Z Pecky do Mostku pěšky nebo na kole...

Tipy na výlet, Podzvičinsko
Kam a jak jedeme?

Na Pecce
Na Pecce
lupa

Vyrážíme od Hradu Pecky, posledního místa pobytu Kryštofa Haranta z Polžic, Bezdružic a na Pecce. Proslulý český humanista zde trávil poslední dny svého života a ač byl varován, neutekl. Do poslední chvíle byl přesvědčen, že si císař nedovolí popravit příslušníky vysoké české šlechty. Jak se mu tato víra nevyplatila a jak vypadala poprava českých pánů na Staroměstkém náměstí, víme asi všichni... Vřele doporučuji nezůstat jen pod hradem, který se impozantně vypíná nad kopcem a městečkem Pecka, v němž ještě za zmínku a návštěvu stojí Kostel sv. Bartoloměje, který právě prochází rekonstrukcí a dostává nový venkovní kabátek a bohatě zdobený morový sloup.

Za čím jedeme?

Krajina, v pozadí Pecka
Krajina, v pozadí Pecka
lupa

Ale zpátky k našemu výletu; vydáme se buď pěšky nebo na kole lesem směrem na Dvůr Králové. Do Mostku to odsud máme zhruba šest kilometrů, vedoucích téměř výhradně lesem. Stezky jsou zde upravené a nikde nebudete mít problém s chůzí ani s průjezdem na kole. Budete projíždět (procházet) typickým podkrkonošským lesem, kde se střídají zejména smrkové, březové a dubové porosty. Ticho občas naruší přelet malého sportovního letadla; v nedalekých vsích najdete letiště s vyhlídkovými lety.

Pecka
Pecka
lupa

Po cestě podél cest je spousta mravenišť, některá vyšší než dospělý člověk. Pokud zahnete do lesa, postaráte se zaručeně i sami o sobě o večeři. Rostou zde zejména hřiby smrkové, suchohřiby a kováře, ale zkušený houbař si zde přijde na své i s "chamradí", kterou ten sváteční nesebere: pochutná si pak na lakovkách ametystových, holubinkách kolčavích či ryzcích černohlávcích. Pro milovníky sladkého: místní lesy jsou plné borůvek.

Rozcestí
Rozcestí
lupa

Nad Mostkem narazíte na hájenku, kde v létě můžete sledovat, jak si malí táborníci připravují v kotlíku stravu a pokud se trefíte do táborové hry, můžete v lese potkat třeba rytíře. Meče mají naštěstí dřevěné. Nebudete-li se vracet na Pecku a budete pokračovat do Horní Brusnice, kde je kostel s vyhlášenou akustikou a konají se zde koncerty od Olympiků přes bratry Nedvědy až k Petru Kolářovi, nebo k nejvyššímu vrcholu tohoto kraje Zvičině, nemůžete minout penzión a restauraci Lesní zátiší. Tady můžete posedět nad trutnovským Krakonošem, černým Kozlem nebo Gambrinusem a dát odpočinout znaveným nohám.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Rozcestí
Rozcestí
lupa

Vřele vám doporučuji najíst se ve výše zmíněném penziónu, protože místní kuchař je vyslovený kouzelník a na jeho mexické speciality budete dlouho vzpomínat. Pokud byste chtěli zdejší kraj poznat více, můžete se ubytovat buďto zde, pokud jste méně náročnější na prostředí, pokud si trváte na větším luxusu, pak je vám k dispozici kupříkladu Raisova chata na Zvičině. Lesní zátiší bylo původně lázněmi, za minulého režimu se zde však konala výjezdní zasedání ředitelů státních podniků a na interiéru (jinde zmíněno: secese a umakart) je to, bohužel, znát.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Protože máme tenhle kraj velmi rádi, negativa nevidíme a zdá se nám, že je tu jen a jen krásně:-)))

Ostatní informace

Na Pecce v pokladně si koupíte turistickou známku, další na Zvičině v Raisově chatě. Mostek svoji turistickou známku nemá.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
za kulturou, do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Z Pecky do Mostku pěšky nebo na kole...

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace