zámek Letovice

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

lupa

Cestou z Pardubic do Brna jsme z vlaku zahlédli na vrcholu kopce nějaký zámek. Během několika denní dovolené na Jižní Moravě se mi podařilo zjistit, že na ostrohu nad řekou Svitavou stojí zámek Letovice.

lupa

Dlouho nepřemýšlíme nad tím, jak před odjezdem na sever Čech strávit několik posledních hodin. Letovice se nacházejí 47 km severně od Brna. Na brněnském vlakovém odkládáme krosny do úschovny a pádíme na vlak. Z Brna jede do Letovic přímý spoj, což se nám celkem hodí, protože času je přeci jen málo.

Za čím jedeme?

Od nádraží k zámku je to zhruba 1,6 km, po modré turistické značce docházíme pod kopec, odkud je zámek na dohled.

lupa

Původně dřevěná tvrz ze 14. století byla později přestavěna na kamenný hrad, chráněný třemi bránami s padacími mosty. Hrad byl později přestaven na zámek. Současnou podobu získal zámek Letovice v 30. letech 19. století, kdy byl v majetku rodu Kálnoky. Po roce 1945 se stal zámek majetkem MěNV Letovice. Po roce 1989 byl navrácen v restitučním řízení hraběti Alexandru Kálnokymu. Ten jej v roce 2004 prodal panu Bohumilu Vavříčkovi. Majitel intenzivně pracuje na rekonstrukci a jeho záměrem je zachránit tuto památku pro budoucí generace.

Proto se krom prohlídky již zrekonstruovaných prostor konají na zámku pravidelné burzy starožitností, zámecké trhy a výstavy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Na nádvoří posloucháme výklad o historii panství, pak už se odebíráme k prohlídce zámku. Samostatně bez průvodce. Obdivuji kapli, mučírnu s hladomornou a hodně metrů hlubokou studnu. Zajímavým zjištěním pro mě je fakt, že na přelomu 14. a 15. století zde byl do češtiny přeložen cestopis Marka Pola-Milión.

Zámecký park je kulturní památkou a zvláště chráněné území. Je to rozsáhlý přírodně krajinářský park s romanticko – gotickou úpravou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Čas se pomalu krátí a my už musíme spěchat na vlak, abychom v Brně stihli spoj do Pardubic. V Pardubkách máme asi hodinu čas na přestup, ale během rekapitulace naší dovči nějak ztrácíme pojem a vlak do Liberce zázračně nestihámeSmile

Ostatní informace

lupa

Otevřeno od května do října denně 9.00 - 18.00 Do celého areálu je možné vzít s sebou psa. Vstupné: dospělí 100,-Kč snížené 80,-Kč děti 50,-KčDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Letovice zastávka
(vzdálenost od místa: 1.3 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu zámek Letovice

nejlepší byl průvodce
02.01.2015 06:31
Byly jsme tam před dvěma lety.To fungovala mučírna a několik hostinských pokojů, které mohla využít leckterá nevěsta. A pak ještě zámecká restaurace. Ostatní bylo ve stavu úprav či stavu původním, tedy trochu devastovaném. Ovšem největším zážitkem byl průvodce-originál vesnický stařík,kterému bylo cizí ono známé vlevo vidíte a vpravo je tamto, ale povídání místa znalého,jehož některé výrazy by v rádiu neprošly a v diskuzích na webu by byly vymazány. Ale nikdo se nečervenal.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace