Z Velkých Popovic krajem barona Ringhoffera do Psár

Tipy na výlet, Posázaví
Kam a jak jedeme?

U Velkopopovického kozla
U Velkopopovického kozla
lupa

Začátek vycházky je v centru Velkých Popovic, kde se dopravíme příměstským autobusem až před pivovar. Máme zde možnost porozhlédnout se po hezky upraveném prostranství před pivovarem a načerpat poznatky z informačních tabulí o místech, kterými budeme procházet.

info tabule před pivovarem
info tabule před pivovarem
lupa

Modrá značka nás vyvede na okraj města. Na odbočce Brtnice, uhýbá modrá vpravo a za chvíli již jdeme zalesněným úsekem až na rozcestí u Všedobrovic. Zahneme opět vpravo a po zelené značce směřujeme k zámku Štiřín. Zámek je dnes luxusní hotelové zařízení, ale park je přístupný. Turistickou známku vám v recepci hotelu také ochotně prodají.

rozcestí se zvoničkou
rozcestí se zvoničkou
lupa

Od zámku se vrátíme zpět na křižovatku u Všedobrovic a směřujeme po modré značce na Olešovice. Na dalším turistickém rozcestí přejdeme na červenou, která nás dovede kolem potoka a rybníků do Kamenice. V Kamenici stojí rovněž zámek, který je však veřejnosti nepřístupný. Můžeme na něj jen nahlížet přes plot, podél kterého jdeme. Za zámkem překročíme silnici a směřujeme alejí k Ringhofferově hrobce se sochou „Ukřižovaný“, zhotovenou J.V. Myslbekem v roce 1890. Areál hrobky je oplocený, dovnitř se nedostaneme a tak se na sochu můžeme podívat od brány areálu. Je zde možnost posedět a opět si přečíst pár informací o místě.

konferenční centrum Atis ve Štiříně
konferenční centrum Atis ve Štiříně
lupa

Další kroky nás vedou po modré značce, směřujeme do Kostelce u Křížků. Poměrně málo známé místo, o to více zajímavé. Součástí kostela sv. Martina stojícího v obci nad rybníkem je i starobylá rotunda. Na našem území se podobných staveb zachovalo do dnešních časů dvacet čtyři. O založení rotundy se zasloužil sv. Vojtěch, tuto událost nám připomíná pamětní deska ve zdi kostela. Další zajímavostí je židovský hřbitov na západním okraji obce.

Z Kostelce u Křížků se do Psár, kde vycházku zakončíme, dostaneme po modré, vedoucí okrajem Sulic a poté lesní cestou v rekreační zástavbě nad Psáry.

Nebo se vydejte na vycházku obráceným směrem s možností posezení na závěr v pivovarské restauraci ve Velkých Popovicích.

Za čím jedeme?

zámek Štiřín
zámek Štiřín
lupa

Prohlídneme si okolí známého pivovaru ve Velkých Popovicích. Podíváme se na krásně opravený zámek ve Štiříně a jeho rozsáhlý zámecký park. Zajímavostí je pak kostel s rotundou v Kostelci u Křížků. Na okraji Kamenice si zpoza plotu prohlédneme impozantní Ringhofferovu krbku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

zámek Štiřín
zámek Štiřín
lupa

Základní občerstvení si nezapomeňte přibalit do batohu. Možnost využít občerstvení je v pivovarské restauraci ve Velkých Popovicích. Ve Psárech je také možnost si vybrat z nabídky restauračních zařízení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

zámek v Kamenici
zámek v Kamenici
lupa

Na vycházce náme možnost si prohlédnout několik zajímavostí. Mě zaujala starobylá rotunda v Kostelci u Křížků. Určitě se vám také bude líbit Myslbekova socha na Ringhofferově hrobce.

Ostatní informace

Žádné vstupné nebudeme potřebovat.

Vycházka je vhodná pro pozdní letní nebo jarní období.Další informace

neumístěno
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Z Velkých Popovic krajem barona Ringhoffera do Psár

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace