Za historií obuvi do Obuvnického Muzea ve Zlíně
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Stejně jako odívání vyvíjí se i obuvnictví. Kdo se chce seznámit s vývojem obuvi, stačí navštívit krajské město Zlín. V jeho Baťovském areálu v továrních budovách 14. a 15. s názvem Baťuv institud jsou umístěny .: Muzeum JV Moravy, Muzeum obuvi a přestěhovaná krajská knihovna z centra města.
Expozici obuvi si zájemci prohlédnou pod názvem Princip Baťa - Dnes fantazie, zítra skutečnost. Expozice je ukázkou historie zlínské firmy Baťa od dob jejího založení 1894 až do znárodnění československé části Koncernu po 2. sv. válce 1945. Prohlídka je vlastně procházka staletími obuví z dob dávno minulých po současnou moderní obuv. Vystaveny jsou zde i střevíce z období čínského císařství, atamanské boty, africké sandály, také obuv z Indie. Největším překvapením jsou asi opánky z peří pštrosa emu a lidských vlasů - obouvali si je domorodci v centrální Austrálii k rituálním obřadům. Neméně zajímavá je i část tovární výroby linky na výrobu obuvi.
Za čím jedeme?
Různorodost expozice jistě zaujme všechny generace návštěvníků. Muzeum leží v centru Zlína, hlavní vstup do průmyslového Baťovského areálu je od hlavního vstupu před podchodem. Historie obuvnictví obsahuje mnoho sbírek od 16. století největší kolekci obuvnické továrny Baťa ve Zlíně i dalších zemí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možnost dobrého oběda nebo občerstvení je v řadě restaurací, jídelen, bufetů, příjemně lze posedět v místních kavárnách, barech , cukrárnách, nebo na letních zahrádkách.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Příjemné chvíle volna lze strávit v Muzeu JV Moravy, v Muzeu obuvnictví, které seznamuje návštěvníky s vývojem obuvi, dějinami a výrobou jednoho z nejstarších ševcovských řemesel.
Ostatní informace
Vstupné do Muzea JV Moravy je 129 kč, na expozici obuvi 40 kč.