Za koly a klobouky do Nových Hradů

Tipy na výlet, Ústecko-Orlicko
Kam a jak jedeme?

Jedeme do areálu krásného rokokového zámku Nové Hrady nedaleko Litomyšle. Jeli jsme linkovým autobusem z Chrudimě.

Za čím jedeme?

Nové Hrady
Nové Hrady
lupa

Opět po roce jedeme navštívit zámek Nové Hrady. Tentokrát máme dostatek času a můžeme si prohlédnout celý areál. Přijeli jsme už v 9 hodin, hodinku do otevření expozic jsme využili k procházce po zámeckých zahradách a k prohlídce rokokové křížové cesty skryté v lesíku, v němž žije dančí a jelení zvěř. Několik kusů jsme i zahlédli. Protože se k prohlídce zámku sešlo málo lidí, zamířili jsme do prvního českého muzea cyklistiky, kde nás zcela uchvátily první kostitřasy (první typ jízdního kola drezíny z roku 1817 od Karla von Dreis z Karlsruhe, celodřevěná replika kola Michaux z roku 1868 z Paříže) a obří velocipédy i první cyklistické vozíky za kolo pro děti z 20.let 20.století. Mezi exponáty jsou i kola vojenská, pro invalidy, závodní i filmová (např. Svěrákovo kolo z Vratných lahví, Trojanovo kolo z filmu Václav nebo kolo z filmu Protektor). Viděli jsme i kola bratří Pospíšilů nebo kola na krasojízdu. Nechyběly ani dobové doplňky (zvonky, světla, hustilky atd.) a dobová opravna kol.

Nové Hrady
Nové Hrady
lupa

Po prohlídce muzea jsme se v 11 hodin vydali na prohlídku zámku (dorazila výprava důchodců), tudíž byl početní limit splněn. Zaujal nás velký rokokový sál, v němž se konají svatební obřady a koncerty, i expozice historického nábytku od baroka po secesi ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Nové Hrady
Nové Hrady
lupa

Nakonec jsme se vydali do již vzrostlého bludiště u oranžerie s papoušky. Trochu jsme si v labyrintu pobloudili a objevili jeho tajemství - ukrytého státníka.V oranžerii jsme navštívili nově otevřenou Galerii anglických klobouků, v níž jsme obdivovali nádherné dámské klobouky, z nichž jsme si některé mohli i vyzkoušet.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V zámeckém areálu je k dispozici zámecká kavárna i zámecká restaurace s vinárnou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo se nám bludiště i Galerie klobouků.

Ostatní informace

Plné vstupné: zámek 80 Kč, Muzeum cyklistiky 70 Kč, Galerie klobouků 40 Kč. Všude se může bez poplatku fotografovat.

Informace o otvírací době na www.nove-hrady.czDalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Cerekvice nad Loučnou
(vzdálenost od místa: 7.36 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za koly a klobouky do Nových Hradů

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace