Z Líšně do Mariánského údolí a zpět

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Tentokrát si dáme okruh z Líšně přes Hornek do Mariánského údolí a odsud přes Muchovu boudu zpět do Líšně.

Rozcestí Muchova bouda
Rozcestí Muchova bouda
lupa

Začínáme na konečné autobusů Líšeň-hřbitov, kam nás zaveze autobus č. 58 z Židenic-nádraží nebo ze Staré osady. Odsud se vydáme po silnici po zelené turistické značce a asi po 300 metrech odbočíme na lesní pěšinu. Ta nás přes Anaklety dovede na rozcestí Hornek, kde se zelená značka změní ve žlutou, jdoucí z Hád. Ta nás bude provázet po zbytek cesty.

Říčka po dešti
Říčka po dešti
lupa

Od rozcestí můžeme odbočit na Hornek, vyhlídkové místo, ze kterého je možné přehlédnout údolí pod námi i okolní lesy. Na vyhlídce je umístěna lavička, takže si zde můžete i odpočinout a případně se občerstvit z vlastních zásob. Z vyhlídky se vydáme zpět na žlutou značku, která nás povede do údolí.

Rozcestí Říčky-koupaliště
Rozcestí Říčky-koupaliště
lupa

Scházíme pod bývalým hradištěm Chochola, které zde vzniklo v době železné. Po žluté dorazíme až na rozcestí Říčky-koupaliště, kde se ke žluté přidá modrá turistická značka. Společně s ní pokračujeme po proudu Říčky až k Muchově boudě, kde se můžeme občerstvit.

Na Muchově boudě se od modré značky odpojíme a vydáme se do kopce pod hradiště Staré Zámky. Z hlavní trasy značky k němu vede odbočka, která nás zavede do prostor, kde kdysi hradiště stávalo. Dnes zde zbývají již jen pozůstatky valů a příkopů, i kdy je ale nutné hledat.

Po návratu zpět na žlutou značku už nám zbývá jen posledních zhruba 300 metrů po polní cestě a dostaneme se zpět k líšeňskému hřbitovu, kde naše cesta začínala.

Celková délka výletu: 9 km

Za čím jedeme?

Jdeme za přírodou. Skoro celou dobu nás budou provázet nejen turistické značky, ale také trasa naučné stezky Hády a údolí Říčky. My projdeme kolem pěti stanovišť, která nesou čísla 11 až 15. Jsou věnována hlavně přírodě údolí Říčky, ale také historii (hradišti Staré Zámky).

Údolí Říčky a Mariánské údolí je velmi oblíbenou odpočinkovou lokalitou, ale na kopce nad nimi zas tolik lidí nezabloudí. I proto je hlavní část výletu vedena tudy, nikoli Mariánským údolím jako takovým.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvení poskytuje Muchova bouda v Mariánském údolí. Doporučuji ale vzít si sebou dostatek pití, protože vás čeká i stoupání, kdy přijde pití k dobru.

Další občerstvení je pak možné přímo v Líšni, najdete tam několik hospod a restaurací.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Mám ráda přírodu údolí Říčky a jejího okolí, proto se sem ráda vracím, i když jsou tu dost často davy lidí. Ty se ale většinou omezí na spodní část údolí. Líbí se mi také nápad spojené naučné stezky Hády. Více informací o ní můžete najít na stránkách Pozemkového spolku Hády.

Ostatní informace

Pokud se chcete více projít, doporučuji začít výlet na žluté značce na Velké Klajdovce a skončit v Mariánském údolí na konečné autobusu č. 45.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Brno-Slatina
(vzdálenost od místa: 4.32 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Líšně do Mariánského údolí a zpět

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace