Z Police nad Metují do oblasti Gór Stolowych

Tipy na výlet, Kladské pomezí a Broumovsko
Kam a jak jedeme?

Szczeliniec Wielki - skalní útvar na prohlídkovém okruhu
Szczeliniec Wielki - skalní útvar na prohlídkovém okruhu
lupa

Pískovcová skalní města jsou rájem pěších turistů, ale i cyklisté si zde přijdou na své. Popisovaný cyklistický výlet kombinuje úseky několika zajímavých cyklotras v oblasti CHKO Broumovsko a polských Gór Stolowych.

Za čím jedeme?

Skalní města Gór Stolowych (PL) navazují na pískovcové oblasti Broumovska a jsou velmi atraktivním krajinářským celkem. Szczeliniec Wielki (919 m. n. m.) je nejvyšším bodem území.

Trasa, zejména v okolí polské obce Karlów a české osady Slavný, nabízí pěkné výhledy na okolní krajinu. Za dobrého počasí je západním směrem na obzoru viditelný hřeben Krkonoš.

vrchol Szczeliniec Wielki a Maly (Hejšovina)
vrchol Szczeliniec Wielki a Maly (Hejšovina)
lupa

Trasa:
Cyklotrasa č. 4000: Police n. M. - Bělý - Machov – Machov. Lhota, turist. hraniční přechod – Machowska Droga - Karlów. Polská cyklotrasa (bez čísla) Karlów – Pasterka. Modrá TZ: Pasterka - Machovský kříž. Cyklotrasa č. 4005: Machov. kříž - rozc. Pod Božanovským Špičákem. Cyklotrasa č. 4001: rozc. Pod B. Špičákem - Pánův kříž – Slavný. Cyklotrasa č. 4151: Slavný - Barešův kříž – Police n. M. (celkem 34 km)
Popis trasy:
Z Police n. M. (nástup na trasu: parkoviště u penzionu Adler, Bělská ulice) jedeme po cyklotrase č. 4000 Stěny /červené pásové značení/ ve směru Bělý – Machov – Machovská Lhota, turistický hraniční přechod – Machowska droga (dlouhé stoupání) a polská obec Karlow. Z Karlowa výlet pokračuje po zeleném (polském) cykloznačení po cestě přes louky do osady Pasterka, na jejímž dolním konci zelená cyklotrasa odbočuje vpravo. My ale pokračujeme po místní a dále lesní komunikaci a následně stezce na turistický hraniční přechod Machovský kříž (modré turistické značení). Od kříže se vydáme po cyklotrase č. 4005 /zelené pásové značení/. Machovský kříž – Pod Božanovským Špičákem: jedná se o krátký (cca 1 km) náročnější úsek, špatně sjízdný! Z rozcestí pod B. Špičákem pokračujeme po cyklotrase č. 4001 Vyhlídková cesta /modré pásové značení/ na Pánův kříž a dále do osady Slavný.
Slavný s Policí n. M. spojuje cyklotrasa č. 4151 Vambeřická cesta /bílé pásové značení/, která částečně vede po historické poutní cestě. V její závěrečné části mezi Barešovým křížem a rozvodnou VČE se v úseku cca 1 km jedná o polní cestu (nedoporučujeme po dešti apod.).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Možnosti ubytování a stravování:
PL - Karlów, Pasterka
ČR - Machov, Police nad Metují: www.policko.cz, www.kladskepomezi.cz

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krásná krajina, výhledy z trasy. Cyklovýlet je možné spojit s procházkou skalního města na vrcholu Szczeliniec Wielki.

Ostatní informace

pozvánka na zimu
pozvánka na zimu
lupa

Vzhledem k cca 5 km stoupání z Machovské Lhoty na Karlów středně náročná trasa, i přes přijatelnou vzdálenost.
Doporučené kolo: MTB nebo trekkingové

Pro cestu do Polska je nutné mít s sebou platný cestovní doklad.

Vzhledem k existenci chráněných území v obou státech nelze překračovat hranici kdekoliv, mimo hraniční přechody a není dovolený pohyb mimo značené trasy.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Police nad Metují
(vzdálenost od místa: 7.26 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Police nad Metují do oblasti Gór Stolowych

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace