Z Prášil přes Poledník začátkem jara (retro)

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

novodobí Keltové a jejich dílo
novodobí Keltové a jejich dílo
lupa

Tenhle výlet měl hned dva cíle, Prášilské jezero a horu Poledník. Kousek za Prášily jsme narazili na louku, kde bylo kamení vyskládáno do podivných pyramidek. Když jsme se večer v hospodě ptali, co to má znamenat, nikdo se k tomu nechtěl znát. Až mnohem později jsem se dozvěděl, že tu funguje jakýsi spolek novodobých Keltů, a tohle je jejich dílo. Dneska už mají vlastní internetové stránky.

Prášilské jezero
Prášilské jezero
lupa

K Prášilskému jezeru (což je vlastně jezero ledovcové neboli pleso) jsme dorazili poměrně brzy. Bohužel už neleží v původních hlubokých lesích, kůrovec odvedl velký kus práce. Ale za vidění stojí, kar nad jezerem je impozantní.

kolikrát že na Šumavě tu zimu sněžilo?
kolikrát že na Šumavě tu zimu sněžilo?
lupa

Od Prášilského jezera jsme sestoupili na bývalou péesáckou silničku (jak jinak, v hraničním pásmu), po které jsme se jali stoupat na Poledník. Petrovi se tu zasekl foťák, veškerá fotografická dokumentace tedy zbyla na mně. Po kilometru začal sníh a už jsme se ho až do pozdního odpoledne nezbavili. Na odtátých místech kolem pařezů bylo vidět, kolikrát letos na Šumavě sněžilo, a hlavně že pověsti o čistém vzduchu poněkud přehánějí.

výhled z Poledníku
výhled z Poledníku
lupa

Na Poledníku stojí rozhledna. Je to vlastně upravená protiletecká pozorovatelna. V sezóně tu funguje bufet, a podle obrázků, které jsme viděli na ubytovně, se tu vyskytují šílené davy. Teď bufet nefungoval, ale skoro nikde nikdo a krásný výhled na Bavorský les.

školník v posledním tažení
školník v posledním tažení
lupa

Na rozcestí pod Poledníkem přišlo rozhodování, kudy do Prášil. Měli jsme dvě možnosti: buď se vrátit po vlastních stopách, nebo obejít Poledník z druhé strany. Druhá možnost byla zakázaná, prý tokají tetřevi. Usoudili jsme, že z mysliveckých povídek víme, že tetřevi tokají nad ránem a nedělají to, když je sněhu po kolena, a vyrazili druhou trasou. Pravý důvod zákazu jsme poznali zanedlouho. Oko zvídavého turisty nemělo vidět těžbu dřeva v 1. zóně národního parku. Z této části cesty pochází působivá fotografie školníka v posledním tažení.

Tetřeva jsme nepotkali, i když Petr s Milošem prý nějaké ptáky viděli. Sestoupili jsme k Prášilskému potoku a vyšli z lesa. Po levé straně cesty sníh, po pravé kvetly blatouchy. Bohužel nefotografovatelné. Potom ještě šílené a zbrusu nové podnikatelské baroko na kraji obce. To sice fotografovatelné bylo, ale tahle fotka by tu zbytečně zabírala místo. Prý nějaká zlatnická společnost z Prahy.

Za čím jedeme?

Šumava je velká láska kamaráda Miloše a prášilský vojenský prostor byl uzavřený dlouhá desetiletí. Byl koneckonců i v hraničním pásmu. A je tu krásně. Zvlášť mimo sezónu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vaříme si sami a ubytování U Jakuba v Prášilech sice není z těch luxusních, ale nám naprosto vyhovovalo. Vaří se ve vedlejším penzionu, ale snad jsme ani neokusili.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Předjarní Šumavě nelze nic vytknout, správě národního parku ano. Maskovat kácení tokem tetřevů je přinejmenším drzost.

Ostatní informace

V sezóně se asi platí vstupné na rozhledu na Poledníku. Teď byla zavřená a byl pokoj. Z terasy pod rozhlednou je taky pěkný výhled.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Železná Ruda centrum
(vzdálenost od místa: 11.4 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Prášil přes Poledník začátkem jara (retro)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace