Zámek Sychrov

Tipy na výlet, Máchův kraj
Kam a jak jedeme?

Zámek Sychrov - pohádkové místo v podhůří Jizerských hor.
Zámek Sychrov - pohádkové místo v podhůří Jizerských hor.
lupa

Naším dnešním cílem je zámek Sychrov. Zajímavý je hned z několika hledisek. Jednak jako ukázka zámeckého stavitelství druhé poloviny 19. století, z krajinářského i botanického hlediska si o pozornost říká zdejší zámecký park a mnoho zajímavého se tu dozvíme i o významném rodu Rohanů, kteří ze Sychrova učinili jedno ze svých hlavních sídel.

Jedna ze zámeckých věží
Jedna ze zámeckých věží
lupa

K dopravě je samozřejmě nejlepší použít auto. Ke sjezdu z rychlostní komunikace Turnov - Liberec použijete sjezd na Paceřice a po 3 km dojedete k zámku. Na hlídaném parkovišti zaplatíte 40,- Kč. Přímo před zámek Vás dovezou i autobusy na trati Turnov - Český Dub a na stejné místo Vás dovedou i značené turistické a cyklistické trasy. Ze železniční stanice Sychrov je to sem 1 km po červené turistické značce.

Za čím jedeme?

na parkovišti můžete nechat stát svého plechového miláčka
na parkovišti můžete nechat stát svého plechového miláčka
lupa

Dnes máme schůzku s novogotikou, rodem Rohanů a svým způsobem i s českými pohádkami. V pálicím odpoledním sluníčku stojíme na parkovišti 6km severozápadně od Turnova a před námi se tyčí jedna z nejnádhernějších ukázek novogotiky na území Čech. Avšak nejen malebnost stavby jako takové, ale i bohaté sbírky francouzského portrétního umění , mistrná řezbářská výzdoba z rukou českých řezbářů či malebný anglický park, by Váš měly zlákat k návštěvě tohoto místa. Oslovují-li Vás názvy jako Hluboká či Lednice, určitě ani odtud neodjedete zklamáni.

Sychrov v podobě z 2. poloviny devatenáctého století
Sychrov v podobě z 2. poloviny devatenáctého století
lupa

Na počátku historie zdejšího sídla stála v 15. století tvrz. Je ostatně zajímavé, jak málo se v minulosti stavělo na „zelené louce“. Většinou byla předchůdcem pozdějšího zámku nějaká tvrz, později i hrad, ze kterých přestavbou vznikala pohodlná šlechtická sídla. Ta zdejší tvrz patřila České královské komoře a právě z ní nechal v letech 1690 – 1693 francouzský rytíř Jean Jacques la Motte z Frintroppu vybudovat nevelký, raně barokní zámeček. Právě tento styl ustoupil v roce 1741 tomu pozdně baroknímu, ale to už byl zámek v rukou Valdštejnů, kteří však zámek po 80 let využívali pouze k hospodářským účelům. Z dnešního pohledu, trochu drahý špás, že?. Ale pojďme dále. K původní jednoduché budově zámečku přibyly během let další objekty, jenž postupně vytvořily čestný dvůr a nádvoří, Přesto, když v roce 1820 zdejší panství i se zámkem Sychrov kupoval Karel Alan Gabriel Rohan, bylo jasné, že zchátralý barokní zámeček, nemůže tak významnému rodu stačit. Však se také začalo stavět pěkně „z gruntu“. Stavební práce trvaly až do roku 1862, ale stály za to! Nejdříve tu sice dominovaly0 prvky pozdního klasicismu, nicméně po dokončení veškerých prací už všude podle plánů Josefa Pravota zavládla romantická gotika a novogotických úprav doznaly i zámecké interiéry. Za neopakovatelný ráz zdejších interiérů zámek vděčí mimo jiné i řezbáři Petru Buškovi, z jehož dílny pochází jak dřevěné obložení stěn a stropů řady zámeckých salónů, tak i veškerý nábytek. Bohužel některé jeho mistrovské práce padly za oběť částečné funkcionalistické přestavbě ve dvacátých a třicátých letech 20. století. Trnem oku moderní architektuře bylo omítané zdivo na věžích, v rámci přestavby nahrazené obkladem lomového kamene. Do původní podoby z druhé poloviny 19. století se zámek vrátil až díky náročným rekonstrukčním pracím zahájeným v devadesátých létech 20. století.

Park sychrovského zámku
Park sychrovského zámku
lupa

Éra panování rodu Rohanů na Sychrově, kteří z něho udělali jedno ze svých hlavních sídel, skončila v roce 1945, kdy jim byl zámek na základě Benešových dekretů zkonfiskován. Veřejnosti byl pak zpřístupně v roce 1950.

Sychrov ve své současné podobě evokuje atmosféru 19. století, kdy na sychrovském panství už vládl rod Rohanů de Guémenéé. Přirozené centrum areálu tvoří obdélníková, dvoupatrová budova, vytvářející spolu s dalšími zámeckými křídly, orientovanými do všech světových stran, čtvercové zámecké nádvoří. Za zmínku stojí i hranolová tzv. Rakouská věž, bezprostředně sousedící s kaplí Nanebevzetí Panny Marie. Jakou určitý protipól působí válcová, tzv Bretaňská věž, přimykající se k západnímu zámeckému křídlu. No a nakonec tu máme čtverhranné věže, nazývané Normandské, v západním průčelí zámku, které se dalšími budovami lomí na západ a vymezuje Čestný dvůr se Studničním domkem uprostřed. Z východního křídla mohlo panstvo naopak sestupovat dvouramenným schodištěm do nádherného anglického parku s několika, dnes postupně zrekonstruovanými stavbičkami.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Návštěva zámku Sychrov nám zabrala pouze jedno odpoledne a oběd jsme tedy "pořídili" po cestě, nicméně občerstvení se nabízí přímo na zámku ve zdejším občerstvení. A ceny? Zámecké.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Budeme se opakovat, ale zdejší zámek opravdu stojí za to, aby jste si na jeho návštěvu vyhradili přeinejmenším celé odpoledne. Za zhlédnutí stojí jak jeho interiéry, tak i přilehlý zámecký park se zajímavými stavbičkami. Už jenom procházka jeho klidným prostředím, Vás nabije novou energií!

Ostatní informace

Cena 150,- Kč pro dospělou osobu je bohužel reálným obrazem dnešní doby. Zámek sice nabízí příslušné slevy a rodinné vstupné, ale přeci jen nám připadá, že se poslední dobou stávají z výletů na hrady a zámky pomalu ale jistě akce pro movitější občany!Další informace

Hodnocení:
1151. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
13 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Březina nad Jizerou
(vzdálenost od místa: 3.88 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zámek Sychrov

restaurace u parkoviště před zámkem Sychrov - zkušenost - otřesná
14.07.2011 19:10

zlata zaplatílková

Smilevážení spoluturisti a cestovatelé Smile

navštívili jsme s manželem dnes 14. července 2011 restauraci kulatého tvaru s venkovním posezením. počasí příjemné, teplota vzduchu 23 st. Usedli jsme v odpoledních hodinách a objednali jsme si kávu tureckou a černý čaj. já jsem si chtěla udělat radost a tak jsem si objednala lívance s borůvkovou omáčkou a šlehačkou. Lívance v prášku jsem ještě přežila, ale omáčka byla více řídká, čili vodička. Namítla jsem panu šéfovi, že by mohla býti hustší za |Kč 89,-a POZOR  odpověď jeho zněla, že vím HOVNO, jak má vypadat omáčka na lívance. Řekla jsem mu, že je sposťák a odkráčela jsem. Nejsem ani hrdina ani posera, ale dávám na vědomí, co je v gastronomii možné.

Zkazilo mi to mírně odpoledne, ale sprosťáků už naštěstí moc není.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace