli na skále. Pokud byste chtěli dojít až na samotný vrchol Sedla, ten je směrem po značce asi 50 m ukryt mezi stromy. Zpět volíme stejnou cestu až do míst, kde po přechodu silnice dojdeme k okraji lesa. Odtud vede neznačená široká lesní cesta do Vrabčova. Po ní dojdeme na louku s výhledem na Sedlo a okolní hory. Odtud nás zavede silnička až do Sušice. Následují výhledy na Svatobor a Stráže. Při silnici je zajímavá novogotická kaplička.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Sušice, poutní kaple Anděla Strážce
Sušice, poutní kaple Anděla Strážce
lupa

Najíst se můžeme už v Sušici, ale doporučuji penzion Pod Sedlem, kde je možno se poměrně i levně ubytovat. Více údajů je na www.penzionpodsedlem.cz . Protože od Sušice až na Sedlo se stále stoupá, je nutné vzít si na cestu pití.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Žižkův vrch, kalich
Žižkův vrch, kalich
lupa

Je to především cesta překrásných výhledů do všech světových stran. Opakují se, ale pohled na Šumavu patří mezi ty, na které se nezapomíná. A zdejší jaro je pohlazení na duši. Kostelík v Albrechticích patří k těm mimořádným. Jako už mnohokrát se nám nelíbily cesty zničené těžbou. Lesáci se zřejmě řídí heslem „ po nás potopa."

Ostatní informace

Sedlo od severu
Sedlo od severu
lupa

Tam i zpět jsme ušli asi 20 km a vystoupali jsme o více než 400 m. Pod Sedlo se dá dojet autem k penzionu a odtud je na vrchol Sedla tam i zpět 3 km. Ale přijdete o krásnou podívanou na zbytku cesty. Vše je na mapách KČT č.68 Pootaví a č.65 Šumava, Povydří. Zajímavosti o Sušici najdete na www.susice-sumava.cz .

Na výlet vlakem

Do Sušice se dá přijet vlakem. Stanice je na trati č. 185 Horažďovice - předměstí - Domažlice.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Ze Sušice na Sedlo.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace