Z Kuřimi do mikroregionu Čebínka

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Zlobice od Kuřimi
Zlobice od Kuřimi
lupa

Na dnešní výlet za zajímavými přírodními útvary v okolí Čebína a Malhostovic jsem se vydal pěšky a stačil mi k tomu volný půlden. Trasu lze projet i na kole, nejlépe horském. Základní okruh měří zhruba 10 km.

Za čím jedeme?

Čebínka
Čebínka
lupa

Od nádraží v Kuřimi půjdeme asi 300 m po modré značce směrem na Moravské Knínice, poté odbočíme vpravo, ujdeme dalších asi 200 m a po asfaltové cestě opět vpravo se dostaneme k podjezdu pod tratí. Ten projdeme, zabočíme vlevo a pokračujeme po nezpevněné polní cestě těsně podél kolejí. Napravo uvidíme rybník Srpek a dále se zvedá zalesněný Kuřimský vrch (397 m). Asi po dvou km se mění povrch na asfaltový a vzdalujeme se od trati. Před sebou vlevo vidíme kopec Čebínka (433 m) s vápencovým lomem a kovovou konstrukcí vysílače s rozhlednou. Než dojdeme k silnici Čebín-Malhostovice, po pravé ruce se objevují typické vápencové útvary. Pokud se chceme rozhlédnout po kraji, vydáme se po silnici vlevo do Čebína a odtud vede na vrchol k rozhledně žlutá značka. Jinak pokračujeme vpravo do Malhostovic a prohlédneme si zblízka nejprve Kamennou svatbu (též Drásovský kopeček nebo Malá skalka) a potom mohutnější Malhostovickoupecku. Přírodní památka Malhostovická pecka byla vyhlášena v roce 1980 na ploše 1,85 ha a je tvořena vyvýšeným skalním útvarem z devonských vápenců (300-332 m n.m.) se skalní stepí a teplomilnými stepními společenstvy s roztroušenými dřevinami při úpatí. Na lokalitě se vyskytuje řada teplomilných mechů a lišejníků.

Na začátku Malhostovic se dáme doprava po cyklostezce (Zlobice 2,5 km), přejdeme pole a strmě stoupáme po lesní cestě. Po východu na louku přelezeme po dřevěných schůdcích drátěný plot a pokračujeme vzhůru podél zbytků zákopů bývalého vojenského prostoru až k bývalé pozorovací věži. Odtud je pěkný výhled ke Kuřimi. Nejvyšší bod Zlobice měří 394 m. Nedaleko se nachází objekty společnosti Oveco, která zde chová zejména ovce a kozy. Stylová Koliba nabízí příjemné posezení i občerstvení. Konají se zde četné zajímavé akce. Po občerstvení a odpočinku pokračujeme po panelové cestě k lesu, na červené značce odbočíme strmě dolů doprava a vracíme se ke Kuřimi. Značka nás zavede zpět k nádraží ČD.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Rozhledna
Rozhledna
lupa

Nejpříjemnější je občerstvení na Kolibě, kde lze ochutnat místní speciality. Otevřeno mají od jara do podzimu v sobotu, v neděli a ve volných dnech od 11 do 20 hod., podle zájmu i déle. O prázdninách i v pátek od 14 do 20 hod. Lze se ubytovat v šestilůžkových chatkách.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Na Zlobici nacházíme především klid a pohodu. Sympaticky působí snaha současných majitelů o úpravu a využití bývalého vojenského prostoru.

Ostatní informace

Vápencové útvary
Vápencové útvary
lupa

Trasu najdeme na mapě KČT č. 85 Okolí Brna Svratecko. Více informací na www.obec-cebin.cz a www.schok.cz. Rozhledna je přístupná duben-říjen v sobotu a neděli od 11 do 17 hod., vstupné 10 Kč pro dospělé a 5 pro děti do 15 let.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kuřim
(vzdálenost od místa: 0.5 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Kuřimi do mikroregionu Čebínka

Pěší Výlet
21.03.2016 19:03

Martin Horváth
Dobrý den, potřeboval bych velmi a přesně poradit. Z Kuřimi pěšky do Čebína kolem rozhledny a přímo ke kostelu v Čebíně. Prošel jsem rybník: SRPEK, po levé cestě na horu jsem pokračoval pěšky na ČEBÍN. Potom jsem uviděl malou odbočku do leva a tam bylo bláto na zemi. Potom jsem pokračoval pořád podél kolejí přes pole. Cesta přes pole končila a dorazil jsem na silnic. Na hoře končila silnice a jelo tam spoustu aut. Pak jsem šel pěšky po silnici k benzince v Čebíně. Pěšky po silnici jsem šel kolem 10 minut. Narazil jsem zastávku: ČEBÍN ROZCESTÍ. Pak jsem pokračoval ke kostelu v ČEBÍNĚ. Vůbec jsem neviděl rozhlednu ČEBÍN a další krásná místa. Šel jsem trochu jinak a složitě. Prosím vás napište mi přesný postup pěšky od rybníka - SRPKA na ČEBÍNKU. Předem děkuji.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace