Za jarní probouzející se přírodou přes Litovelské Pomoraví

Tipy na výlet, Svitavsko
Kam a jak jedeme?

lupa

Ranní červánky jsou příslibem hezkého dne, tak tedy vlakem z Otrokovic do Litovle. Les - zachovaný v okolí města je oblíbený k vycházkám - hlavně v CHKO - Litovelského Pomoraví - kam se od nádraží vydáváme.

lupa

Jdeme proti pramenu řeky Moravy, okolo vidíme louky, pole, jezem nás míjí vodáci na kánoích, my obdivujeme a fotíme nádherné odrazy stromů ve vodě. Po tomto 2 km úseku následuje cesta lužním lesem až k silničce. Přejdeme most a jdeme do Mladče, ale to už jsme vyčerpali dnešní dávku hezkého počasí a nebe se zatahuje, takže na ranní červánky odtedˇpozor !

lupa

Protože v Mladči nefunguje ani hospoda, děláme si na památku pár fotek mlýna s vodou, projdeme nedalekou dědinou, kde se zastavíme u rybníka s rybáři. Zde fotíme další zajímavé odrazy v potoce, jdeme k blízkému Motorestu, kde jsme konečně poobědvali. Pak máme ještě čas, takže dobu, než nám jede autobus trávíme focením dědiny a tří kostelů. Na dálku nás upoutaly barevností a tvarem, nejvíc jejich věžičky, připomínají chrámy v Moskvě, hlavně jeden z nich - však je to také chrám pravoslavné církve !

lupa

Autobusem pak odjíždíme do města Litovle. Šest ramen řeky Moravy protékajících městem dává Litovli pojmenování - " Hanácké Benátky". Řeka Morava spolu s meandry touto řekou vytvořené je významným prvkem tvořícím krajinu Litovelska. Návštěvníci si mohou odpočinout v útulných restauracích se zahrádkami a milovníci přírody svou energii načerpají v krásném prostředí zdejších okolních lesů, či v krásných parcích města.

Za čím jedeme?

lupa

V Litovli jdeme na náměstí Přemysla Otakara, kde středem náměstí pod radniční 72 m Vysoké - veřejnosti přístupné věže - protéká jedno rameno řeky Moravy. Technickou památkou města - jsou schody - tedy kamenné scodiště - k mostu nad Nečízem nad protékajícím vodním kanálem končícím někde v parku. Úzké uličky s množstvím kanálů ve městě a zvony z blízkého kostela sv. Marka - připomínají idylku v Benátkách. Další památkou stojící na náměstí je Morový sloup - je zapsán jako památka na seznamu Unesco. Kaple sv. Jiří - je vzácná ozdoba města, v interiérech jsou cenné malby - pořádají se zde mše a koncerty. Velkou památkou Litovelska je i Svatojánský most - nejstarší funkční kamenný most na Moravě, 3. nejstarší v ČR. Nejstarší litovelský kostel je - sv. Michala a Jakuba. Z první třetiny 14. století se zachovaly kamenné hradby, mezi nimi a ramenem řeky Moravy - stojí v parku muzeum - mimo prohlídky výstav a stálých expozic nabízí i turistické informace, drobné suvenýry a mapy. Zajímavostí ve městě - je největší muzeum harmonik ve střední Evropě - seznamuje návštěvníky s více jak 230 nástroji, které si zájemci mohou vyzkoušet.

lupa

Z náměstí se po jeho prohlídce dostáváme k poutavé dominantě města - gymnázia J. Opletala, stojící na protějším břehu 1. rybníka v největším parku - romantických Smetanových sadech. Park se rozkládá kolem dvou krásných chovných rybníků. Zde se na chvíli rozcházíme, každý si fotí, co ho z přírodní scenerie těchto rybníků s kačenama nejvíce zaujme. Fotíme a fotíme, já dokonce i kačeny - " akvabely " !

Až si to tu řádně užijeme, vydáváme se k náměstí,kde jsme měli sraz, odtud již spěcháme k nádraží. Odjíždíme vlakem, který jsme stihli na poslední chvíli - domů - směr Zlín.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Najedli jsme se po cestě v jednom motorestu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Procházka malebnými uličkami s poklidnou atmosférou královského města Litovle v nás zanechala velký dojem. Návštěva tohoto regionu nabízí všem spoustu zážitků.

Ostatní informace

Litovel byla postavena uprostřed - v SZ části Hané - nyní šesti ramen řeky Moravy, je to krásné starobylé město. Založil ho v pol. 13. stol. český král - Přemysl Otakar II.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Litovel předměstí
(vzdálenost od místa: 0.83 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za jarní probouzející se přírodou přes Litovelské Pomoraví

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace