Z Třebenic do Třebívlic přes tři zříceniny

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Navštívíme krásnou přírodu Českého středohoří, po cestě uvidíme tři zříceniny hradů a nakonec si prohlédneme expozice Ulriky von Levetzow v Třebívlicích.

Za čím jedeme?

Košťálov od Třebenic
Košťálov od Třebenic
lupa

Jako výchozí místo výletu jsem si vybral Třebívlice, kde se na náměstí dá v pohodě zaparkovat. Odtud jsem se autobusem přesunul do nedalekých Třebenic a z náměstí jsem po zelené značce začal stoupal ke zřícenině hradu Košťálov. Zespoda z obce se zdá, že mě čeká krušný výšlap, ale cesta nakonec není tak hrozná. Hrad, který byl postaven asi ve 13. století je v krajině dominantní a výhled z něj je opravdu úžasný. Když jsem se nabažil pohledu na kopečky Českého středohoří pokračoval jsem po žluté značce, která asi po 1 km zahybá do lesa, ale já jsem pokračoval rovně po cestě do Sutomi. Při vstupu do obce pak je už vidět i druhá zřícenina mého putování. Je to hrad Skalka ve Vlastislavi. Z původního hradu ze 14. století zbyla už jen věž, která je v hlavní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Pod zbytky hradu byl v 17. století postaven zámek, který je veřejnosti nepřístupný. Od hradu jsem pokračoval po silnici směrem na Třebenice a na konci Vlastislavi se napojuji na červenou značku, která mě dovede až do obce Děkovka. Za obcí už se vydám po modré značce ke třetí zřícenině, Hrádku Oltářík. Výstup na Hrádek, který vznikl v době husitské a měl sloužit hlavně k vojenským účelům je sice po ujití již asi 8 km obtížnější, ale odměnou je opět krásný výhled. Stejně jako z Košťálova mám jako na dlani Hazmburk, Milešovku a i ostatní kopečky Českého středohoří. Po sestoupení z Oltáříku jsem pokračoval dále po modré k Třebívlicím. Do obce značka vstupuje u bývalých zámeckých rybníků a u nich se taky nachází poslední cíl mé cesty, kterou je expozice Ulriky von Levetzow. Do této ženy se zamiloval J.W.Goethe, když jí bylo sedmnáct a jemu sedmdesátdva. K svatbě ovšem nedošlo a Ulrika se poté nikdy již neprovdala, pobývala na zámku v Třebívlicích a na místním hřbitově je i se svými rodiči pochována. Po prohlídce expozice a hrobky Ulriky von Levetzow má cesta končí u auta na náměstí v Třebívlicích.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

V Sutomi a ve Vlastislavi sice hospody jsou, ale otvírají až v odpoledních hodinách a tak je dobré mít něco na posílení v batohu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Milešovka
Milešovka
lupa

Výhledy na České středohoří z Košťálova a z Oltáříku jsou úžasné. Zaujala mě také velikonoční výzdoba na domech a staveních, okolo kterých jsem dnes procházel. Tu ovšem můžeme vidět jen v předvelikonočním čase.

Ostatní informace

Autobusy z Třebívlic do Třebenic jedou o víkendu jen čtyři, já jel v tím prvním sobotním v 9:20.

Košťálov
Košťálov
lupa

Zříceniny Košťálov a Oltářík jsou volně přístupné, Skalka by měla být přístupná v hlavní turistické sezoně, ale žádnou ceduli s otvírací dobou jsem tam neobjevil a tak najisto nic nevím.

Expozice Ulriky von Levetzow v Třebívlicích je otevřena So + Ne 9 - 11 hod., 14 - 16 hod.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Třebenice město
(vzdálenost od místa: 0.63 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Třebenic do Třebívlic přes tři zříceniny

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace