Z Vitějovic na zříceninu hradu Osule.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Osule, pohled od Vitějovic
Osule, pohled od Vitějovic
lupa

Náhodné a neplánované výlety mají něco do sebe. Hlavní silnice mezi Pískem a Českými Budějovicemi byla „ přecpaná“, tak jsme odbočili na Vodňany a údolím řeky Blanice pokračovali směrem na Prachatice. Za Bavorovem se dostavil nápad, že jsme již dlouho nebyli na Osuli a tak jsme odbočili u Strunkovic nad Blanicí na silnici údolím Zlatého potoka. Odtud jsme měli Osuli ( 646 m.n.m.) jako na dlani a po dalších několika minutách jsme již zaparkovali na návsi ve Vitějovicích. Odtud to jde již jen po svých.

Za čím jedeme?

Osule, střední část hradu
Osule, střední část hradu
lupa

Samotné Vitějovice mají několik zajímavých památek. Vždyť první písemná zmínka o vsi je již z roku 1283. To zde už stála tvrz a gotický kostelík. Na jeho místě dnes stojí, obehnán kamennou zdí, barokní kostel sv. Markéty z roku 1743. Byl zde kdysi i hřbitov, ze kterého zůstala jen budova márnice. Okolo svatyně rostou staré mohutné lípy a před jeho vchodem stojí velký kříž. Z mnoha starých a zajímavých budov lze uvést Bürgův mlýn z roku 1568, který dnešní podobu dostal v roce 1877. Nedaleko kostela je veřejná pec, která stále slouží k pečení, což dokazují fotografie a údaje na panelu. Na návsi je pomník padlým a při cestě k hradu zvláštní kaplička se třemi hroty a kresbou sv. Vojtěcha. Díky své zachovalosti byla obec v roce 1995 vyhlášená vesnickou památkovou zónou. A můžeme jít na hrad.

Jdeme po modré, která se za posledním domkem obce křižuje s obchvatem silnice do Prachatic a poté je již klid. Jde se mezi poli a loukami až pod svahy Osule. Pěšina začíná stoupat mezi křovinami k okraji borového lesa. Je odtud hezký pohled na Vitějovice. A pak to začíná být drsnější. Tady se nechodí ale přímo šplhá. Po několika zastávkách potřebných pro polapení dechu jsme na hřebeni. Na necelých dvě stě metrech jsme se dostali o 102 metrů výše. Hrad Osule má prazvláštní historii. S jeho stavbou se začalo někdy ke konci 13. století a jednalo se pravděpodobně o královský hrad. I když se o hradě píše, že se jedná o „ jednu z nejpozoruhodnějších stavebních památek v Čechách“, je na druhé straně záhadou, proč byl již v roce 1317 opuštěn.

Stojíme na jižní straně hradu. Ten měl lichoběžníkový půdorys, jeho délka byla kolem 100 metrů a šíře mezi 20 až 40 metry. Dnes můžeme sledovat hradby, které se dochovaly v různé výšce kolem celého hradu. Torza věží na jižní a severní straně jsou také viditelná. Zachovaly se i základy a zdi několika hradních budov. Svahy jsou natolik příkré, že hradní příkopy jsou jen na několika místech. Celý hrad je dnes obklopen smíšeným lesem s převahou borovic a jen na severní straně je vyhlídka do krajiny. Je odtud vidět městečko Bavorov se svým okolím a v dálce i Skočický hrad ( 667 m.n.m.). Proti poslední návštěvě se tady mnoho změnilo. Byly vykáceny náletové dřeviny, hrad je vzorně udržován a lze jej celý projít po dobře schůdné stezce. Stejnou cestou se vracíme na náves a při zpáteční cestě ještě zastavujeme u benzinové pumpy u křižovatky silnic do Netolic a Husince. Jdeme se podívat na památníky „ Setkání pěti armád v roce 1945“ a to je konec výletu na hrad Osuli.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Osule, východní část hradu
Osule, východní část hradu
lupa

Hospoda byla zavřená s čímž se dalo počítat a tak jsme se na oběd zastavili ve Vodňanech. O ubytování přímo v obci či v okolí toho moc nevíme, ale nějaké by se tady určitě našlo.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hrad Osule je velmi hezké a romantické místo. Turistů sem moc nechodí, ale na hradě se dá posedět a užít si krásné přírody. Bylo to všechno k naší plné spokojenosti.

Ostatní informace

Osule, pohled ze svahu na Vitějovice
Osule, pohled ze svahu na Vitějovice
lupa

Z Vitějovic na hrad vede modře značená cesta a je to tam i zpět kolem 3 až 4 kilometrů. Taková menší procházka. Převýšení přes 100 metrů. Hrad je volně přístupný a k seznámení s jeho historií slouží informační panel při jižní části hradu. S veřejnou dopravou především o víkendech to nebude valné. Ostudou je stav většího památníku „Setkání pěti armád“ který přímo volá po opravě. Hrad Osule je na mapě KČT č. 70 Pošumaví – Prachaticko.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Husinec
(vzdálenost od místa: 2.66 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Vitějovic na zříceninu hradu Osule.

05.02.2015 16:55
O naše hrady se sice zajímám již od 14 let, ale Osule mi nějak "unikly"... a teprve teď se podle obrázků dozvídám, jak to tam vypadá, za což srdečné díky!
06.02.2015 09:02
Mám stejný názor. Také jsem o něm nikdy neslyšel a je pro mně novinkou.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace