Z Příchovic k rozhledně Štěpánce na Hvězdě.

Tipy na výlet, Jizerské hory
Kam a jak jedeme?

Štěpánka, pohled na Krkonoše
Štěpánka, pohled na Krkonoše
lupa

Pobývat v Tanvaldu a vynechat výlet na rozhlednu Štěpánku snad ani nejde. Rozhledna se nachází na vrchu Hvězda ( 958 m.n.m.) ve Vilémovské vrchovině, která je součástí Jizerských hor. Hvězda je jedním z vrcholů Příchovického hřbetu a na jedné z jejích skal se rozhledna vypíná již více jak sto let. Historie samotné rozhledny je pozoruhodná. Ke konci první poloviny 19. století se stavěla Krkonošská silnice a při návštěvě této stavby arcivévoda Štěpán vystoupil na horu Hvězdu. Pro knížete Camilla Rohana, majitele panství, se naskytla příležitost, jak se o něco více v očích císařského dvora zviditelnit. V roce 1847 se rozhodl pro stavbu rozhledny na Hvězdě. Následný revoluční rok 1848 a k tomu roztržka arcivévody s císařským dvorem byly důvody k zastavení stavby. Své jistě udělaly i projevy nenávisti mezi českým a německým obyvatelstvem. A tak rozhledna po celých čtyřicet let zůstala jen rozestavená. V roce 1892 získává rozhlednu od knížete místní horský spolek, který její stavbu konečně dokončil.

Za čím jedeme?

Rozhledna Štěpánka
Rozhledna Štěpánka
lupa

Krásné, ale studené zářijové ráno je předzvěstí hezkého dne. Vyjíždíme z Tanvaldu po silnici na Harrachov a v doprovodu několika kamiónů se po dlouhém stoupání s mnoha serpentýnami po skoro půlhodině doploužíme do Kořenova. Tady se po odbočení doprava konečně zbavujeme doprovodu náklaďáků a pokračujeme do Příchovic. K zaparkování si vybíráme parkoviště nedaleko kostela. Možné zhoršení viditelnosti, které by mohlo nastat, je signálem jít nejdříve na Hvězdu a Příchovice s okolím si nechat na později. Od kostela nás vede modrá k okraji obce a stoupáme cestou s nově vysazenou alejí mezi loukami k okraji lesa. Cedule nám oznamuje, že jsme na území KRNAPu. Po krátkém úseku lesem jsme u chaty, kde odbočujeme na lesní cestu a jdeme na sever. Po chvilce se před námi objevuje královna Jizerských hor, rozhledna Štěpánka.

Stánek s pokladnou, mimo vstupenek, nabízí i něco k občerstvení. Štěpanka byla postavena v novogotickém slohu. Je 24 metrů vysoká a po zdolání 81 schodů vstupujeme na vyhlídkovou plošinu. Poté člověk zalapá po dechu a pak už začíná pastva pro oči. V plné kráse jsou před námi západní Krkonoše. Jizerské hory jsou všude kolem a na západě s nimi soutěží Lužické hory o prvenství v kráse. K jihu do Čech je vidět Bezděz, Ralsko a snad stovky menších známých, ale i zcela neznámých kopců. Pohled, který lze označit jako božský.I když se nám dolů moc nechce, studený vítr je jiného názoru. Rozhledna je ale krásná i od zdola a její okolí také něco nabízí. U vchodu je kamenný stůl a severně pod rozhlednou je na loučce rozmístěno asi tři desítky kamenů. Ty představují obce a jejich padlé vojáky v první světové válce. Je to v podstatě symbolický hřbitov. Na skále nad ním stojí velký kamenný maltézský kříž. Ten se na své původní místo dostal až po 65 letech v roce 2011, byl totiž po druhé světové válce stržen. Poslední pohled patří rozhledně a po stejné cestě se vracíme do Příchovic. Z louky pod lesem se otevírají hezké pohledy jak na ves tak i k severu a západu.

Příchovice jsou tak trošku rozhozené po svahu a kolem silnice od Kořenova. Několik hezkých horských stavení je staršího data. Výrazné jsou drobné sakrální památky v podobě velkého kříže a soch sv. Josefa, sv. Jana z Nepomuku a Immaculaty, vše z období baroka.. Studna nebo kašna je zakrytá dřevěnou stříškou. U hřbitovní zdi je pomník padlým ve světové válce. Kostel je novorománský a stavěl se mezi roky 1859 až 1862 a je zasvěcen sv. Vítovi. Fara je po opravě a je v ní nějaké centrum. Při cestě do Šumburku je barokní socha Panny Marie Bozkovské. Od ní jdeme po louce k areálu U Čápa. Sbírka selského nářadí v okolí domu je připomínkou starých časů. Na své si tu přijdou badatelé zajímající se o Járu Cimrmana. Je tu jeho muzeum a rozhlasový maják ve tvaru dřevěné věže. Jeho mobilní cela je úsměvnou tečkou dnešního výletu. Náš výlet jsme nakonec rozšířili o zastávku v Tesařově prohlídkou zdaleka viditelné, osmiboké, hrázděné kaple na hřbitově. Od ní jsme si ještě jednou užili hezké pohledy na Krkonoše a Jizerské hory.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Štěpánka, pohled na Tanvaldský Špičák
Štěpánka, pohled na Tanvaldský Špičák
lupa

Oběd byl plánován v horské chatě U lesáků, která ale byla jak při cestě na rozhlednu tak i zpět zavřena. Nakonec jsme obědvali v hospodě u silnice do Harrachova, kam nás nalákala reklama. Bydleli jsme v pensionu Akron v osadě Žďár, která je součásti Tanvaldu, kde jsme se i stravovali.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Maltezský kříž pod Štěpánkou
Maltezský kříž pod Štěpánkou
lupa

Výlet na Štěpánku, to je výlet zcela jistě mimořádný. Jak rozhledna samotná, tak i výhledy z ní jsou nádherné a pokud se zde opět někdy ocitneme Štěpánku jistě navštívíme. Jizerské hory prostě mají něco do sebe.

Ostatní informace

Kamenný stůl u vchodu do Štěpánky
Kamenný stůl u vchodu do Štěpánky
lupa

Celá cesta byla dlouhá kolem 5 kilometrů s převýšením okolo 100 metrů. Výši vstupného si již nepamatuji, ale bylo jak se říká lidové. Snad pro úplnost, rozhledna je majetkem obce Kořenov. Vše je také na mapě KČT č. 20 až 21 Jizerské hory - Frýdlantsko.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
na hory
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kořenov zastávka
(vzdálenost od místa: 2.21 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Příchovic k rozhledně Štěpánce na Hvězdě.

05.04.2015 18:23
Krásne miesto a výlet, rád by som sa tu niekedy pozrel.
05.04.2015 18:56
O rozhledně Štěpánce také koluje pověst... Když ji nechal kníže Rohan stavět, tak mu prorokovala cikánka, že až bude postavena, tak zemře. Proto nechal ukončit její stavbu. Poté se začala stavět až po 40 letech. A kníže Rohan jak se dostavěla, taky zemřel. Ale to už mu bylo okolo 90 let. Příspěvek hezky napsán.
05.04.2015 19:02
P.S. Ještě dodávám, i hezké fotky. Kdysi jsem na rozhledně byla. Tehdy jsme dělali s turisty zájezd:"Přes 6 rozhleden Jizerských hor" autobusem, takže okolí jsme neprohlíželi. Vidím, že jsem o hodně přišla...
05.04.2015 19:41
Krásný článek i fotografie, zavzpomínal jsem na místa, kde jsem před několika lety byl. Opravdu výhledy z rozhledny jsou parádní. Honza
08.04.2015 17:49
Rozhledna Štěpánka patří snad k nejkrásnějším rozhlednám. Pokud stihnete dobré počasí, výhled je nezapomenutelný. Dík za pěkný přispěvěk i fotky.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace