Hrad Skalka

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

zámek a hrad
zámek a hrad
lupa

Jedeme, či jdeme na zříceninu hradu Skalka týčící se nad obcí Vlastislav v okrese Litoměřice. Nejlepší cesta, jak se dostat do Vlastislavy je když se vydáme z města Lovosice po silnici 1/15 směrem na Most a na křižovatce u obce Podsedice odbočíme vpravo na silnici, po které stále rovně dojedeme do obce Vlastislav. K hradu se pak dále vydáme proto kopci směrem na Velemín a kousek pod zemědělským družstvem vpravo začíná cesta, která vás dovede až přímo k hradu a zámku. Oba tyto objekty jsou od silnice dobře vidět.

Za čím jedeme?

Pohled k Sutomy, vlevo Sutomský vrch, vpravo Holý vrch.
Pohled k Sutomy, vlevo Sutomský vrch, vpravo Holý vrch.
lupa

Hrad Skalka ležící již nad zmiňovanou obcí Vlastislav je poprvé zmiňován v roce 1357, kdy byl z největší pravděpodobností majitelem Petr, zvaný Skála, zakladatel Skalsko-Řehlovické větve známého rodu Kaplířů ze Sulevic. Během dlouhé doby hrad vystřídal několik majitelů, až ho v roce 1639 zpustošila Švédská vojska. Hrad už dále nebyl obnoven a z jeho zdiva byl postaven zámek stojící pod ním. Pravděpodobně před rokem 1579 byl na místě dnešního zámku z konce 17. století postaven zámek renesanční, ten ale také padnul za oběť Švédským vojskům.

České středohoří z dominantní Milešovkou a střecha zámku.
České středohoří z dominantní Milešovkou a střecha zámku.
lupa

V dnešní době z hradu zbyla zejména dobře zachovalá vysoká věž, která dříve sloužila jako vězení. Dále se tu pak nachází níže pod hradem zmiňovaný zámek, v kterém jsou vystavovány fotografie a mám dojem i obrazy o Českém středohoří. To ale nemohu přesně potvrdit, co je tam přesně vystavováno, protože v době návštěvy hradu byl zámek zavřený. O době prohlídek výstavy je dobré se informovat na Obecním úřadě Vlastislav.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

K mému výletu na hrad Skalka jsem kromě vody nepotřeboval žádné jídlo. Bydlím totiž nedaleko.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Určitě se mi líbí hradní zřícenina z věží a hezký výhled na České středohoří.

Ostatní informace

Některé informace o hradu, zejména co se týče historie, jsem čerpal z webu www.hrady-ceskeho-stredohori.cz/ hrad-a zamek- skalka.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
na kole
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Třebenice město
(vzdálenost od místa: 2.58 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hrad Skalka

09.02.2013 15:23

  Už jsem o tomto místu četl, ale krom jedné jsem neviděl další fotografie. Díky tvým obrázkům jsem si rozšířil vědomosti o tomto zajímavém místě a zvláštní symbióze zámku a hradu, stojících na skalnatém návrší ... díky, Vítku !

09.02.2013 20:34

České Středohoří jsme zatím svou návštěvou nepoctili. Tvůj článek mne nabádá, abych napravil tento nedostatek. Tak uvidíme. Sopečnatý kousek české země určitě stojí za návštěvu....Díky za inspiraci.wink

09.02.2013 20:44

Určitě doporučuji navštívit České středohoří. Je toho tu krom hradu Skalka ještě hodně co navštívit-hrady, zámky, hory atd. Ale základ Českého středohoří by měla být pro každého, kdo může nejvyšší hora Milešovka (837m.n.m.).

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace